Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '09

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
660
 

Benim annem güzel annem

Benim annem güzel annem
 

Annem ve ben..


Mavi gözlerinin bana bakmasını çok özledim güzel annem, o bir daha hiç bir gözde bulamadığım güveni, sahiplenişini, sevgini, hayatımızın her anını kontrol eden ve bunu hiç belli etmeden becerebilen o olağanüstü duygu alışverişimizi çok özledim. Senin kızın olmakla duyduğum mutluluğu, başka hiç bir manada duyamadım. Dört evladını hangi şartlarda yetiştirdiğini bilenler, ardından destanlar yazdılar senin için. Yaşadıkların ve yaşattıkların, hala insanlara rehber olarak anlatılıyor, gücünü özledim anne..

Kayseri'de Ahmet Paşa İlkokulu 5. sınıftayım, kolej sınavlarına gireceğiz. Öğretmenim beni garantilemiş, diğerlerini çalıştırıyor sınav için. Şehrin elit tabakasının çoğu annemin can dostları. Garnizon komutanının eşi, İstanbullu avukatlar, mali müşavirler, vali yardımcılarının eşleri v.b.. Annemi sevmeyen yok ki, canımın içi hem entellektüel, hem koyu Kayserili, işbitirici, abartısız kimin ne derdi varsa ilk başvurulacak kişi "Şükrüye hala" Doğru PTT de alırlar soluğu. Zamanının lise 3 den terk ( parasızlıktan bitiremediğini ağlayarak anlatırdı daima) aydın Cumhuriyet Kadını, aşkım benim canım anam! Sınıf arkadaşları Turhan Feyzioğlu( O zaman Güven Partisi vardı, genel başkanıydı Turhan amca), daha bir çok siyaset ve fikir adamı arkadaşlarıydı. Hepsi de anneme müthiş saygı duyarlar, çok severlerdi. Bizim sülalede ne kadar kız ve erkek çocuk varsa abartısız, anamın aracılığıyla evlendirildiler. Öyle komedi filmi gibiydi ki onunla günler, ne yazık ki ben daha çocuktum o dönemde, şöyle tadına varamadım doya doya. Örneğin kasap Ahmet ağanın oğlu okumuş, avukat olup gelmiş. Ahmet ağa ertesi gün postanede, anamın yanında. - Gız Şükrüye, oğlan bitirdi geldi. Bişiy dimiye müzum yok, bişiy bul da everek çocuğu! O hep gülen deniz mavisi gözleriyle mesajı alır: - Tamam amet ağa, iki üç gün sonra oğlanı al gel. Hayret ediyor insan, kafasında bilimum akraba eş dost çocuklarının profilleri yazılı. Kimin kime uygun olduğunu ölçer biçer, işi bağlardı. Onun evlendirdiği sayısız çiftten bir tanesinin mutsuz olduğunu duymadık, görmedik. Bunca popülarite, bu kadar seveni olmak nasıl bir tattı acaba? Rahmetli babacığım onun bu kişiliğine pes etmiş, şiirleriyle hikayeleriyle meşgul, annemin aksine seçici bir karekterdi.

Kayserisporun en ünlü amigosu annemdi, öyle ki, maça gitmezse belediye başkanı eve araba yolluyordu, Şükrüye halasız maç mı olurdu? Kadınlar tribününde yerini alır, maç boyu millet onun gazıyla coşardı. Bizim takım yeniliyorsa yanmışlardı: Lan oğlum gopsanaaaaaa! Vay gavurun bebesi, hiç mi basdırma yimediniz laan? İnanın maç bitiminde, tüm futbolcular gelir hususi annemi tribünde selamlarlardı. Hele bir de maçı biz kazanmışsak allaaah! Anamın övgülerine gülmekten yerlere yatardı millet:

- Gadalarınızı alırım guzularıııııım! Vallaha eve varıyım, 11 tane boncuk savacaam oğlanlarıma, göz değmesin aferim yavrularım! Analar nası aslanlar doğuruyor allahım! Bir kere deplasmana sanıyorum Adana'ya gitti protokolle beraber benim canımın içi anam. Orda, rakip takımın kalecisi maçı yarıda bırakmış, ya bu kadını alın tribünden ya da ben oynamıyorum! diye. Artık oğlana neler sayıştırdıysa, Kayserispor 2-0 yenip gelmişti..

5. sınıftaki kolej snavlarına girdim, annemin arkadaşının kızı Oya'da girdi, sinir oluyorum o kıza. Sınavlara evde iki ayrı özel hoca ile hazırlandı, ayrıca sınfta öğretmen devamlı onları çalıştırıyor. Ben de evde anamın korkusundan ders çalışıyormuş gibi yapıyorum, kedim Behlül'le oynuyorum. Ben biliyorum, Oya bişey beceremeyecek, o kıza gösterilen özene, harcamalara acıyorum. Sınav sonuçları açıklandı : Ben Kayseri ikincisi olarak kazandım, Oya yedeklerde.

Hayatımın dönüm noktası bu sınav oldu inanın. Ben ikincilikle sınavı kazandım, havalara uçuyorum. Kolejde okuyacağım, akşam annemin o en canımı yakan konuşmasıyla dünya başıma yıkıldı. Babam o dönem çalışmıyordu, garip anacığım dört çocuk okutuyor, ev kira ne yapsın? Asla annemi suçlamadım, ama beni kolejde okutmasının mümkün olamadığını anlattı. Onca tanıdığı, eşi dostu vardı, ama kolejin parasını ödemek mümkün değildi. Oya yedek listedeydi, ama onlar zengindi. Oya koleje kaydedildi, ben Nazmi Toker Ortaokuluna. Annemi üzmemek için daha o yaşta üzüntümü saklayabildim. Amaaan, benim ne işim var o zengin bebelerinin içinde zaten? Boşver anne, benim tüm arkadaşlarım Nazmi Tokere yazıldı! dedim. Bütün gece çok ağladım ve yemin ettim. Ben evlenmeyeceğim ve benim kızıma bu acıyı çektirmeyeceğim!.. Oya kolejde okudu, şimdi bir bankanın müdürü. Ben devlet okullarında okudum, dört yıllık fakültenin müzik bölümünü kazandım ama gönderilmedim, kendi şehrimde bütçemize uygun olduğu için okudum, öğretmen oldum. Müzik okusaydım, güzelliğim ve sesime çook! farklı bir hayatım olacaktı. Oya, benim yedeğim Oya şahane bir hayat sürdü. Buna KADER DİYEBİLİR MİYİZ? Asla! Ama benim anamın elinde bu kadarı geldi, nurlarda yatsın!

Ben anne olmadım, olmayacağım! Ama çocuklarım, oğlanlarım kızlarım çok! Onlar istediklerini okudular, onlar seçtiler hayatlarını, seçtirdim! Öğrencilerim de benim evlatlarım, ben de öyle ANNEYİM İŞTE!

Benim güzel anam! İyi ki senin gibi bir annem olmuş, iyi ki 19 yıl da olsa seni yaşama şansı verdi bana Allah, ben ve kardeşlerim için verdiğin tüm emeklerine ebediyyen minnettarız. Bizleri öyle güzel işledin ki nakış nakış, sensiz kaldığımızda hayat bizi yenemedi, öyle güzel donattın ki bizleri yaşama sanatının tüm incelikleriyle, hayatın hiç bir yüzü bizi şaşırtmadı, bocalamadık, güçlüklerde dimdik durabildik daima. Tüm emeklerine sonsuz şükran doluyuz annem! Tanrı seni, babamı ve yanınıza aldığınız iki ağabeyimi cennetin en güzel köşesiyle ödüllendirsin inşallah. Nur içinde yat benim güzeller güzeli anam, herşeyim benim!

Kızın Nurhan( kara kızın)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 95
Toplam yorum
: 326
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 728
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Emekli öğretmenim, 52 yıllık hayatımdan amatör mizah, bağlama, sürrealist resimler, yitikler, sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster