Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
717
 

Benlik Hissi!

Bu yazıyı; BENLİK ile ilgili söz konusu olan karmaşayı ortadan kaldırmak, tartışmalara somut bir perspektif kazandırmak ve kişinin en önemli algılarından biri olan bu kavramı irdelemek için kaleme aldım.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; ‘benlik’ kavramı yaygın olarak kullanılmasına rağmen anlamı tam olarak net değil.

Bedenselliğe dönük yaşam, aslında bir anlam ve değeri bulunmayan ‘benlik’ algısını oluşturuyor, sanal benliği!

Kültürlü kimselerin kendilerini yüceltmeye, tatmin etmeye dönük olan türleri var. EGO, uygulama becerisini gösterdiği ölçüde varlığını devam ettiriyor.

Hiçbir özelliği olmamasına karşın övünmekten geri kalmayan, kimi zaman bunun farkındalığında bile olmadan tam bir benlik anlayışında yaşayanlar söz konusu.

Nefsi ile mücadele edip kendini frenleyenler ise, belki farkında olmadan benlik çukuruna düşmüş oluyorlar.

Kendisine hakim olamayanlar, iki lafın arasına bu kavramı sıkıştırmak zorunda kalıyorlar ne yazık ki.

Buraya kadar verdiğimiz örneklere istinaden; neye göre ve nasıl bir BEN şablonuna sahip isek, bunu lütfen siz bulun değerlendirin!

Sonuçta bu kavram; sahip olduğumuz roller, hedeflerimiz, kişiliğimiz, ideolojimiz, hayat felsefemiz ve benzeri faktörleri tanımlamak için gerekiyor.

Bazen kişi kendindeki performansı açıklamak, çoğu kez de karşı argüman üretmek için başvurduğu bir strateji olarak kullanıyor.

Ayrıca teknik bir konu olarak beynin sinirsel aktivitelerinin, benlikle alakalı durumlara karşı çok hassas olduğunu da söyleyebiliriz.

Ve bu husus pasif alan bilgilerinin tetiklemesi sonucu kişinin o noktalara odaklanmasıyla gerçekleşiyor.

Buraya kadar anlatılanlar işin bir yönü.

Şimdi esas anlatıma geçmek durumu hasıl oldu:

Şayet bu hususa değinmez isek, söylediklerimiz sadece dışsal yaşamda kalacaktır.

Ne diyor o içsel uyarı; ‘Allah sizi de yapageldiklerinizi de yaratmıştır.’ Sağlıklı bir düşünce sonucu şu noktaya varılabilir: Senin varlığın ve senden çıkan fiiller yaratılmıştır. Sen bu yaratılmışlığa sahip çıkıp, ona ben etiketini yapıştırıyorsun. Bu ifade gündelik hayatımızın bir parçası haline gelip, hemen eyleme dökülüyor.

Oysa bu çok önemli ayrıntının farkındalığı içinde olabilirsen, ‘BEN’ kelimesi ağzından kolaylıkla çıkmayacak. Kavramsal karmaşanın önüne geçerek bu konuda daha önce yaptığın yaklaşımların hiçbir şey ifade etmediğini, yok-hiç olduğunu idrak edeceksin.

(Ahmed Hulusi /Kuran Çözümü/Haşr Suresi 59/21) Yokluğunu – hiçliğini kabul eden için şu ayrıntı dikkat çekicidir; ‘Eğer şu Kur’an'ı (bildirdiği gerçeği) bir dağın (benlik sahibi bir bilinç -ego- eniyet) üzerine inzâl etseydik elbette onu Allah isimleriyle işaret edilen’in) haşyetinden (muhteşem azamet karşısında benliğinin hiçliğinin fark ederek huşu ederek, çatlayıp paramparça olduğu halde görürdün! İşte bu misalleri (sembolik anlatımları) insanlara tefekkür etsinler diye veriyoruz! 

 

Ahmed F. Yüksel

 facebook.com/ahmedfevzi.yuksel
instagram.com/sufafy
twitter.com/sufafy

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günümüzde benlik anlayaşı,daha çok EGO ile ilişkilendirilmekte, bu yazınızla detaylandırdığınız bu konu çok önemli,tasavvufi ifade ile yokluk kavramının çok iyi irdelenmesi gerekir.,Ego benlik anlayışından kurtulma çabası ile daha da beter bir şekilde bu bataklığa düşmek söz konusu.. Benliğin düşünceleri oluşturduğu kavramdan ,düşüncelerin BEN i yarattığı kavrama yolculuk.

gönül adamı 
 28.02.2019 11:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 1989
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 10230
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Araştırmacı Yazar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster