Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '18

 
Kategori
İlişkiler
 

Benimle Boşanır mısın?

Benimle Boşanır mısın?
 

Benimle Boşanır mısın? Kitabı Çıktı !!!
 
Kitabın kapağında yer alan Benimle Boşanır mısın? sorusu size ironik gelebilir. Evlenmeden önce her genç kızın duymak istediği bir sorudur: “Benimle Evlenir misin?” İşin özünde bu sadece salt bir ev paylaşma teklifi değil, bu aslında bir hayatı paylaşma teklifidir. Hayat içinde neler yok ki: İyilik- kötülük, güzellik- çirkinlik, sağlık- hastalık, zenginlik- fakirlik, sevinmek-üzülmek, çalışmak –pes etmek, sevmek- nefret etmek, affetmek- ayrılmak ve daha nice birbirinin zıddı duygular ve olaylar. Aile olmak vardır. Bireyin kendi özeli vardır, bu özeli paylaşan sevdikleri, ailesi vardır. İşte Benimle Evlenir misin? sorusuna evet demek, iki kişinin özelini birleştirip yeni bir hayat kurmaları ve bu hayatı paylaşmaları demektir.
 
“Evlilikleri mutsuz kılan sevginin eksikliği değil, arkadaşlığın eksikliğidir.”
Nietzsche
 
Benimle Boşanır mısın? sorusu ise Benimle Evlenir misin? sorusu gibi heyecan verici ve etkileyici değildir. Çoğu zamanda böylesine kibar ve naif bir yanı da yoktur. Sert ve acımasızdır boşanma teklifi. Evlenme teklifi gibi içine almaz, ısıtmaz ve sarıp sarmalamaz. Soğuk bir yüzü vardır. Tüm çabaları, fedakârlıkları, yaşanmışlıkları, resimleri, anıları bir kâğıdı buruşturup çöpe atmak gibidir. Mış gibi yapmaktır, mazide kalan ne varsa hiç yaşanmamış gibi silip atmaktır. Eşleri yıpratır çoğu zaman, bazen de rahatlatır. Kimine kötü gelir, kimine iyi. Evlilik sürecinin eşlere hissettirdiği duygulara göre değişir ayrılık sürecinin etkisi. Ama ne hissetirse hissettirsin şarkıda dendiği gibi “Her ayrılık bir vurgundur.” Kimse vurgun yemek, acı çekmek, üzülmek ve yıpranmak istemez. Bir yuva kurarken herkesin genel arzusu; mutlu olmak ve sevdiği insanla ömür boyu birlikte yaşamak, birlikte yaşlanmaktır.
 
“Eğer evliliğinizin yürümesini istiyorsanız lekeye değil, her zaman güzelliğe bakmayı  bilmelisiniz..."
Steven W. Vannoy
 
Hayaller , umutlar, güzel dilekler vardır evlilik yolunda.. Bazen bu hayaller kırılır, umutlar tükenir ve  ilekler gerçekleşmez. Kurulan aile yuvası ortadan ikiye çatırdamaya başlar. Eşler arasında mesafeler girer, soğuk rüzgarlar eser evin içinde.. Onca emek, onca çaba yapılan hatalar yüzünden boşa gider. Bir yazarında dediği gibi: “Başkalarının hayatlarından ders alın. Çünkü insan tüm hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor.”
 
Her ilişki ve evlilik özeldir. Ancak hatalar benzerlikler gösterebilir. Bazen hatalardan ders çıkarmak için o hatayı tecrübe etmeye gerek olmayabilir.
 
Benimle Boşanır mısın? kitabında  birbirinden farklı ve ayrı zamanlarda yaşanmış beş  hayat hikayesi yer almaktadır. Bu hikayeler ve yaşanmışlıklar size yabancı gelmeyecek. Kendinizden ve çevrenizden izler bulabileceksiniz.  Zira evliliklerin bitmesine genel olarak tekrarlanan benzer hatalar neden olabilmektedir.
 
“Evlilik, iki kişilik bir yolculuktur. Denge ister. Emek ister. Paylaşmak ister. Yollar hep düz olmaz. Virajlarda dikkat, yokuşlarda kuvvet, inişlerde sabır ister.Birde ara sıra küçük, tatlı süprizlerle yenılenmek ve tazelenmek ister.”
Anonim
 
Benimle Boşanır mısın? kitabında Elif ve Samet, Özcan ve Derya, Ayşe ve Kemal, Turgay ve Pınar ile Cenk ve Layla'nın hayallerini, umutlarını, sevinçlerini, üzüntülerini, kaygılarını, korkularını, çaresizliklerini ve hatalarını okuyacak, yanlış iliklenen düğmeler gibi hataların üst üste gelmesi ve evliliklerin farklı hatalarla hep aynı çıkmaz sokağa çıkmış olduğunu göreceksiniz. 
 
Evlilik süreci deniz gibi, hava gibidir. Bazen dingin ve huzur verici, bazen kapalı, kasvetli ve dalgalıdır. Önemli olan da bu dalgalı denizde dalgalara kapılmadan birlikte yüzebilmek, bu kasvetli havanın  ardından güneşin doğacağı inancı ile sabırla bekleyebilmektir.
 
“İyi bir evliliğin özü, eşlerin birbirinin kişiliğine saygı göstermeleridir.
Bertrand Russell
 
Kendinizden ve çevrenizden izler bulduğunuz bu hikâyeler içinde her ne kadar hayal kırıklıkları ve ayrılıklar barındırsada bu ayrılıklardan sonra hayatın devam ettiğini ve umudun her zaman var olduğunu da göreceksiniz.
 
 "Evliliğin iyisi olur ama kusursuzu olmaz."
François de La Rochefoucauld
 
Herşeyi hızla ve çabucak tükettiğimiz bu devirde aşkları da beraberlikleri de hızla tüketiyoruz. Kolayca tüketilmeyen, sabır, hoşgörü, sevgi,saygı, sadakat ve fedakârlıklarla yoğrulmuş, sağlam temellere dayalı, dünyada milyarlarca kişi varken bir kişiyi tercih etmenin, onunla bir hayatı paylaşmanın verdiği mutluluğun evliliğe yansıması, evliliğin tükenmesine fırsat vermeyebilir.
 
Murat ATİLA
Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 153
Kayıt tarihi
: 12.02.16
 
 

Klinik Psikolog/ Aile Danışmanı Benimle Boşanır mısın?, Konuşan Eller ve Bugün Ne Oynayalım-Ailec..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster