Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
649
 

Benimle oynar mısın?

Benimle oynar mısın?
 

Sahneyse bu hayat ve oyuncuysak bizler. Üzülmeye değer mi? Gözyaşı sadece oyuna değer katar. Öyleyse yönetmen ne dediyse yapmak gerek. Oyunun hakkını vermek gerek. Ve Perde kapandığında alkışlarla, tebessümle gitmek gerek...

Sevgili Alev Meisel 'in başlattığı bulmaca oyunu böyle bir fikre vesile oldu. Çok teşekkür ediyorum kendisine.

Kokoloji isimli kitabı duymuşsunuzdur. Okuyanlar da vardır mutlaka. Oyunuma katılmak isteyenler, sorulara cevap versinler yeter. Başka bir blogta değerlendirmeleri birlikte yapalım derim.

''Kokoloji Nedir? İnsanların bazı sorular karşısında verdiği tepkiler aslında gizli bir anlam taşıyor. Oldukça keyifli bir test. Size sadece soruları okuyarak uygun yanıtı vermek kalıyor.
Kokoloji Japonca kokoro; akıl, ruh ve duygular, Yunanca’da ise logia yani öğrenim ile birleşerek ortaya çıkmış bir kelime... İnsanların bazı sorular karşısında verdiği tepkiler aslında gizli bir anlam taşıyor. Kokoloji ile içsel yolculuğa çıkıp ruhunuzun derinliklerinde saklı kalan duygularınızı bulmaya çalışıyorsunuz. Size sadece soruları okuyarak uygun yanıtı vermek kalıyor.

Cevaplarınızda saklı kalan gerçek benliğinizi keşfederken yüzünüzden gülümsemenin eksilmediğini farkedeceksiniz.''
Ben testleri cevaplarken çok eğlendim. Umarım sizlerde keyif alırsınız.

Soru 1:

YAĞMURA YAKALANMAK
Hayatta her şeyi öngörmek mümkün değildir. Dama kendimizi ruhen hazırlama şansı bulamadıgımız süprizler, acil durumlar ve beklenmedik felaketlerle karşılaşırız. Her türlü süpriz stres yaratabilir ( beklenmedik bir evlenme teklifide , ani bir ayrılıkta ). Kontrol edemediğimiz ya da öngöremediğimiz çok fazla şey vardır. Bir takım huylar geliştirmemizin ve hayatımızı bazı kalıplara göre düzenlememizin nedenlerinden biride budur.

Fırtına çıktı. Aniden bastıran sağnakta yürüyorsunuz. Son sürat koşsanız bile gideceğiniz yere beş dakka uzaktasınız. Aşağıdakilerden hangisi sizin yapacağınızı en güzel tanımlayandır ?

1- Büyük bir ağaç bulup yağmur dinene kadar altında beklerim.

2- Yağmurun ne kadar süreceğini bilmiyorum , Bu yüzden gideceğim yere kadar koşarım.

3- Şemsiyesini paylaşabileceğim biri ya da şemsiye alabileceğim bir dükkan olup olmadıgına bakarım.

4- Çantamda daima katlanabilir bir şemsiye taşırım. Onu kullanırım.

Soru 2:

ÇALINMIŞ ÇİLEKLER

Herkes iyi insanları sever ve çoğumuz hayatlarımızı iyi birer insan olarak yaşamaya çalışırız. O zaman neden dünya yüzünde her zaman iyi olan insan sayısı bu kadar azdır? Ne kadar gayret ederseniz edin,öyle günler ve öyle zayıflık anları vardır ki kötü olmak insana iyi olmaktan daha kolay gelir. İster otoyolda hızlı araba sürmek olsun, ister sınavda kopya çekmek ya da ofisten bi kutu kalem "araklamak"... Hebimizin gurur duyamayacağımız hareketlerimiz vardır. Gerçekten iyi bir insan olmanın yolu kişiliğimizdeki kötü yanları kabullenmek ve omzumuzdaki şeytan kulağımıza fısıldarken azize gibi davranmamak ve mükemmel olmadığımızı bilmektir. Hepimiz zaman zaman baştan çıkarız. Ama şimdiki senaryoda yakalanabilirsiniz.

1- Şehir dışında bir yürüyüşte nefis çileklerle dolu bir tarlaya geldiniz. Mideniz guruldamaya başladı ve etrafta kimsecikler yok . Siz ve bedava öğle yemeği arasında sadece bir çit var. Çitin yüksekliği ne kadar ?

2- Bahçeye girdiniz ve çilekleri yemeye başladınız. Kaç tane çilek yediniz?

3- Birden çileklerini çalmakta olduğunuz çiftçi ortaya çıktı ve size bağırmaya başladı. Kendinizi savunmak için neler dediniz ?

4- Tüm olan biteni bir kenara bırakıp söyleyin, çileklerin tadı nasıldı ? Ve çilek çalma maceranız sona erdikten sonra kendinizi nasıl hissettiniz ?

Soru 3:

KÜLKEDİSİ MASALI

Yoksulluktan zenginliğe doğru düşleri gerçekleşen bir kızın masalı. Külkedisi dünya lüteratürüne ait klasik masallardan biridir. Masaldaki unutulmayacak sahneler arasında sizi en fazla etkileyen hangisidir?

1- Üvey annesi ve kardeşlerinin külkedisine işkence ettiği kısımlar.
2- Perinin külkedisini güzel bir prensese çevirdiği sahne .
3- Külkedisinin saat 12yi vurduğunda balodan kaçış sahnesi.
4- Prensin camdan ayakkabıyı külkedisinin ayağına giydirdiği sahne.

Şimdilik üç soru yeter sanırım. Cevaplar bize bizi ele vermekte. Oyuna katılmak isteyen var mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizinle kim oynamak istemezki.. Yaratıcılığınızdan ötürü sizi kutlarım! Enfes! Sevgiler!

Alev Meisel 
 24.03.2008 0:51
Cevap :
çok teşekkür derüm. B u fikrin asıl sahibi sizsiniz. sevgilerimle  24.03.2008 10:39
 

Külkedisini unutmuşum...Orada da en son sahneden etkilenirim, külkedisinin yaşadığı tüm işkencelere, stress ve baskılara rağmen ayakkabıyı giydiği an hak ettiğine kavuşması. Adaletin yerini bulmasıyla rahatlarım... Umarım yetişti cevaplara :) Sevgiler Canan ERYILMAZ

Canan ERYILMAZ 
 21.03.2008 9:55
Cevap :
Çok teşekkürler. Yeni blogta değerlendirmeler hazır. Sevgilerimle  21.03.2008 20:19
 

Çok severim oyunları.... Şimmmdiiiii : 1-Tezcanlıyımdır ben, öyle sığınıp bekleyemem, her dakikam değerli, koşarım çamur içinde kalsam bile. 2-Yol kenarında beni cezbeden hangi meyveyse çit mit hak getire valla :) Karın ağrısından midem bulanana kadar yerim. (açgözlü müyüm ne?) Tarla sahibini görünce de sohbete başlarım ne gübre veriyorsunuz? sulama işini nasıl çözdünüz? sıcaklar zarar vermiyor mu? (satış/pazarlama ruhu yapıştı mı çıkmıyor insanın içinden) Muhabbet uzarsa 1 kg satın alırım "anneye" diye :) Merakla bekliyorum:) Çok eğlenceli...Sevgiler Canan ERYILMAZ

Canan ERYILMAZ 
 21.03.2008 9:51
Cevap :
Hoşgeldin sayfama. Eh şanslısın cevaplar yayındı zaten.) Sevgilerimle  21.03.2008 20:10
 

sanırım cevaplar yazılmak üzre. son otobüse son anda binen son kişi olayım ve hemen yazayım cevaplarımı. hoşuma gitti zira bu oyun. 1-Yağmur : çok sevmeme rağmen koşarım herhalde. 2-çilekler : 2/1 : hırsıza kilit mi dayanır. 2/2: yağmurun aksine pek çilek sevmöem. ama madem karnım doyacak hormonsuzundan altı-yedi tane yerdim herhalde. 2/3:tamam hırsızız ama yalancı da değiliz. karnım açtı. çilekler güzel gözüktü etrafta da kimse yoktu hede hödö. özür dilerim borcum ne kadar? daha ne diyeyim..ha bi de çilekler kesmedi bu civarda bildiğiniz iyi lokanta var mı diye sorarım. 2/4 : buruk bir tat bıraktı. hele ki çiftçi bağırdıktan sonra boğazımda kaldı...allahtan sonra helalleştik de üstüne bir bardak su verince...rahatladım...fena değildi yani. 3-külkedisi : şık 4 eline sağlık. t.

Tuzluk 
 20.03.2008 22:57
Cevap :
:) değerlendirme yapıldı:) ama şanslısın cevapları hemen öğreneceksin. Paylaşım için teşekkürler. sevgiler  20.03.2008 23:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 2077
Toplam mesaj
: 290
Ort. okunma sayısı
: 853
Kayıt tarihi
: 19.05.07
 
 

 Ama hayatın farkındayım. Hem güzel, hem acı. İyi midir farkında olmak? Yoksa iyi midir farkında ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster