Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1429
 

Beni affedin sizleri affedemiyorum

Affetmek nedir? Türk dil kurumu sözlüğü diyor ki? 1. Bağışlamak. 2 - Hoşgörü ile karşılamak, mazur görmek."Beni affedin gelmeyeceğim!"

Haldun Taner demiş ki "Affetme duygusunun altında yatan nedenler eşelemeye değer."

Affedebilmenin sınırı ne? Ya da affedememenin? Egolarımızn ayyuka çıktığı bu süreçte kim, kimi ne kadar affedebiliyor? Ya da affedemiyor?

Affetmek acı durumlarda karşımıza çıkar. Bir şekilde hayal kırıklığına uğramışızdır. Canımız yanmıştır. En çok da, güven sarsılmasıyla içimizde oluşan, yoğun nefret duygusu ile sevgimizin çatışmasının altında gizlidir. Eğer affedebiliyorsak şanslı kişilerdenizdir. Bir arkadaşımın şöyle bir söylemi vardı "Bu dünyada mutlu olmayı istiyorsan affetmeyi bileceksin. Öncelikle de kendi kendini affetmeyi bileceksin."

40 yılı devirmeme rağmen azalacağı yere artan bir mutsuzluğum varsa, bu affedemediklerimin artmasından mı kaynaklanıyor yoksa? Binbir sabır ve binbir sadakat gösteririm insan ilişkilerinde.Ve çoğu insan bilir ki anlayışlı, tavizkar, hoşgörülü ve tahammüllüyümdür.Gerçi bu meziyetlerimin yirmi yıl öncesine göre çok fazla azaldığını itiraf etmem gerek."O nasılsa bunu böle yapar korkmuyorum, çekinmiyorum bu yüzden." mantığı ile üzerime gelen ve bütün kredilerini tüketen çok insan olmuştur hayatımda. Susarım ve aptalı oynarım.
Fakat içimde çok derinlerde bir yerlerde gizlediğim oldukça keskin bir kılıcım olduğunu da şu anda benim kaybettiğim ve beni kaybeden çok insan bilir.Vay o kılıcı kınından çıkarttıranların haline!...

Çok kelle uçurmuştur o kılıç.Ve eğer kelle uçarsa adam ölür.Bu güne dek o kılıcı kınında tutmayı başaran çok az insna oldu.Ölenler ise canımı çok yakıyor aslında.Fakat onlara sadece şunu söyleyebiliyorum"Beni affedin, sizleri affedemiyorum'...."

Bu bir sorun.Beni yalnızlığa ve mutsuzluğa sürükleyen bir sorun.Ve elbetti altında "Affettiğim zaman ya aynı şeyleri tekrar yaşarsam?" kaygısı var.Ve biliyorum ki affetmediğim takdirde ruhum hep acı çekecek.

Bir insanın affedememes psikoljik bir sorun. Affedememek içinizde birirktirdiğiniz tortular nedeni ile yeni ilişkilerinize de sağlıksız ve şüpheci bir yaklaşım getiriyor.Peki o halde çözüm ne ?Affetmeyi öğrenmek.Affetmek nasıl öğrenilir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ya bir de herkesi affetseydiniz?..Ya da affedecek kadar bile darılamadığınız,kızamadığınız zamanlar olsaydı?İnanın bana,daha zor böylesi.

Yorgun Çingene 
 02.05.2007 23:52
Cevap :
Özge hanım, bütün o aşamaları geçiyorsunuz zaten.Öyle bir noktaya geliyorsunuz ki umarım bu kadar büyüğünü yaşamazsınız.  03.05.2007 11:55
 

Affetmeyi değil yaşadıklarınızın sizi olgunlaştırdığını ve bunları yaşamanız gerektiğini düşünün. Geçmişi değil an'ı yaşayın. Bunları yazdım çünkü ben de affetme konusunda kafayı yiyecek durumdayken kendimi bu şekilde o kör kuyudan kurtardım. Saygı ve sevgler.

drgayemm 
 02.05.2007 11:02
 

Affetmek önce gerçekten birini affetmekle öğrenilir ama anladığım kadarıyla sizin için zor bir durum. Bunun sebebi de ilişkilerinize değer vermeniz ve özen göstermeniz. Emekleriniz boşa çıktığında karşı tarafın ihmalkarlığını sindiremiyorsunuz haklı olarak. Aslında belki yine önce kendimizden başlamak lazım. Onların bizden af dilediği ne yaşamıştık, ben haklımıydım gerçekten,yani kendine ne kadar nesnel olabiliyorsa insan o zaman tartıp biçiyor. Ama bu gerçekten kolay olmayan bir şey...Sanıyorum affetmeyi öğrenmek için kendimize ve insanlara objektif bir bakış açısı getirmek lazım. Yoksa affetmeyen duygusuz mu , kesinlikle hayır! Güzel bir konu işlemişsin, ellerinize sağlık,sevgiler...

guguk kuşu 
 02.05.2007 9:04
 

Hayatımda bir kişi asla ama asla affetmeyeceğim, biliyorum psikoloji okuyorum, insan affettiği zaman mutlu oluyormuş ama ben ASLA AFFETMEYECEĞİM, affetmediğim halde huzurluyum yinede, kesinlikle bağışlanmayak birşey yaptığı için ASLA AFFETMEYECEĞİM ve çok şükür bizden çok uzaklarda affedilmeyen.....

Mavi Ruh 
 01.05.2007 18:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1813
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster