Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '17

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
2466
 

Benimle-Gerçekletirilen-İlk-Röportaj

Benimle-Gerçekletirilen-İlk-Röportaj
 

Turan Yalçın


Turan Yalçın-Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Eğitim seviyeniz nedir?  

Rukiye Türeyen-Ben,1980 doğumluyum. Sakarya’da yaşamaktayım. Üç aylıkken geçirdiğim menenjit hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı engelli olarak yaşıyorum. Ellerimi kullanamadığım için okula gidemedim.

Turan Yalçın-Engelli olma hikâyenizi anlatır mısınız? 

Rukiye Türeyen-Hikâyem çok küçük yaşlarda başladı. Menenjit hastalığı sonucu spastik engelliyim. Hiç kalkamıyorum. Bu nedenle bütün ihtiyaçlarımı annem karşılıyor.

Turan Yalçın-Ailenizden bahseder misiniz? Ailenizin engeliniz konusunda size desteği nasıldı?

Rukiye Türeyen- Dört kardeşim var. En büyükleri benim. Annem dokuz yıl önce iki beyin ameliyatı geçirdi. Allah’a çok şükür şimdi iyi fakat bazı hormonel ilaçlar kullanarak, hayata tutunuyor. Babamı, akciğer kanseri 1,5 yıl evvel çekip aldı ailemizden. Onun yokluğunda devam ediyoruz hayata. En büyük şansım, ailemin bana, diğer dört kardeşime nasıl davrandılarsa öyle davranmaları. Ne annem ne de rahmetli babam hiçbir zaman dışlamadılar beni. Kardeşlerim benden utanıp, eve bir arkadaşları gelince köşe bucak kaçırmadılar. Aksine yanıma getirip, “bu ablam.” dediler. Bu bir engelli birey için, çok önemlidir.

Turan Yalçın-Türkiye' de  bedensel engellilerin genel sorunları nelerdir sizce? Ve çözüm yolları nelerdir?

Rukiye Türeyen-Yüksek yapılar sorunlardan bir tanesi.Engelliler yok sayılarak inşa ediliyor binalar.Binaların asansörü veya engelli rampaları ile ilgili ciddi bir eksiklik var.Çözüm ise kısa ve net duygudaşlık yeteneği.Mimar arkadaşlara öneririm bu anlamlı yeteneği.

Turan Yalçın-Engellilere toplumun olumsuz bakış açısını, engelliler nasıl değiştirebilir?

Rukiye Türeyen-Bu konuda engelli bireylerin bir şey yapabileceğini düşünmüyorum. Çünkü ne yaparlarsa yapsınlar, sonuç yine acınmak. Biz engelleri görünce,“ah canım daha gençmiş.”Nidaları koparmaları. Farkındayım umutsuz konuştum ama durum bu ne yazık ki.

Bence toplumun kendi kendine bir şeyler yapması gerekiyor. Mesela bol bol islami yönden engellilerin, Allah katında nelere sahip olduklarını araştırabilirler. Böylelikle bakış açıları değişmiş olur.

Turan Yalçın-Engelleri aşmak için engelliler ve aileleri gereken çabayı gösteriyor mu sizce?

Rukiye Türeyen-Bazıları çaba gösteriyor, kimisi de susup oturuyor. Neden peki? Çaba gösterenler en büyük örnek onlara. Gösterilen çaba, görülmüyor ya da görmezden geliniyor.

Turan Yalçın-Engellilerin toplum tarafından anlaşılmamasının sebepleri sizce neler?

Rukiye Türeyen-İnanın bende bilmiyorum neden anlaşılmaz olduğumuzu. Aslında hiçte anlaşılmaz değiliz. Anlatılmak istenilen belli, EŞİTLİK. Büyük harfle yazdım ki; anlaşılsın diye. 

Turan Yalçın-Engellisine  sahip çıkmayan toplum nasıl bir toplumdur sizce? 

Rukiye Türeyen-Ahlaktan, edepten, zihniyetten yoksun bir toplumdur.

Turan Yalçın-Engellilerin eğitimlerini tamamlaması sizce onların hayatını nasıl kolaylaştırır?

Rukiye Türeyen-Haklarını bilinçli bir şekilde ararlar.

Turan Yalçın-Bu konuda başka neler anlatacaksınız? 

Rukiye Türeyen-Okula gitmek, o havayı teneffüs etmek her insanın hakkı olduğu gibi engelli bireylerinde hakkıdır. Bir şeyleri okumak bilgi sahibi olmak o kadar güzel ki, anlatamam. Bir örnek vereyim sizlere. Mesela ortopedik bir engelli birey düşünün tek başına yaşıyor ve hasta

Oldu. İlaç kullanmak zorunda, ismini bilmediği ilacı içebilir mi? Okumak bu yüzden önemlidir. Eğer ki, okula gitmeye imkânları yoksa Gazete yoluyla veyahut televizyonda haber başlıklarını okumaya çalışsınlar. Bende okula gidemedim ve haber manşetlerini takip ederek okumayı öğrendim. Yazmaya da bilgisayar aracı ile başladım. Ve buradan engelli arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Sakın pes etmeyin, mücadele edin ve inanın. Unutmayın zafer inananlarındır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba sevgili Rukiye, seni tebrik ediyorum. Pek çok aile evladının okuyabilmesi için inanılmaz çaba sarf ederken SEN televizyondan öğrendim diyorsun ve bak haklı seslenişinle bizlere sesini duyurdun, dilerim gereken yerlere ulaşabilir. Turan Yalçın beye de teşekkür ediyorum duyarlılığından dolayı sağlıkla kolaylıklar diliyorum

Cemile Torun 
 21.07.2017 0:05
Cevap :
TEŞEKKÜR EDİYORUM CEMİLE HANIM. SEVGİLER.  21.07.2017 18:05
 

Engellilik konusunda örnek bir duyarlılık gerçekten

Kerim Korkut 
 30.06.2017 6:03
Cevap :
MERHABA KERİM BEY. TEŞEKKÜR EDİYORUM.  30.06.2017 14:23
 

Kımetli yazarımız Rukiye Türeyen:Babanıza Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Kendisi dahi bir kaç amliyat geçirmiş elleri öpülesi Anneye melekler kardeş olsun.Diğer kardeşlerinle birlikte sağlık ve mutluluğunu diliyorum.Sayın Turan Yalçın tarafından sorulan sorulara çok cesaretli ve haklı cevaplar vermişsiniz. Biz öyleyiz anlık acıma hislerine kapılırız.Yolları yaparken, binaları inşa ederken, engelliler plan ve porejemizde olmaz.Gençek sevgiyi, ilgiyi,saygıyı kaybetmiş bir toplum olduk.Bana olmasın da kime olursa olsun diyenler olduk.Evet, bu dünyada yaşam süresince biri çok şeylerden mahrum kalabilirsiniz, lakin inancınız ve yaşam gücünüz her türlü takdire şayandır.Allah gücüyle, kudretiyle size şifalar versin.Hep böyle cesaretli vegerçekleri dile getiren biri olmanı diliyorum.Saygılarımı arz ediyorum.

Mehmet Burakgazi 
 29.06.2017 21:12
Cevap :
MERHABA MEHMET BEY. YORUMUNUZ VE DESTEĞİNİZ İÇİN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. BENDEN DE SİZLERE SEVGİLER.  30.06.2017 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 221
Kayıt tarihi
: 31.05.17
 
 

Rukiye TÜREYEN kimdir.     1980 yılında Sakarya'da doğmuştur. Üç aylıkken geçirdiği menenjit hastal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster