Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '07

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
430
 

Benim bir fikrim var

Benim bir fikrim var
 

Geliştirilmiş cumhuriyet tam demokrasi

Cumhuriyet halkın kendi kendini yönetmesidir.. Peki bunu nasıl yapar.. Seçtiği vekilleri ile.. Yani aslında sistem toplumun içinden örneklem alır, aldığı bu örneklemin kararlarını ve tercihlerini uygular.. Peki bu örneklem herzaman geneli yansıtır mı.. Örneklem doğru alındığında güvenilirliği yüksektir.. fakat hangi bilim insanına sorsanız mümkün olsada hepsini teste tabi tutabilsem örneklemle sınırlı kalmasam der..

Ülkemizde her fırsatta seçim sisteminin yanlışlığından örneklemin bizi yansıtmadığından, yansıtsa bile parti içi demokrasi olmadığından vekillerimizin baskı altına alınarak kendilerini ortaya koyamadıklarından yakınılır..

İŞTE ÇÖZÜM

İletişim Teknolojisinin bu kadar geliştiği bir zamanda neden toplumun tercihlerini araya aracı koymadan öğrenmiyoruz..

Nasıl mı?

Sürekli meclisten canlı yayın yapan bir tv kanalı aracılığı ile gündem takip edilir ve oylama zamanı gelidiğinde halka sorulur... şöyle ki daha önceden herkese bir şifre verilir ve kişiler önce TC kimlik nolarını ardından şifrelerini girererek cep telefonlarından oy kullanırlar..

Siyasi partiler eşit saatlerde medyayı kullanarak propagandalarını yaparlar.. Bir konunun neden oluru neden olmazı tartışılır ve kararı Yüce Türk milleti verir.. işte bu tam demokrasidir ... Vekillerde ya beni birinci değilde beşinci sıradan gösterirse korkusuyla birlikte, lider sultası da ortadan kalkar, herkes birbirini etkilemeye bilgilendirmeye çalışır ve toplumsa uyanış başlar..

Düşünün daha ne büyük faydaları olacağını....

Eğer Atatürk zamanında bu teknoloji olsaydı eminim hiç tereddüt etmeden uygulardı..

Teknolojiye ayak uydurmaktan kasıt budur.. Yoksa bi çoğunun yaptığı gibi en son çıkan cep telefonuna sahip olmak değildir..

Ne hikmetse biz hep tersini yapıyoruz.. Postayla haberleşirken merkezden yönetimi; iletişim ve bilgi çağında yerinden yönetimi savunuyoruz..

Yerinden yönetim ve merkezden yönetim karşılaştırmalarını okursanız ne demek istediğimi anlarsınız..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ama uygulanma şansı (sıfır) nedenine gelince: Demokrasi atın peşinden koşup bir türlü yetişemediği havuç gibidir. Herkes ondan söz eder ama kimse de istemez. Bakın şimdi bile devleti seçilmiş siyasilerin yönetmesine izin verilmez ve devleti Cumhurbaşkanı, askerler, yargı sistemi yönetir. Kısacası bizim demokrasi dediğimiz şey, halka arada bir oy verdirip, sonunda yine bildiğimizi yapmak rejimidir. Halkın kendi kendisini yönetmesi idealize edilen ama asla istenmeyen bir durumdur. Sevgiler

Matilla 
 18.03.2007 9:26
Cevap :
Ben küçükken bir büyüğüm "Başbakan olmaya çalış, olamazsan bakan olursun , olamazsan milletvekili olursun.. hedefini büyük tut " öğüdünü vermişti..Benimki de öyle..Amacım çıtayı yükseltmek..Oysa ki Önerim teorik olarak zor bile değil.. Neden olmasın..O kadar karamsar olmamak lazım..Yorumun için teşekkür ederim.. Sağlıcakla kal...  18.03.2007 18:04
 

Fikrin güzel. Fikrin mantıklı. Fikrin olması gereken. Fikrin, fikrin, fikrin diye sıralayabiliriz. Peki senin bu fikrinin uygulanacağı yer neresi? Patagonya değil mi? Dilerim uygularlar. Zaten hep Onları örnek alıyoruz! Demokratik seçme ve seçilme yöntemini de öğrenmiş oluruz, bu vesile ile. Yaratandan; seçilebilme yetisi ve seçebilme bilinci vermesini niyaz ediyorum cümle her kula. Kal sağlıcakla.

Ayda 
 17.03.2007 7:14
Cevap :
Bizimki sadece temenni..Belki birilerine bişeylerin bu kadarda zor olmadığını düşündürürüz..İbrahimi ateşten kurtarmak isteyen karıncanın" senin o taşıdığın sudan ne olur ki"diyenlere cevabı .... "en azından tarafım belli olur" olmuş Yorumun için teşekkürler ..sevgiyle  17.03.2007 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1114
Kayıt tarihi
: 27.08.06
 
 

1978 Ankara dogumluyum.. Kamu yönetimi mezunuyum, aynı zamanda Karaelmas Üniversitesi'nde ögrenciliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster