Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
3160
 

Benzer çiftler

Benzer çiftler
 

İşim gereği çok farklı uluslara mensup kişilerle ve bu arada evli veya birlikte yaşayan çiftlerle iş ilişkilerim oldu. Uzun sohbetlerde ve gezilerde birlikte olduk. Alışverişlerini, tartışmalarını, konuşmalarını gözlemledim.Bu arada bir şey dikkatimi çekmişti. Birlikte olan çiftler arasında fiziksel olarak birbirine benzeyenler birlikte olmaktan daha mutlu görünüyorlardı.

Merakımdan dolayı uyumluluk gözlemlerimi artı eksi (uyumlu uyumsuz anlamında) işaretledim. Çiftler arasında, samimi bulduklarıma uyumlu olup olmadıklarını sordum. Bazılarına soru nedenini bile açıkladım. Doğru cevap vermelerini rica ettim.Sonuç olarak birbirine benzerlik gösteren çiftler daha uyumlu ve daha mutlu idiler Bu benzerlikler, boy bos, güzellik, yakışıklılık gibi ortak özelliklerdi.Gözlemlerimde böylesi çiftler az tartışıyorlar, aynı şeylerden hoşlanıyorlar, birbirilerini iyi anlıyorlardı.Birbirilerine karşı ilişkileri samimi ve sıcaktı. Dışarıdan bakmakla görünmeyen ve gözlemlenemeyen, sosyo kültürel ve coğrafi özelliklerin de birbirine yakın olması ile ilişkilerin uzun ömürlü olabileceğini tahmin etmek hiç de güç değildi.

Aradan yıllar geçti, gözlemlerim ve notlarıma devam ettim. Yine birbirine benzeyen iki çift Türk ile karşılaştım. Akraba olup olmadıklarını sordum. Akraba değillerdi. Erkek niçin sorduğumu merak etmişti. Ona dürüst bir şekilde açıkladım. Çok şaşırmıştı. Çünkü, kendisi de birbirlerine benzeyen çiftler hakkında böyle bir izlenime sahipti. Kendisini bu konuda dünyada tek sanıyordu. Kendi gibi düşünen bir ikinci kişi , gözlemlerine dayanarak aynı iddia ile karşısına çıkmıştı.Yanındaki hanım ikinci eşiydi. Birbirlerine çok benziyorlardı ve durumu eşi ile paylaştığından eşi de doğruladı. Biri Kütahyalı, diğeri Eskişehirli idi. Eskişehir’de iş yerinde tanışmışlardı. Altı yıllık evlilerdi. Yaş farkı olmasına rağmen çok iyi anlaşıyorlardı.

“..İnsanlar arasındaki ilişkiler 1950’li yıllardan bu yana sosyal psikolojinin geleneksel konularından biri olmuştur.Bu konudaki ilk araştırmalar laboratuarın dışında olmuş, (Festinger, Schacter ve back, 1960) yerleşim düzeni ve tutum benzerliğinin zaman içinde insanı nasıl etkilediği incelenmiştir.Örneğin, insanlar arasında fiziksel yakınlığın, tutum benzerliğinin dostluk ilişkilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır...” prof, N.Hotaçsu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet..katılıyorum bu görüşünüze..uyumlu çiftler başta benzemesede yıllar içinde benzeşiyolar ...

Gül Eğitimci 
 08.12.2008 22:39
Cevap :
Görüş ve düşüncelerinizle yaptığınız katkınıza teşekkür ederim.  09.12.2008 11:08
 

hocam, sanırım artık her yerde kendimize benzer birini bulup sora yaşasın diye bağıracağız, benzerlikler dilerim.

serap53 
 10.04.2008 21:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 498
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1518
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster