Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

05 Ağustos '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
42623
 

Berat (gecesi) Kandili nedir?

Berat (gecesi) Kandili nedir?
 

Berat (gecesi) Kandili


Bu gece mübarek Berat (gecesi) Kandili... Berat Kandili nedir? VİDEO İZLE VE DİNLE!...

Gönül Duam:

Yüce Allah'ım! Yarattıklarını koruyup gözettiğini biliyorum! Yüce makamına kalbi dualarımla sesleniyorum!

En kocaman, en kutsal meleğinin kanatlarına beni biraz alır mısın? Azıcık sığınabilir miyim? Çok yorgun ve yaralıyım da. Yüce makamında var olan ve halden anlayan memur meleklerinle aciz yüreğimin en tenha köşesinden, bir kuş uçuşu, bir balık süzülüşü, bir çiçek açılışı, günün doğuşundan batışına ay ve yıldızlarla, doğumdan ölüme tüm varlığımızla sana soruyorum!

Halden hale geçiş bu hal midir Allah'ım?

Nasibettiğinden gayrısına razı olmadı hiç bu yüreğim.. Bedenimi taşıyan ayaklarım gönlüm gibi, ne yere, ne göğe, sadece sevgiyle buluşmak istiyorum gelecek ecelle.

İnsanı bencillik hastalığından kurtaran tek iksir; aşkmış, sevgiymiş hiç birini bizden esirgeme Allah'ım.
İyilik, merhamet, dürüstlük, sadakat, şefkat ve sayamadığım doksan dokuz çeşit kutlu isminle sar sarmala bizi..

Bize de sunduğun türlü özelliklerimizi, bin bir türlü rezillikle sildik, süpürdük, yedik içtik tükettik… Şimdi kendi pisliğimizle boğuşuyoruz.. Yaşamakta zorluk çektiğimiz ve geçmişin saflığından emanet aldığımız san ki kör vampirlerin gebe bıraktığı dünyayı, geleceğe nasıl da utanmadan miras bırakıyoruz…

Sen öyle büyük, öyle güzel ve öyle affedicisin ki Allah'ım. Senden başka kime yazar seslenirim?

Ve öyle büyük bir sevgi vermişsin ki şu yarattıklarına, bizler onu kalplerimize sığdıramayıp parçalara ayırmışız. Bölmüşüz.

Anne, baba, çocuklar, çiçekler, kuşlar, kelebekler, günler ve aşklar diye. Birbirinden ayrı, ayrı, bütün bu sevgileri meleklerinin de yardımıyla toplayıp, sana dualarımızla göndersem; sevgilerin sevgisi aşkınla, yeniden arındırıp, paklayıp, dünyamızın ve insanlığımızın hayrına yollar mısın Allah'ım? :(


BERAT KANDİLİ (GECESİ) NEDİR?

Berat kandili (gecesi)- Şaban ayının onbeşinci gecesidir. Aslı "Berâet''tir.

Berat sözlükte; bir zorluktan kurtarmak ve beri olmak demektir.

Allah Teâlâ bu gece af kapılarını açar; bu gecede mü'minler affa uğrarlar ve günahlarından tevbe ettikleri taktirde temizlenirler. Bu gecede, bir yıl içinde olacak bütün işler hükme bağlanıp, ifası için Cenab-ı Hak tarafından meleklere verilir. Bu geceye has bir ibadet yoktur. Gecesini ibadet ve dua ile, gündüzünü oruçlu geçirmek güzeldir.

Kur'an-ı Kerim'de Berat gecesiyle ilgili görülen âyetler şunlardır:

"(Helâl, haram ve diğer hükümleri) açıkça bildiren bu Kitab'a yemin ederim ki, şüphesiz, biz onu mübârek bir gecede indirdik. Gerçekten biz. sonuçta karşılaşılacak tehlikeleri haber vericileriz. O (öyle bir gecedir ki) her hikmetli iş, nezdimizden sadır olan bir emir ile o zaman ayrılır" (ed-Duhân, 44/2-6).

Alimlerin çoğunluğu bunun "Kadir" gecesi İkrime ile bir grup bilgin de "Berat" gecesi olduğunu söylemişlerdir. Çoğunluk şu delillere dayanmıştır: Cenab-ı Hak, Kadir sûresinde, Kur'an'ı Kadir gecesinde, bu âyette ise mübârek bir gecede indirdiğini beyan etmiştir. Eğer bu iki geceden kastedilen tek bir gece olmasaydı, çelişki doğardı. Allah Teâlâ, içinde Kur'an indirilen ayın Ramazan ayı olduğunu başka bir âyette de bildirmiştir (el-Bakara, 2/185). Buna göre mübarek gecenin Şaban gecelerinden değil, ramazanın gecelerinden biri olması gerekir. Cenab-ı Hak, mübarek geceyi; "Onda her hikmetli iş ayrılır" diye nitelemiş, Kadir gecesi hakkında da; "Melekler ve Ruh'un bir emirden dolayı, Rablerinin izniyle. inmekte olduklarını" bildirmiştir (bk. el-Kadr, 97/4). Bu "emir", o yıldan gelecek yıla kadar olan amel, rızık, hayat, ölüm gibi Allah'ın kazasıdır. İbn Abbas (r.anh) şöyle der: "Cenab-ı Hakk'ın bütün kazaları Şa'ban'ın yarı gecesinde görevli meleklere teslim edilir". Bazılarına göre, Berat gecesinde, emirlerin Levh-ı Mahfuzdan alınmasına başlanır. Bu gecede gelecek yıla rastlayan aynı geceye kadar olan olaylar takdir edilir ve bu "kadir" gecesi bitirilir. Rızıklara ait olan takdirler Mikâil (â.s)'a; savaş; zelzele, yıldırım ve musîbetlere ait olanlar da Azrail (a.s)'a bildirilir. Diğer yandan, Berat gecesine ait beş haslet şunlardır: 1) Her önemli iş bu gecede ayırdedilir. 2) O gecedeki ibadetin fazileti büyüktür. 3) İlâhi rahmet yayılır. 4) Mağfiret gecesidir. 5) O gece, Rasûlüllah (s.a.s)'a şefaat hakkının tamamı verilmiştir. Çünkü, Hz. Muhammed (s.a.s), Şaban'ın onüçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, ondördüncü gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, onbeşinci gece yine talep etmiş, bu gece şefaatın tamamı ihsan edilmiştir. Bu şefaatten mahrum olanlar, devenin ürküp kaçtığı gibi Allah'tan kaçanlardır (bk. er-Râzî ve Ebussuud Efendi Tefsirleri, ed-Duhân Sûresi 3. ve 4. âyetlerin tefsiri; Hasan Basri Çantay, Kur'ân-ı Hakim ve Meâl-i Kerim, İstanbul 1959, III, 904, 905).

Berat gecesi hakkında Allah elçisi şöyle buyurmuştur:

"Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü (I5. günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yokmu? Böyle olan yok mu? Buyurur (İbn Mâce, H. no: 1388).

Diğer bir hadiste de şöyle buyuruyor: "Şüphesiz Allah Teâlâ Şaban ayının onbeşinci gecesi dünyaya en yakın olan semaya (keyfiyyeti bizce meçhul bir şekilde) iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları (veya günah sahiplerini) bağışlar" (İbn Mâce, H. no: 1389).

Kaynakça: http://www.diyanet.gov.tr

BERAAT KANDiLi VİDEO İZLE!

BERAAT KANDiLi  1/4 (BERAT 1) BERAAT KANDiLi  2/4 (BERAT 2)

BERAAT KANDiLi  3/4 (BERAT 3) BERAAT KANDiLi  4/4 (BERAT 4)

Türk İslam aleminin mübarek ''Berat Kandili'' hayırlara vesile olsun inşallah.
KANDİL ''Berat Gecesi'' http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=59924
Yaşadığımız dünya bizden İLLALLAH dedi!...
AMAZON ''Orada bir orman var uzakta'' Greenpeace
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=193583
''Melekler yüreğinizden öpsün''

Sabiha Rana

Mümine Tayan Coşkun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel yazılmış. 2009 yılına ait ama ben 2014 Berat Gecesinde okudum. Başlangıçtaki dua, özellikle çok güzel bir dile getiriliş bir niyaz olmuş. Elinize, kaleminize, yüreğinize sağlık.

Mümine Tayan Coşkun 
 12.06.2014 7:54
Cevap :
Mümine Hanım'cığım, okuyup yorumladığınız için çok teşekkür ederim. Bende size ve sevdiklerinize nice hayırlı kandiller diliyorum. Melekler yüreğinizden öpsün... SR.   12.06.2014 21:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4973
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster