Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
695
 

Berfo Ana oğul hasretiyle gitti...

Berfo Ana oğul hasretiyle  gitti...
 

Berfo Ana, ömrünün 33 yılını 12 Eylül faşizminin yok ettiği oğlunun kemiklerini aramaya adadı...


Kayıp yakınlarının sembol ismi Berfo ana 105 yaşında hayata veda etti. 12 Eylül dönemde gözaltına alındıktan sonra haber alınamayan Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır’a, bu ülkenin vicdanı, adaleti  oğlunun kemiklerine kavuşmayı çok gördü.

Cemil Kırbayır, 13 Eylül 1980’de evinden alınmış, önce 247. Piyade Alayı’na, bir hafta burada tutulduktan sonra da Kars Askeri Gözetimevi’ne gönderilmişti. O dönem sorgu evi olarak kullanılan Dede Korkut Eğitim Enstitüsü’nde emniyet personelince sorgulanırken, 8 Ekim 1980'de işkencede ölmüştü.

33 Yıldır oğlunun bulunması için mücadele eden Berfo Ana, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 12 Eylül davasında Kenan Evren’e, “Sen utanmadın mı? Sen benim çocuğumu nasıl böyle ettin? Sana bir ceza verilsin. Sen benim yuvamı yıktın. Utanmaz. Senin de evin, yuvan yıkılsın. Sen benim çocuğumu niye getirmesin. Namussuz” diye seslenmişti. Evren’i yargılayan mahkemenin hakimine, “Sen o namussuzu neden buraya getirmedin” diye seslenmişti.

Kırbayır ailesi yaptığı yazılı açıklamada, “En son mide kanseri teşhisi konan, ameliyat sürecini direnişiyle atlatan Berfo Anamızın sağlık durumu son günlerde kötüye gidiyordu. Berfo Ana, ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini bulmaya adamıştı. Son nefesinde de yine oğlunun adı ağzındaydı. 105 yaşında olmasına rağmen oğlunun katili Kenan Evren'in yargılanacağı 12 Eylül Mahkemesi'ne kadar gitti. Adaletin temsilcisi oldu. Kendi yaşamıyla direnişin temsilcisi oldu.” denildi.

Berfo Kırbayır’ın cenazesi, yarın saat 11:00'de Karacaahmet Mezarlığı'nda yapılacak törenin ardından, Kars'ın Göle ilçesinde defnedilmek üzere yola çıkacak.


Blognot: Berfo Ana’nın adı türkülere yazıldı. Sevgi ve Savaş Öztürk’ün “Tomurcuk” adlı albümünden çekilen ilk klip 12 Eylül’le birlikte hayatları değişen annelere ithaf edildi.

Berfo Ana türküsü: http://www.youtube.com/watch?v=nSnUmw_R8tY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gorki geri gelmez be dostlar!...biz yazarız BerfoAna'yı...gerçi yazmasak da olur nasılsa tarih yazar!..*az önce dost Kuyucak'a yazdım;"cennet analarınayakları altındadır" ki öyleyse bu memelkette cennetlik kul çok az demektir!...eyvallah be Tüfekçi...eyvallah be Levo...

nedim üstün 
 23.02.2013 14:29
Cevap :
Berfo Ana yazdı adını tarihe Geçmiş yazılarımda"bu ülkeye en çok zararı verenler 'vata/millet/din vb.' değerlerin arkasına sığınıp tarihe kara lekeler sürenlerdir" diye çokça söz etmiştim.12Eylül faşizminin kuklaları/maşaları anaların yüreğinde onulmaz yaralar açtı.Onlar "işkence tezgahlarında işledikleri cinayetlerin hesabını" hiç bir zaman vermediler!Onun içindir ki "Bu ülkenin vicdanı Berfolara oğullarının kemiklerini bile çok gördü" diye düştüm tarihe notumu...eyvallah yüreği güzel dost,dizelerin eksilmesin çoğalsın, çoğalsın ki çocuklarımızın başının yere eğilmeyeceği bir bahara uyansın memleket...  23.02.2013 17:23
 

Ben de yazmayı istedim Berfo Anayı... Herşeyden önce yad ettiğin için teşekkürler... Gorki yaşasa da o da yazardı Berfo anayı...

yeşilsoğan 
 21.02.2013 14:56
Cevap :
Oğlu gelince tanısın diye 33 yıldır evini boyatmayıp kapısını açık tutan anadolu anası şimdi kavuşacak oğul Cemil'e. Berfo Ana alnanlarda oğlunun yoldaşları ile omuz omuza yürüdü yıllarca.Cumartesi annneleriyle,12 Eylül'ün yıl dönümlerinde, 1Mayıslarda...   21.02.2013 16:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster