Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
287
 

Benim zamanım

Benim zamanım
 

Efendim zaman dediğimizde herşeyi anlatır bize. Zaman kainatın en büyük sırrıdır. Albert Einstein zaman üzerine yaptığı kuramlar ve araştırmalarla tüm dünyanın ilgisini çekmiştir. İnsanoğlu zamanı keşfettiğinde gerçek anlamda yaşamını da planlayabilmiştir.

Bir düşünür, "Eğer geçmişe ve geleceğe gitmek isterseniz tarihten bir zaman seçin ve onun gerisini ilerisini araştırın" demiştir. Benim gibi yaşı ilerlemiş insanlar zamanın kıymetini iyi bilirler. Çünkü bilirler ki az zamanları kalmıştır.

Zaman bizim en değerli hazinemizdir. Zaman hayattır. Bu nedenle insanların zamanını almamalı ve insanlara da cömertçe zaman verilmemelidir. Hayat içinde her şey zamanla sınırlıdır. Belli bir zaman da uyur belli bir zamanda çalışırsınız. Analar belli zaman içinde bebeklerini doğururlar. Bellidir onların da büyüme zamanı.

İnsan ömrü de bir zamanla sınırlıdır. Sınırlandırılmıştır. Yaşadığımız gün, ay ve yıl da zamandır. Birine randevu verirseniz zaman olmadan olmaz. Çalıştığınız işin ücretini de zamana göre alırsınız.

Zaman hayatın her yerindedir. Bugün dünya ekonomisine yön veren patronların en önemli özellikleri zamanı kullanmada usta olmalarıdır.

Hayatın bize verdiği tecrübe zamanın en önemli sermaye oluşudur. Çünkü telafisi yoktur. Bu bilimsel bir kuraldır. Giden zaman geri gelmez. O halde iyi değerlendirimelidir.

Günümüzde teknoloji insana zaman kazandırmaktadır. Yolculukta, hastalıkta hayatın hemen her alanında zaman kazandırmaktadır. İletişimde de zaman kazandırmaktadır. Bugün insanlar daha hızlı tanışmakta ve daha hızlı haberleşebilmektedirler.

Zaman hiç durmamaktadır. Zaman hayatın kalbidir. Durmaz. Duramaz. İnsanın kalbi durur ise yaşamı biter. Zaman durursa kainat biter.

Mevsimleri, tüm doğal hareketlilikleri belirleyen de zamandır. Yağmurun yağması, bulutların toplanması zaman ile ölçülür. Tarihe baktığınız vakit her şeyin zamanla aktığını görürsünüz.

İnsanların zamanı durdurma gibi bir lüksleri yoktur. Zamanı durduramaz ama doldurabilirsiniz. Bu nedenle bize bir armağan olan yaşamımızı doğru ve güzel etkinliklerle doldurmalıyız. İşte yazmak zamanı iyi değerlendirmek için bir örnektir. Yazmak da bir zaman işidir ve zaman da yazıyla anlam bulur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 726
Kayıt tarihi
: 17.02.07
 
 

Emekliyim. Günlük gazeteleri okumayı, bulmaca çözmeyi ve yürüyüş yapmayı severim. Esprili bir yapım ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster