Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Psikolog Rümeysa Betül SEYİTHANOĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/pskbetulseyithanoglu

25 Eylül '17

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
529
 

Benlik ve Sınırlar

Benlik ve Sınırlar
 

Benlik kavramı, insan kişiliğinin temelinde bulunan ve birey için çok önemli olan algı, duygu ve düşüncelerin bütünü olarak tanımlanır. Benlik kavramı insanın kendini algılayış ve kavrayış biçimidir ve kişinin kendisi hakkındaki düşündüklerini kapsar. Bir başka deyişle kişinin fiziksel, ruhsal, sosyal ve duygusal özellikleri, istekleri ve başarıları hakkındaki inançlarının toplamı benlik kavramını oluşturur.

Her insanı kendine has kılan sahip olduğu benlik,  içgüdüsel olarak kendini korumaya programlanmıştır. Varoluşunu devam ettirmek ve geliştirmek adına yaratılmıştır. İnsan sahip olduğu benliği yine algıladığı ve kendi belirlediği sınırlarla çevreler. Kendisini güvende hissetmediği anlarda veya yerlerde bu sınırlar daralır, koruma artar. Bazı durumlarda da güveni sarsacak herhangi bir durum olmamasına rağmen kişi kendini güvende hissetmez ve kendi sınırlarını kendisi daraltabilir. Bu durumlar genelde psikolojik hastalıklarda meydana gelmektedir.

Fakat bunun yanı sıra kişi dönem dönem algılarını daraltabilir, düşüncelerine ve duygularına hakim olan olumsuz bilişsel süreçler yaşayabilir. Bu dönem, kişinin benlik sınırlarını daraltmasına neden olabilir. Kırılmaya, yanlış anlamaya, sağlıksız düşünmeye daha yatkın hale gelen birey, bu dönemde kendi gerçekleğini ortaya koymakta zorlanabilir. Normalde yapabildiği, üstesinden geldiği durumlar bu dönemde  zorlu birer göreve dönebilir. Yine aynı şekilde etrafında ki insanlardan sürekli olarak alt mesajları güvensiz ve tehditkar olarak algılaması olasıdır. 

Sınırlarını, kendini korumak adına daraltan birey, bu hassas dönemde farkında olmadan kendisine zarar verme gibi bir hataya düşebilir. Yapabileceklerini, yakalayabileceklerini kısaca hayatının bu döneminde tabiri caizse treni kaçırabilir. Sınırlar elbette ki olmalıdır fakat dönem dönem kişi kendini korumak adına kendi tuzağına düşebilir.

 

 

KAYNAKÇA 

1)1. Güngörmüs O. Baba-çocuk ilişkisi, ana-baba okulu. İstanbul: İstanbul Kitabevi; 1997

 

Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Benlik kavramı insanın kendini algılayış ve kavrayış biçimidir ve kişinin kendisi hakkındaki düşündüklerini kapsar" tanımlamanız doğru fakat eksiktir. İnsan kişiliğini belirlerken içinde yaşadığı doğa ve kainatı ölçü olarak kabul etmelidir. Çünkü bütün düşüncelerimizin, değer yargılarımızın kaynağı bizi kuşatan doğa ve onunla olan ilişkilerimizdir. Kısacası yaptığınız tanımlamaya doğa'yı da eklerseniz benlik tanımlamanız daha iyi bir şekilde yerine oturur. Her şey bir yana psikoloji ile ilgilendiğiniz için yazınızı öneriyorum ve bundan sonrakileri de okumaya çalışırım. Tabi bu arada arada birde tüm iyi niyetimle sataşır ve de yeri geldiğinde eleştiririm. Eleştiri muhakkak ki kişiyi geliştiren en önemli unsurlardan biridir ve karşılıklı bir hak olduğu da unutulmamalıdır. Kendinize iyi bakın. Çok çok başarılı olmanız dileğiyle ve selamlarımla

Matilla 
 27.09.2017 21:26
 

Sağlıklı bir çevre ile mutlu bir aile içinde büyümüş bir insanın bilişsel ve duyuşsal özellikleri sınırını çizer zaten benliğinin.Bu,yaşamını olağanüstü güzelleştirmiş veya çirkinleştirmiş ruhsal durumla da ilgilidir...Bilgiden güzel ne olur ki hayatımızda.Elinize sağlık.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 27.09.2017 20:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 131
Kayıt tarihi
: 18.07.17
 
 

Bütüncül Psikoterapist&Psikolog R. Betül SEYİTHANOĞLU Bireysel Terapi, Çift Terapisi, Cinsel Terapi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster