Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '21

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

BENLER NEDEN KOPARILMAMALIDIR?

Günümüzde evde steril olmayan şekillerde benlerin kopartılması yaygınlaşmaya başlamıştır. Çok tehlikeli olan bu işlem çeşitli enfeksiyon sorunlarına yol açabilir.

Zamanla koltuk altı, boyun ve çeşitli yerlerde oluşan benler insanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu tip benler sağlığa zararlı değildir. Ancak benlerin uzman hekim kontrolü olmadan koparılması oldukça tehlikelidir. Benlerinin görülme yerleri de tehlike arz edebilmektedir. Genital bölgede benler ortaya çıkarsa, en kısa sürede uzman hekime danışılması gerekmektedir.

Benlerin ortaya çıkmasında birçok neden rol oynamaktadır. Enfeksiyonlar, kilo kaybı, menopoz, hamilelik ve hormon seviyelerindeki değişiklikler bu nedenlerden bazılarıdır. Ayrıca zayıflamış bağışıklık sistemi ve stres de benlerin oluşmasında yol açabilir.

Benler, en çok ter bezinin olduğu yerlerde çıkar

Benler, en çok ter bezinin olduğu yerlerde çıkar. Bu yerler en çok boyun, koltuk altı ve kasık bölgesidir. Aile üyelerinde ben görülen kişilerde ben çıkma olasılığı daha yüksektir.

Benler kontrolsüzce koparılmamalı!

Benler görünüm olarak rahatsızlık vermeye başladıysa bir cilt uzmanına danışmak ve onun gözetiminde çıkarmak en sağlıklı ve tercih edilmesi gereken yoldur. Bunun aksine kişi kendi kendine ben koparma işlemi yapmaya çalışırsa çeşitli enfeksiyonel sorunlara yol açabilir. Bu sağlık sorunları farkına varılmadığında ilerleyerek kişinin hayatını dahi tehlikeye sokabilir. Alanında uzman hekimler benlerin durum ve konumunu inceleyerek kişiye en uygun olan yöntemi tercih edecektir. Ben tedavisinde sıklıkla tercih edilen yöntemler ise; CO2 lazer, radyo frekans ve cerrahi ile alma yöntemleridir.

 

Op. Dr. İlsun Aka

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi

www.ilsunaka.com.tr

www.instagram.com/drilsunaka

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 24
Kayıt tarihi
: 05.07.19
 
 

1979 yılında Almanya Köln şehrinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim Uşak'ta tamamla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster