Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
655
 

Benden aldığın kitap değil mi bu?

Benden aldığın kitap değil mi bu?
 

Sıkıldım artık...
Artık kitaplığımdan kimseye ödünç kitap vermek istemiyorum.
Alan geri getirmiyor çünkü...
Yabancı da değiller, sesini çıkartamıyor insan.
Sorduğun zaman "getireceğim" "aklımda" "tüh bak yine unuttum" gibi cevaplar veriyorlar.
Ama iş icraata gelince; sıfır!
Şehir kütüphanesi de değilim ki ben, verdiğim kitapların çetelesini tutayım. Hangi tarihte kime ne kitap verdiğimi yazayım.
Bir süre sonra unutuyorum.
Bu da ödünç kitap canavarlarının işine geliyor.

Geçtiğimiz akşam, ev oturmasındayız.
Güzelde bir kitaplıkları var...
Çayımızı içtik, müsaade isteyip kitaplığın altını üstüne getirmeye başladım.
Kitaplar arasında gezinirken, ev sahibine yıllar önce verdiğim kitabı tanıdım.(ilk sayfaya aldığım yeri ve tarihi yazıyorum).

— Benden aldığın kitap değil mi bu?
— Sanmam ben o kitabı İstanbul’dan almıştım, sahaflardan.(ne hikmetse bu İstanbul’dan alınan kitapların hepsi sahaflardan alınır başka yerden alınmaz)
- Oğlum kitabın başına tarih atmışım...
— Ben de atıyorum
- Arkadaşım bu benim yazım.
— Bakayım...

Acaba utanacak, yanaklar biraz olsun kızaracak mı diye bakıyorum... Nerdeee surat eşek derisi gibi... Kitapların hepsinin ödünç alınıp geri verilmediğine adım gibi eminim.

— Senden ne zaman aldım acaba bu kitabı?
— Hatırlasam.
— İstersen alabilirsin.
— Ne kadar iyisin, aldığın kitabı geri veriyorsun...

Ertesi gün merak ettim.

İnsanlar Arkadaşlarından aldıkları ödünç kitapları geri getirmiyorlarsa, Kütüphanelerden aldıklarını hiç vermiyorlardır diye düşündüm... Küçük bir araştırma yaptım ve tahmin edin bakalım hangi bilgiye ulaştım...

Tarih 15.02.2006

Meclis kütüphanesinden ödünç kitap alanlardan bazıları aradan yıllar geçmesine rağmen iade etmedi. İade edilmeyen kitap sayısı 258’e ulaştı. TBMM Başkan Vekili İsmail Alptekin, kitapları geri getirmeyenlerin isimlerini tek, tek açıkladı.

Birim çalışanları, yıllarca süren takiplerinin sonuç vermemesi üzerine konuyu Kütüphane Müdürlüğüne ilettiler. Müdürlük bünyesindeki Kütüphane Kurulu da iadesi unutulan kitapların rayiç bedellerini, ilgililerin maaş veya ödeneklerinden, hayatını kaybetmiş olanların ise varislerinden tazmin ettiler.

TBMM kayıtlarına göre; Meclis Kütüphanesi’nden aldığı kitabı iade etmeyen bazı siyasiler şöyle:

"Halen Yüce Divan’da yargılanmakta olan Bayındırlık eski Bakanlarından Koray Aydın 1 kitap. Bir dönem Refah partisinden parlamentoya giren ve şu anda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmakta olan Melih Gökçek 2 kitap. ANAP iktidar dönemlerinin önde gelen kurmaylarından Milli Savunma eski Bakanı Barlas Doğu 4 kitap. Sağlık eski Bakanı Halil Şıvgın 2 kitap. Çevre eski Bakanı Ali Talip Özdemir 7 kitap. Sanayi eski Bakanı Şükrü Yürür 1 kitap. Devlet eski Bakanı Abdullah Tenekeci 3 kitap. Milli Eğitim eski Bakanları Metin Emiroğlu 1 kitap. Avni Akyol 2 kitap, Başbakanlık eski Müsteşarlarından Milli Eğitim Bakanlığı görevinde de bulunan Hasan Celal Güzel 1 kitap. DYP İktidarının Maliye Bakanı Sümer Oral 2 kitap. Aynı kabinede Ulaştırma Bakanlığı görevinde bulunan ve halen Yüce divan’da yargılanan Yaşar Topçu 9 kitap. Devlet eski Bakanlarından Salih Sümer 5 kitap. Halen Meclis Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı görevini yürüten AKP’li Sait Açba 1 kitap".

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnanın verdiğim kitapların yüzde biri ancak geri geliyordu ve artık ben de kimseye kitap vermiyorum.Hele bazı kitaplar var ki hani özel bi yere sahiptir gönlünüzde, bir de onlar gitti mi çok üzülüyordum, en iyisi kimse kimseden kitabını almasın...

Zeyno 
 19.06.2007 18:10
Cevap :
Bende onu diyorum sevgili “zeyno” hem manken sevgilin olacak, hem ayağında don olmayacak..Hem okuyacaksın, hem kitaba para vermeyeceksin..  19.06.2007 18:58
 

İNANIN BEN BİR SOLUKTA BİTİRDİM.KİTABI SAMİ DÜNDAR IN YAZDIĞI HER ŞEYİN BİTTİĞİ YERDEN . SİZDE OKUMAYI SEVİYORSUNUZ ANLAŞILAN:) H.A.

HAYAL ARSLAN 
 13.03.2007 16:33
Cevap :
Okumayı seviyorum.. Bazen abartıyorum... Şimdilerde tekrar normale döndüm...  14.03.2007 9:32
 

artık kimseye kitaplarımı göstermiyorum, gösteremiyorum . Önceden aldığım, okuduğum kitabı alır arkadaşlara reklam ederdim (malum öğrencinin parası alamaz okuyamaz die)maksat okunsunlar(yemicez ya çayın yanında), neredeyse zorla verirdim.şimdi isteyene de vermek istemiyorum.10 veriyosam 5i geri gelmiyo.

eylem 
 29.01.2007 4:03
Cevap :
Bence en iyisini yapıyorsun.. Bizi bu hale getirenler utansın...  29.01.2007 13:10
 

Bu tip insanlar kitabı alıp vermezler.İsteye isteye biz utanırız.Onlar utanmaz.Kendilerinden bir iğne alsak hemen isterler.Hayat işte.İyi yinede kurtarmışsınız kitabı.Bize heralde verdiklerimizin ardından rahmet dilemekten başka bir şey kalmıyor galiba.... : )))

çocuk ruhlu 
 19.01.2007 21:14
Cevap :
Vallahi kurtarabildiklerim 1 tane.Zaten ilerliyen dönemlerde hepsini bir kütüphaneye bağışlamayı düşünüyorum.Neden kıymetini bilmeyen birinin kitaplığında aksesuar olarak kalsınlarki?  20.01.2007 1:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1280
Toplam yorum
: 7730
Toplam mesaj
: 187
Ort. okunma sayısı
: 1105
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Deniz tutkunu.Amatör kıyı balıkçısı. Aynı Şarkı ve Ilık Havada Hoşça Kal adlı kitapların yazarı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster