Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
3866
 

Berat gecesinin önemi ve berat gecesi, berat kandili duası...

Berat gecesinin önemi ve berat gecesi, berat kandili duası...
 

Bire karşı binlerin yazıldığı bu gecede Yüce Allah kullarına, berat yazar..


Berat gecesi, Yüce Rabbimizin biz kulları için bir kere daha fırsatlar sunarak sonsuz rahmet kapılarını açtığı , bire karşı binlerin yazıldığı, ellerin semaya kalktığı, umutların yeşerdiği gecedir..

Yalvarışın, yakarışın Rabbimize sunulduğu, rahmetinden umut edildiği huzur ve müjdelerle dolu olan berat gecesinin önemi çok büyüktür.

Çünkü bu gece dünya koşuşturması içerisinde yaratılış gayesini adeta unutup, sonu gelmez emeller ve hevesler peşinde koca bir ömrü heba eden bizlere, özümüze dönme ve kendimizi sorgulama, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar.

Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır;

’ 'Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayımdır. Ramazan da ümmetimin ayıdır.

‘’ Şaban ayının en önemli özelliklerinden biri berat gecesinin bu ayda olmasıdır.

Güzeller güzeli Peygamber efendimiz(sav) bu gecede şöyle dua etmiştir;

BERAT GECESİ DUASI;

“Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim” (Müslim, Salat, 222/1090; İbn-i Mâce, Hadis no: 3841)

Böylece Yüce Rabbimize yakaran Sevgili Peygamberimiz (sav), Cenab-ı Allah’ın kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini müjdelemiştir.

Sevgili Peygamberimiz (sav)’in bu duası ile özdeşleşen ve mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan bu gece, inananların kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla suç ve yanlışlardan kaçınmaları, günahlardan arınmaları ve Yüce Yaratıcının sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatır.

Bu itibarla Berat gecesi, bilerek veya bilmeyerek işlenen hata ve günahlardan tövbe ederek, günahların kalplerde bıraktığı kirlilikten arınma, sıkılan ve bunalan ruhların Yüce Rabbimizin rahmetine ve mağfiretine ulaşması adına Müslümanların önüne açılmış bir fırsat kapısıdır.

Bugüne kadar din kitaplarından öğrendiğim kadarıyla berat, af, mağfiret ve kurtuluş demek. Berat gecesinin önemi de özetle;

Yüce Allah’ın kullarına berat yazması, bu gecede af ve mağfiret kapılarının çok açık olması ve Peygamber efendimize tam bir şefaat yetkisinin verilmesidir.

Yüce Allah affeden ve bağışlayandır. Yeter ki bizler, hiç umudumuzu yitirmeden O’na yönelelim, sevgisini yüreğimizde hissedelim ve O’nun yolundan ayrılmayalım..

O bizim rabbimiz, bizse sadece aciz bir kuluz. O rızık veren, bizse hep rızık alan..

O baki, bizse fani..O affedici, bizse günahkar..

O’na bugüne kadar verdikleri, vermedikleri ve verecekleri için ne kadar ne kadar şükretsek azdır. O ne verirse bizim için hayırlısını verir. Bize düşen O’nun verdiklerine hep razı olmak, şükretmek ve O’nun yolundan hiç ayrılmamak..

Ellerin semaya, dillerin duaya, alınların secdeye, gönüllerin Rabbimize yöneldiği bir gece olması dileğiyle, tüm inananların mübarek berat kandilini, berat gecesini kutlar, hepimiz için hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ederim.

Yüreğinizdeki sevgi daim olsun…kandiliniz umutlu, kutlu olsun efendim.

Sevgi ve ışıkla kalın.

Yararlanılan kaynak;

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/default.aspx

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu gece cümle aleme hayırlara vesile olsun inşaAllah. Rabbim bilinen ve bilinmeyen bütün mahlukatın rabbini an be an andığı bu mübarek gecelerde biz günahkar kulllarını da bir nebze de olsa onlar gibi zikir ehli eylesin... Sevgi, hürmet ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 26.07.2010 17:16
Cevap :
Amin Murat Bey, Allah razı olsun içten güzel duanız için.. Rabbim bu mübarek gecede hepimizin dualarını kabul etsin. Teşekkürler, saygılar.  26.07.2010 17:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12632
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster