Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

salih haluk reşat şentürk

http://blog.milliyet.com.tr/shr

20 Haziran '10

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
481
 

Benim dedem İndiana Jones...

Benim dedem İndiana Jones...
 

Evet, size uzun zamandır anlatmak istediğim birisi vardı.

Dedem; Hikmet Şentürk,

1891 İstanbul doğumlu, Beşiktaş - Ortaköy nüfusuna kayıtlı, en son görevi İstanbul Belediyesi Baş Murakıbı b( Yani Baş Müfettişi), Beşiktaş Jimlastik kulübünün ilk sporcularından, diğer adıyla (lakabı ) patlayan futbol toplarını iyi tamir ettiği için " Solüsyon Hikmet "...

Benim dedemle ilgili ilk hatırladığım 4 veya 5 . yaş günüm için yapılan davet...
Bir itfaiye aracı ve modüler bir bina maketi olan ilk hediyelerimi hatırlıyorum. Bir başka anım ise; dedemin elimden tutup Şişli veya Beyoğlu'nda (tam olarak hatırlıyamıyorum ) bana oyuncak almaya götürmesiydi. Kocaman ve içinde bir sürü oyuncak olan mağazadan sadece tek bir ufak kurşun asker alıp çıkmıştım. Hatta dedem eve gelince babama senin bu ağlun ne tuhaf bir şey alamadım ona ala ala bir tek kurşun asker aldı, koca mağazadan demişti.Dedem oldukça iyi bir sporcuydu, ileri yaşında bile bizlerle yarışır, suyun dibinden hepimizden fazla gider, çok canlı, neşeli, farklı ve hareketli birisiydi.


Ancak ne tuhaf ki; benim dedemle ilgili yaşadığım neredeyse hiç bir şey yok.Ama onun maceraları ve yaşadıklarını bir efsane gibi dinleyip durdum.Neler dinledim, neler yaşadım ; işte bunları anlatacağım size...

Dedemin şöhreti aslında nereden geliyor biliyormusunuz? 8 kez evlenmiş olmasından tabiki...

Evet, dedem tam 8 kez evlenmiş.Onun hakkında anlatılan bir çok şey aslında bu konu çevresinde yoğunlaşıyor. Ben son bir kaç seneye kadar dedem hakkında pek olumlu bir duyguya hatta herhangi bir duyguya sahip değildim. Çünkü babam fazla bir şey anlatmazdı, küçük yaşta ara ara üvey anneli,ara ara da babasız geçen bir yaşam, belirli bir süre sonra ise, baba evinden uzakta geçen bir asker hayatı olmuştu. Annem, dedemin babama kötü örnek olmasından her zaman korktuğundan olacak dedemin kayınvalidesini yanlız bırakıp gittiğini söyleyerek hep babaannemden yana olmuştu. Halamlarda aşağı yukarı aynı şekilde, kırgındılar dedeme... Ailede bile hiç kimsenin dedeme olumlu baktığını duymadım desem yeridir.

Şimdi bu anlattıklarım işin bir yanı, bir başka yönden baktığımda ise farklı şeyler görüyorum. Dedemden kalan resim albümlerine uzun zamandır fırsat buldukça bakardım. O kadar ilginç ve çeşitlilikte resimler var ki albümde, inanamazsınız. Tam anlamıyla anlatılanları anımsatmakla beraber, birçok yönden de anlatılanların dedemi anlatmaktan çok uzak olduğu duygusunu veriyordu.
Öyle ilginç resimler varki, hiç unutmam oğlum 8-10 yaşlarında iken burada gördüğü resimleri inceledikten sonra "- Babaaa, senin deden var ya, aynı İndiana Jones gibi" demişti. Evet, aslında tam açıklaması bu ; çünkü bir resimde deve üstünde asker elbisesi ile çöllerde, bir resimde 1920 'li modelde ama çok şatafatlı bir arabada kürklü deri kabanlarla, birinde motorsiklette, diğerinde tek pervaneli uçakta, 20-25 kişilik sivil elbiseli grup içinde ( ama en şık ve farklı olanı dedem tabii), bir başka resimde de sırıkla yüksek atlama yarışında...
Bütün bunları düşününce dedemle bunları konuşamamanın , hayatında neler olduğunu soramamanın, neler yaşadığının ve davranışlarının nedenlerini öğrenememenin burukluğunu yaşamaya başladım. Bütün bu resimlerde görülenleri yaşayan insanın duygu ve düşüncelerini gerçekten merak ettim.

Ne, neden, niçin ???

O'nun bilinmeyen hayatını resimlerden yola çıkarak, anlatılanlarla zenginleştirerek ailenin içine yeniden almak istiyorum.

Sıkılmayacağınız ve çok şaşıracağınız vede güleceğiniz olayları anlatacağım...

Bu yazım bir anlamda önsöz oldu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 194
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 745
Kayıt tarihi
: 18.02.07
 
 

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezuniyeti ve askerlik sonrasında başladığım iş hayatım aynı kuru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster