Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '08

 
Kategori
Ayakkabı / Çanta
Okunma Sayısı
2067
 

Benim babam da ayakkabıcıydı!..

Benim babam da ayakkabıcıydı!..
 

milliyet.com.tr


Babamın öldükten 30 sene sonra meşhur olacağını rüyamda görsem inanmazdım. Sıradan bir kasaba ayakkabıcısının oğlu olmaktan da ne kadar mutlu olduğumu söylemeye gerek yoktur sanırım.

Babam Kars'ın Sarıkamış ilçesinde ayakkabıcılık yapardı. Ayakkabıcıya kunduracı derlerdi. Kunduracı Ziyaattin Usta derlerdi babama. Kış memleketi olduğu için yaptığı ayakkabıların altı kalın olurdu. Vardaola denilen bir kösele koyardı kenarlarına. Mes yapardı daha çok. Demiryolunda çalışan işçilere dize kadar boğazlı mesler yapardı. Yaptığı mesler yıllarca giyilirdi. Hatta babam öldükten 3-4 sene sonra bile yaptığı ayakkabıları giydiklerini söyleyen müşterileri bunu bana söylediklerinde çok duygulanmıştım.

Yaz tatillerinde babamın dükkanında çalıştığım için ayakkabıcılıkta kullanılan onlarca malzemenin adını öğrenmiştim. Bu malzemelerin adını babamın söyleme şekline göre öğrendiğim için şimdi aklıma geldikçe tebessüm etmekten kendimi alamıyorum. Örneğin çivileri toplamak için kullandığımız miknatise" mığladuz "derdi.Aklıma gelen diğer malzemelerden birkaçı : Gırnep vardı. Ayakkabıların tabanının dikmek için balmumuyla sağlamlaştırılmış ipe gırnep derdi. Biz vardı. İğneyi sokmadan önce köselede delik açmak için kullaılan ucu sivri bir alet. Falçata, masat, çapula, derbi, cıslavet, solusyon, balmumu, makosen, kerpeten, saya, pençe, taban, astar öğrendiğim ve aklımda kalan terimler.

Babamın yaptığı ayakkabılar sadece giyilmek için mi kullanılırdı yoksa birilerine de fırlatılır mıydı bilmem. Ama içimdeki özgürlük coşkusunun nereden geldiğini yıllar sonra Irak'lı gazetiecinin eylemiyle keşfettim. Benim babam ayakkabıcıydı. Ben bir ayakkabıcı çocuğuydum. Bir kez daha gurur duydum babamla.

Ve selamlıyorum dünyadaki tüm ayakkabıcıları.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mazlum insanlar nasıl da bir "kahraman"a susamış değil mi!.. Birden bire ortalık ayakkabı karikatürleri, yazıları... eylemleriyle doluverdi. Ah bir de gerçek bir kahraman çıkıverse... Ama çıkmaz!.. Herkesin onurlu bir duruş sergilemesi ve ulusal değerlere sahip çıkması gerekiyor; herkesin "kahraman" olması gerekiyor. Bütün ayakkabıcılara sevgi ve saygılarımla. Peki, evlatlarına da.:) Ama en çok, ayakkabılarını, ülkesini işgal eden devlete fırlatan Kahraman'a.

derinmavi.. 
 22.12.2008 17:45
Cevap :
Ne güzel yormlamışsın mavi mavi. Teşekkürler  22.12.2008 19:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1115
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster