Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '07

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
449
 

Berat kandili

Borçtan, hastalıklardan, suç ve cezadan kurtulmak anlamına gelen 'berat' kelimesi dini anlamda ''günahlardan arınmak temize çıkmak, ilahi af ve rahmete nail olmak'' demektir. Berat kandili hicri takvimde Şaban ayının 15 gecesine rastlayan gecedir. ALLAH'a kul olmanın idraki içerisinde hata ve kusurlarını itiraf eden, işledikleri günahların farkına vararak tövbe ve istiğfarda bulunan pek çok müslümanın Allahın rahmetine nail olup günahlarından kurtulacaklarını ümit ettikleri bir gece olması sebebiyle bu geceye BERAT KANDILI (kurtuluş gecesi) denilmiştir.

Yüce Allah duhan suresinin ilk ayetlerinde: ''Apaçık kitaba yemin olsun ki, biz Kuran'ı mübarek bir gecede indirdik. Biz gercekten uyarciyiz. O mubarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayirt edilir...'' buyurmustur. Bir cok alim bu ayeti açıklarken bu ayette geçen mübarek gecenin berat gecesi olduğunu zikretmişlerdir.

Sevgili peygamberimiz (sas) bu gecenin ibadetle gecirilmesini, gündüzünde oruç tutulmasını tavsiye ederek, bu gece Allahın dünya semasına tecelli ederek tövbe edenleri affettigini, rızık dileyenlere rızık, şifa diyenlere şifa verdğini, her ne istenirse ona mukabelede bulunduğunu bildirmektedir.

Bu gece kulluk görevlerini hakkıyla yerine getiremedikleri icin üzülenlerin, Allah'a yönelmeye, onun engin rahmet ve mağfiretine sığınmaya imkan ve firsatına kavuşacakları müstesna bir zamandır. Bu gece; af ve magfiret gecesi ve günahlarla kararmis gönülleri tövbe suyu ile yıkama gecesidir. Oyleyse bu gibi kutsal gecelerin, bir ganimet oldugunu bilelim ve gafletle geçirmiyelim.

HAFIZE KILIC

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş beraat Kandilinizi kutlar ve aydınlatıcı yazınız için teşekkür ederim.

Nazan Köseoğlu 
 28.08.2007 14:40
 

Küçükken anneannem, "bu gece defterler dürülür" derdi. Ama, siz daha iyisini bilirsiniz.

mamut 
 27.08.2007 21:51
 

Mübarek gecede dua edelim...Allah günahlarımızı bağışlasın...

Latif 
 27.08.2007 21:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 644
Kayıt tarihi
: 19.11.06
 
 

Okul hayatımın tümü İstanbul'da geçti . Turizmciyim, kendi şirketim olan turizm sektöründe çalışmakt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster