Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
25
 

BENİM ADIM ZEYNEP

Benim adım Zeynep. İsmimi İstanbul koymuş. Kocaeli’nde annemin doğum yapma süreci sıkıntılı olmuş. Zeynep Kamil hastanesinde 16 temmuz sabahı annemin kucağına vermişler beni. Bileğime Zeynep yazmışlar. Annem heyecanlı ve şaşkın bir halde tüm bebeklerde Zeynep ve Kamil isimli etiketler olduğunu farketmiş. Hemşirelere  durumu sorduğunda hastanedeki isim koyma hikayesini de öğrenmiş olmuş. Hiç çocuğu olmamış olan 2 güzel sevgilinin adını bu hastanede doğan çocuklara koymak bir gelenek halini almış. Ben de ölümsüz aşkın adını almışım.
Annem babam ilerleyen yaşlarına inat o süreçte zor da olsa benim dünyaya gelmemi çok istemişler. Babama İzmit devlet hastanesinde doktorlar nefes almadığım öldüğümü söylemişler. Anneme de teyze bu yaşta bu çocuğu neden bu kadar istiyorsun 3 çocuğun var zaten demişler. Minyon ve kibar sesli bir Doktor muş annem öyle anlatırdı bize Burhan abiniz gibi derdi. Babam İstanbul’daki imkanlar daha iyi belki yaşıyordur dediklerini duyduğu gibi annemi Zeynep Kamil hastanesine yetiştirmiş. Sabahı sabah etmiş, anne karnında ters dönmüşüm, kalbimin attığını ve yaşadığımı söyleyince doktorlar babam da sevinçten havalara uçmuş.
Bana hep seni 5 liraya verdiler bana derdi. 1982 yılındaki değerini bilmiyorum ama babam için çok kıymetli bir anı olmuş. Elde avuçta ne varsa herkesi sevindirmiş anlaşılan.
Burnum yüzüm küçük gelmiş babama malum Karadenizli sayılırız. Ablam ve abimlerden farklıymış yüzüm.
Küçümencik kızım diye sevdi babam beni her zaman. Burnum büyümedi, boyum fazla uzamadı. 37 yıl sonra bugün boyum posumu babamdan, kaşım gözümü annemden almış Küçümencik bir kızım hala.
Zeynep toplumsal anlamı ve değeri olan bir isim. Bu adı aldığım için mutluyum. Bana isim koyma konusunda zaten çok kafa yormamış bizimkiler, öyle anlatırlardı. Ablamın adı Özlem, ona uygun isimler düşünmüşler. Zeynep’in “Babasının süsü. Değerli taş. Gül rengi” manalarını duymuştum. Hala merak edip de sözlüğe bakmıyorum. Benim adım Zeynep. Ben ona ne katarsam, o derece güzel ve anlamalı bu adla yaşamak böyle düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 32
Kayıt tarihi
: 16.10.18
 
 

Hayatın anlam arayışında uçuşan; düşüncede derinlere, duygularda kırılgan bir yerlerde yaşama çabal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster