Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
767
 

Benim çocuklarım

Benim çocuklarım
 

Hüzünlü, endişeli ve mahzun gözlerle bana baktıklarını dün gibi hatırlarım. Kimi annesinin eline sımsıkı sarılmış, bırakıp beni gitme der gibi yalvarıyor. Kimi de okula yeni başlamanın verdiği sevinç ve korkuyu birleştirerek anlamsız bir bakış sergiliyorlardı.

Her birinin ayrı bir özellik ve güzellikleri olan bu yavrularımızla tam beş yılı birlikte geçirdik. Beraber sevindik, beraber üzüldük. Hatta beraber öğrendik, tekrarlar yaptık, pekiştirmelerle hayata hazırlandık. Araştırdık, aradık ve deneyler yaptık.

Kültürlerimiz kaynaştı, etkileşimler oldu, büyük değişimler yaşandı. Her birini ayrı bir dünya olarak gördüğüm bu çocuklarımızın , bir çok gizemli yanları ve yetenekleri olduklarını zamanla gördüm. İçlerindeki cevherle, verdiğimiz eğitim birleşerek yenilikler ortaya çıktı. Çıkan bu değişim olumlu, istenilir ve üretime dönük olsun diye çabaladım. Toplumsallığa, milli ve manevi değer yargılarımıza vurgular yaptım.

Vatan, millet ve bayrak kavramlarının her değerin üstünde olması için onlara büyük emekler verdim. Ceddimizin, Türk büyüklerinin ve ulusal kahramanlarımızla şehitlerimizin anlam ve önemlerinin unutulmamasını zihinlerine kazıdım.

Mustafa Kemal ülküsünün sadece dersler için değil, yaşam boyunca gereksinim ve olmazsa olmazlar arasındaki yerini perçinledim. Ne derece başarılı oldum veya olamadım, onu zaman belirleyecek.

Beş yıllık geçen sürede öğrencilerim de beni tanıma fırsatı buldular. O günkü derse girişimde taşıdığım ruh halimi bile ezberlediler. Keyfimin yerinde olmadığı günlerde onlar da pustu, gülen yüzümdeki tebessümle onlar da güldü. Hatta rahatsızlığımdaki gizlemelerimi bile ortaya çıkaracak kadar beni öğrendiler.

Aileden biri gibi en çok sevdikleri kişi oldum sanki. Baba veya annesinden sonra en çok sevdikleri sıraya kısacası yerleştim.

Ama artık bir gün geldi ve ayrılmak zorunda kaldık. Duygusallık yapmayıp, çocukları üzmemeyi denediysem bile bunu beceremedim. Zaten onlar da buna fırsat vermediler. Böylelikle o hiç sevmediğim ayrılık sahnesini yaşadık beraberce.

Beş yıl boyunca verdiğim öğüt, bilgi ve kazandırdığım becerileri sanki o beş dakikaya sığdırmak istercesine tekrar etmek istedim. Ama ne çare. Duygusallığım, benim de sevmediğim en zayıf yanım. Bırakın vedalaşmayı, otogardaki hiç tanımadığım bir ayrılık sahnesine dahi uzaktan bile olsa etkiler beni.

Daha bir ay bile geçmeden özlemeye başladım öğrencilerimi. Kiminin gülüşünü, kiminin bakışını hatta en yaramaz olanı dahi.

Tek tesellim günün birinde hep rastladığımca; bir hasta hanede, okulda, başarılı bir mevkide onları görebilmek. Eğitim ve öğretimle kazandırdıklarımı toplumun yararı ve değişimi için sarf ediyor olduklarına şahit olmak. Buna inanıyor ve yaşama dair başarılı olacaklarına öğrencilerime yürekten güveniyorum.

Sizleri şimdiden çok özledim canım öğrencilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim büyük kız Defne de 8 yıllık ilköğretimini bitirdi ve gecesini yaptık. blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=185679 Şimdi de İzmir en iyi Anadolu Liselerinden birni kazandı. blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=204782 Ama bizler unutulduk. GS'yi şampiyon yaptınız sezon başında. 5 puan fark olunca sustunuz. Ama yine sizleri seviyoruz. Aramızda ki bağları kopartmayalım diyor sevgilerimi yolluyorum.

Ahmet Üstündağ 
 12.10.2009 17:20
Cevap :
Öncelikle Defne kızımızı tebrik ederim. Çok mutlu oldum, sizleri ve öğretmenlerini de kutluyorum. Futbola gelince kısa süreliğine Antalya'ya gittim, birazcık kopukluk ondan oldu. Ben eğer şampiyon olacağız dediysem oluruz ve bu mesajını da şampiyon olduğumuz gece yayınlayan bir blokla sana cevap veririm. Şuan Galatasaray Fenerbahçe'den en az 2 gömlek üstün. Ne var ki F. Bahçe 4 maçını son saniye golleri ve şansla kapattı. Her takım gününde olmadığı maçlar yapacak ve Fener'de yenilecek. Hem de en zayıf bir ekibe. Beraber yaşayacak ve göreceğiz, selamlar fanatik ve gerçeği görmeyen taraftar kardeşim.  13.10.2009 23:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 122
Toplam yorum
: 1310
Toplam mesaj
: 257
Ort. okunma sayısı
: 1856
Kayıt tarihi
: 22.11.07
 
 

Okumayı, yazmayı ve yaşamı çözmeye çalışan, eğitimci.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster