Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '07

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
893
 

Benim anam

Benim anam
 

Dünyaya gözümü açtığımdan beri kokusunu aldığım , sıcaklığını duyduğum ve yanımda olduğu zaman en güçlü olduğum bir meleğim var benim Anam. Benim anam Karadeniz Kadınıdır. Kabına sığmayan denizi, dumanı eksik olmayan dağları, engebeli yollarıyla zordur karadenizde ayakta durmak zordur Karadeniz kadını olmak heleki ana olmak. Bir kızımız oldu ömürlü olsun denilir. İlk yıllar el bebek gül bebek yetiştirilir. Yavaş yavaş yürüyüp de annenizin ardından tarlaya gidecek yaşa geldiniz mi hayata karışmaya başlamışsınızdır. Karadenizde kadın anasının arkasına takılıp tarlaya gitmeye başladığında kadın olmanın ilk stajına başlar. Öyle özendirilir ki daha çocukken küçücük bir sepet yaptırılır sırtında taşıması için. Sonra başlanır tarla işlerini öğrenmeye. Tarla yoksa evde bir şeylerin ucundan tutmak zorundadır. Çocuklar o yaşlarda oynarken karadenizde kız çocukları annelerine yardım ederler. Hayatı o küçücük yaşta tanırlar.

Dün durduğum yerden annemi seyrettim. Yüzündeki çizgilerde, benim bilmediğim ne kadar daha acıları gizlidir diye düşündüm. Yaşadıklarını hatırladıkça, hangi kadın bukadar yükü omuzlarında taşımayı kabullenebilirdi ki. Düşündükçe kahroldum gözlerimden yaşlar süzüldü. Bizleri büyütmek için ne sıkıntılar çekti. Düşündüm bizler 7 evlat olarak bu sıkıntılara karşı ne verdik anama. Kimbilir kaç kez üzdük onu bilmeden, kaç kez sıkıntıya soktuk nedensiz yere. Daha genç kızlığını yaşamadan 17 yaşında evlenen cefakar anam bu kadar eziyet çekmene rağmen bize bunu hiç hissettirmeden hep başın dik gururla ve onurlu yaşamaya çalıştın, bizlerede hep güçlü olmayı öğrettin. Ayakta durmayı senin sayende, sende gördüğümüz o güçle bulduk.

Yeryüzünde ana gibi mukaddes ve değerli ikinci bir varlık yoktur. Anamın kokusu olan her şey çok güzeldir. Anam ağladığı zaman yürekten ağlar, gönülden ağlar, yüreği cayır cayır yanar, hep ızdırap yudumlar. Denizler gözyaşı olsaydı dayanamaz tükenirdi gözyaşlarına. Başımı sinene basarken nasırlı ellerinle iliklerime kadar sevgiyi duyduğum canım anam, senin gözyaşlarının hakkı bir tek taş yüzükle ödenir mi bilemem ki?

Hırçınlığımın tesellisi, şefkatine sığındığım, hayatımı gönüllü paylaşan anam seni çok seviyorum…

Anneler gününü sevinçle karşılayan analarımız yanı sıra, yüreği buruk bir acıyla yanan, acısı tazelenen şehit analarımız , çocuğundan zorla ayrı yaşamak zorunda kalan, evladına hem ana hem baba olan bütün anaların bu özel günü kutlu olsun.Hiç birinizin hakkı ödenemez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

resme bakarken sanki annanemi görür gibi oldum o resimde evet bizim memleketin kadınları çalışkandır , gururludur , inatçıdır ve evlatları için herşeyi yaparlar hemşerim.

fgs53 
 14.05.2007 12:09
Cevap :
rESİMDEKİ BENİM ANNEM HEMŞERİM. TEŞEKKÜRLER  14.05.2007 12:55
 

SELAMLARIMI SÖYLE ELLERİNDEN ÖPERİM. KARADENİZ KADINI MERTTİR, ÇALIŞKANDIR. ELİ ÖPÜLESİ İNSANLARDIR. VE TÜM ANNELER YERYÜZÜNDE DOLAŞAN KANATSIZ MELEKLERDİR. SENİN VESİLENLE TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLARIM. SEVGİYLE...

Tülay TERZİOĞLU 
 14.05.2007 10:38
Cevap :
Teşekkür ederim Emoşcum...  14.05.2007 12:56
 

Karadenizimizin kadınları diğer bölgenin kadınlarından farklı değil. Törelerin ekonomik şartların kadınlarımızı ne hallere getirdiği acı gerçekler ortada. Siz annenizi anlatmışınız, sanki anlatılan benim annem... Güzel bir yazı yazmışsınız, teşekkürler. Esenlikler dileğimle.

Erdoğan Şahin 
 13.05.2007 13:02
Cevap :
Dediğiniz gibi sadece annemi anlattım.Tabiiki tüm kadınlarımızın sıkıntıları var.Yorumunuz için teşekkürler.  14.05.2007 9:09
 

anacığının mis kokulu ellerinden öperim sevgili hemşerim Tüm anaların ellerinden öperim.Şehit analarının sabırlı gururlu dimdik ayakta kalan analarımızı öperim ahirete göç edenlere rahmet dilerim. sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 12.05.2007 17:28
Cevap :
teşekkürler hemşerim.  14.05.2007 9:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 215
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2289
Kayıt tarihi
: 30.01.07
 
 

Hayat herşeye rağmen o kadar güzel ve sevgi doludur ki. Benim için hayat kimi sevdiğim ve kimi in..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster