Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '09

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1007
 

Benden izler

Benden izler
 

Kilimli'de..


Babamın, annemle el ele vererek çamura saman katıp, ayaklarıyla yoğurarak yaptıkları kerpiçten, iki göz bir evde doğmuşum.

Evin kara kuru üçüncü çocuğuydum. Benden sonra kıvırcık saçlı, mavi gözlü, güzel mi güzel bir kız kardeşim daha oldu; güzelliğini hep kıskandığım ;))

Sokakları bizim olan mahallede şen şakrak koşarak, kışın bayır aşağıya kızak yapıp kaydığımız tahta bir çantayla, boyası solmuş siyah bir önlükle ilkokul yollarını çiğnedim. Bu yollarda, ‘’beni taşlayın’’ dercesine bizi baştan çıkaran erik ağaçlarından erik çalmayı da unutmadık tabii!.

Derken, yağmur çamur demeden bir saat yürümeyle varılan ortaokul yollarına düşüldü üç yıl. Evin erkeği biricik ağabeyi, sınavına gizlice girip kazandığım öğretmen okuluna gitmemi engelledi. O yıllarda öğretmen liseleri vardı; bitirildiğinde ilkokul öğretmeni olunuyordu. Maalesef, çok istediğim halde olamadım. Olan arkadaşlarımın da, benden bir selamlarını esirgediklerini gördüğümde hala içimden kırılırım; onlara ders çalıştıran ben iken, onlar gibi okutulmadım diye.

Bende, okula gitme hevesini yaşamak için, kız meslek lisesindeki biçki-dikiş kurslarına yazıldım. Üç yıl okula devam ederek, mahallenin on yedi yaşında para kazanan terzisi oldum.

Yirmi yaşımda şimdi, ’’ çok erken‘’ dediğim yaşta evlendim. Yirmi iki yaşımda bir çocuk eşikteyken, her yükünü sırtımızda taşıyarak bir ev sahibi olduk. Yirmi altı yaşımda, üç çocuklu anneydim... Bu arada yine mahallenin terzisiydim.

Bir ara tuhafiye dükkanı açarak, ikisini bir arada altı yıl yürüttüm. Kırk yaşıma merdiven dayarken tekrar, kız meslek lisesindeki kurslara geri döndüm. Bu kez dikiş makinesinde nakış yapmayı öğrendim. Sonrasında, giriş sınavını kazanarak çalışmaya başladığım, Zonguldak Halk Eğitim Merkezinin çeşitli köy ve mahallelerde açtığı kurslarda, on üç yıl usta öğreticilik yaptım. Bunun bir yılı, üniversiteyi bitirerek İstanbul’da işe başlayan kızımın yanında kalırken, Kağıthane/ Hasdal’da bir okulda ve Sanayi mahallesindeki bir başka okulda çalışarak geçti.

Bu arada kırk beş yaşıma gelmiş, dışardan lise sınavlarına girerek bitirmiş, ardından A.Ö.F.sini kazanıp, iki yılda da onu bitirerek çocuklarımdan önce üniversiteli olmuştum. Ve hayat durmadan ilerlerken ilk çocuğumu evlendirdim. İki de torunum var şimdi. Anneanneyim... (babaanne de olurum inşallah)

Eksik kalan sigorta pirim farkını dışardan isteğe bağlı sigorta ödeyerek tamamladım. Artık emekliyim. Otuz yılı aşkındır makine başında zorunluluktan geçirdiğim yıllara, bu sayede birkaç yıldır veda ettim.

Şimdi ne mi yapıyorum?

Ta..on yedili yaşlardan beri yazdığım şiirleri pc ye aktarıp, bu şiirleri şiir sitelerinde sanal zannedilen, aslında pekala dost olunabilen dostlarla paylaşarak şenleniyorum ;)) Sadece şiirleri değil, içimden gelenleri de paylaşıyorum.
Yüz yaşıma dek yaşamaya karar verdiğimden, Allah’a şükürler olsun ki mutluyum. Görevlerim ne? biliyorum... Allah ömür verdiği sürece de sanırım şiirlerle olan bu dostluğumu sürdüreceğim.

(Bu yazıyı yazalı epey oldu.. Kaybolmasın diye güncelleyerek eklemek istedim)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gülden Hanım, kişinin kendi otobiyografi’sini yazmasının zor olduğunu söylerler.Ama siz bu zorluğu kolaylığa dönüştürmüşsünüz.Sizin yaşam mücadelenizdeki bazı durumların (hepsi olmasa da )kendi yaşamımdan benzerlikler taşıdığını gördüm.Yıllar önce bir köy öğretmeniyken;ülkemin en iddialı eğitim kurumlarında yöneticilik yaptım.Bu açıdan azimli olduğumu düşünürüm.Sizin de yaşamınızın her döneminde bu azim ve başarma duygusu görülüyor ve gıpta duyarak da takip ediyoruz.Azminiz eksik olmasın temennisiyle….Nihat YASA

Nihat Yasa 
 24.03.2013 22:26
Cevap :
Teşekkür ederim sayın Yasa...Mutluluk, mücadele edenin hakkıdır bence ve hayat başka türlü güzelleşmez diye düşünüyorum...  18.04.2013 12:00
 

Yaşamın anlamı bu olsa gerek. Durmadan mücadele ve hep bir adım öne .İsteseniz iyi bir öğretmen de olabilirdiniz.

Hüseyin Seyfi 
 26.08.2009 21:15
Cevap :
HEMDE NE ÖĞRETMEN OLURDUM..LAKİN GÖNDERMEDİLER OKULA..BENDE TERZİ OLDUM ..ONUN SAYESİNE DE ANCAK USTA ÖĞRETİCİLİK YAPARAK AVUTTUM KENDİMİ..  27.08.2009 2:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 589
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1295
Kayıt tarihi
: 09.12.06
 
 

Zonguldak doğumluyum. AÖF Mezunu olup, üç çocuk annesiyim. İki de torunum var. Şiir, doğa yürüyüş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster