Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
786
 

Berke, Aşkın C Şıkkı

Berke, Aşkın C Şıkkı
 

 

Sevmezdi İstanbul'un ne hazanını ne de kışını. O, yaz çocuğuydu. Çok sıcak bir yaz günü doğduğunu söylerdi annesi. Üsküdar'da büyümüştü ve Salacak'ta zargana tutmak bahane, Kız Kulesi'ne yüzmek şahaneydi. Görevliler çok kızardı; ama o aldırmazdı.

Son aylarda ne sık geldiğini düşündü Kumkapı'ya. Ceydasını çok severdi Berke ve ona yalan söylemekten de nefret ediyordu. Ama burada huzur bulduğunu, şüphelerinden uzaklaştığını düşünüyordu. Uzadıkça uzayan toplantıların Kumkapı'da devam ettiğini bilmezdi Ceydası. Akşam eve döndüğünde de nerede kaldığını sorgulamaz, içki kokan dudaklarını da hiçbir şey olmamış gibi öper; sımsıkı sarılırdı. Muhteşem bir kadın olduğunu düşünürdü karısının. O'na her gün daha da aşık olduğunu hissederdi. O'nun da çok yoğun bir iş hayatı vardı; ama Berkesiyle Sılası her şeyiydi. Nedense son aylarda adını koyamadığı bir şeyler geriye itiyordu onları. İlişkilerinde yitenlerle yüzleşmekten korkuyordu.

"Hadi abi yaa, daldın gittin yine. Şerefinee." dedi Hakan, bardağını usulca Berke'ninkine dokundururken.

Karşısında oturan, dudakları oynayan adamı tanıyordu. En sevdiği arkadaşıydı. Hiç yalnız bırakmazdı onu.

"Agop, yaprak ciğerle, biraz pancar gönderiver bize." dedi, Hakan'ı duymazdan gelircesine. Sesi biraz yüksek mi çıkmıştı ne, ona bakanlar olmuştu. Belki de siparişini kıskanmışlardı.

Yan masadaki dörtlüye takıldı gözü. İstiap haddini çoktan aşmış bir adam iki kadınla yemek yiyordu. Kadınlardan biri, "Yaşa be eniştem!" diyordu. Kıpkırmızı gözlerden o neşe ve mutluluk nasıl akıyordu, bir türlü anlayamıyordu. Kızarmış gözleri kıskandığını düşündü. Acaba ne kırmızısıydı, gülümsedi.

Neşe kırmızısı, hüzün kırmızısı...

Hakan'a sorsa, "Evet, gözlerin kırmızı." der miydi! Hüzün mü neşe mi o bilemezdi de en azından kırmızısından emin olurdu.

"Şerefine dostum." dedi, Hakan'a bakarak.

"Berke, neyin var arkadaşım? Ceyda iyi mi, ya Sıla?"

"Sıla. Güzel kızım benim. Büyüyor işte. Ama çok hırçın bu aralar."

"Ya Ceyda?"

Bakışlarını kaçırdı Hakan'dan. Hafiften çakırkeyif olmaya başlamıştı sanki. Masalarına yaklaşmakta olan kemancıya daldı gözleri, koptu masadan.

Sen kimseyi sevemezsin, sevmeyeceksin diyordu kemanın nağmeleri. "Ah Ahh!!" nidaları yükseliyordu komşu masalardan.

Acıyla gülümsedi. Oysa ne kadar da çok severdi Ceydası gülümseyişini.

Tekrar Hakan'a döndüğünde, gözlerinin kızardığından emin olduğu kadar nemlendiğinden de emindi.

"Bana neler olduğunu bilmiyorum Hakan. Her şey aynı gibi; ama bir o kadar da farklı. Ne Sıla aynı ne de Ceyda. Kızımı da tanıyamıyorum karımı da. Uzaklaşıyorlar benden sanki. Belki de çoktan uzaklaştılar. Garip olan: Aynı görünmeye çalışıyorlar; ama aynı değiller. Belki şu anda adını koyamıyorum, nedenini de bilmiyorum; ama bu Ceyda benim Ceydam değil."

"Hoppalaa!! Oğlum benim gördüğüm, sana resmen tapan bir karın var. Sana öyle bakışlarını yakalamışımdır ki kadın sanki transa geçiyor. Kaç kadın kocasına öyle sevgi dolu bakar! Yoksa aşk mı fazla geldi sana, Ceyda'nın sevgisi mi boğuyor seni?"

"O bakışların bazen bana ait olmadığını hissediyorum. Beni delip uzaklara gidiyor sanki. Baktığı ben değilmişim gibi. Ben de ona dalıp gidiyorum. Tanıdığım bakışlar mı anlamak istiyorum. O'na bakıyorum sanıyor. Oysa, onun bakmaya çalıştığı yeri görmeye çalışıyorum."

"Peki, görebiliyor musun bir şeyler?"

"Evet."

"Ne görüyorsun?"

"Baş döndürücü güzelliğini, edasını bir kenara bırakalım, Ceyda çok güçlü bir kadındır. İçinde bir Ceyda daha vardır ki onu göstermekten pek hoşlanmaz; ama varlığı hep hissedilir. Görünen Ceyda'yı idare eden de odur. Bazen hangi Ceyda'ya baktığımı, hangi Ceyda'nın benimle konuştuğunu anlayamam."

Paçangaları tabaklarına servis eden garson, "Abi, etlerinizi de getireyim mi, yoksa biraz daha mı bekleteyim?" diyerek, konunun önemine limon sıkıyor. Kırmızı ve nemli gözlerindeki zoraki gülümsemeyle, "Getir yavaş yavaş." diyor Berke.

"Berke, nasıl soracağımı bilemiyorum; ama..."

"Hadi sor dostum. Ne soracağını tahmin etmek zor değil. 'Başka biri mi var?' diyeceksin, öyle değil mi?"

Gözlerini kırpmadan Berke'ye bakıyordu Hakan. Belki de bu soruyu hiç soramayacaktı. Korktuğunun doğru olmamasını diledi. Öyle örnek ve sevgi dolu bir çiftti ki Ceyda ile Berke. Dünya güzeli bir de kızları vardı, sılaya özlemlerini anımsatan. Düşüncelerinden utandı, yersiz olduğundan da emindi. Arkadaşına güç vermeliydi.

"Hayır yaa!! Nereden çıkarıyorsun böyle şeyleri. Ceyda sana tapan bir kadın. Biliyorum, karısına çok düşkün bir erkeksin; ama acaba daha mı çok ilgi bekliyor. En son ne zaman baş başa bir yere gittiniz? Sıla'sız yani? Biliyorum, ikiniz de yoğun çalışıyorsunuz; ama bence daha çok vakit ayırın birbirinize. O'nu ne kadar çok sevdiğini, özlediğini söyle sık sık. Birkaç günlüğüne bir yerlere kaçın. Bir şeyler görmeye çalışır gibi, aranan gözlerle bakma ona. Belki o da senin bu garip bakışlarını fark ediyor, yadırgıyordur."

"Keşke dediğin kadar basit olsa. Biliyor musun, karımı başka bir erkekle hiç hayâl etmedim ben. Kıskançlık duygusunu da tatmadım. Aslında gördüğüm, bildiğim bir şey de yok. Sadece, tanımlayamadığım hislerim var. O hisler ne anlama geliyor, emin değilim henüz."

"Bir ufak daha isteyelim mi efkârlı arkadaşım?"

"Ceyda'nın sınırlarını mı zorlayacağız? Bu sefer eve almayabilir beni."

"Sen de bize gelirsin. Yüzü hep gülen, harika bir karın var oğlum. Yemekten sonra da bu saçma sapan kuruntularını denize atacağız, anlaştık mı?"

"Hakan, asıl neden korkuyorum biliyor musun? Eğer bir yerlerde birisi varsa Ceydamın gönlünün kaydığı, o kişiyi hafife almamalıyım. Çünkü kesinlikle sıradan biri değildir ve Ceyda istemediği sürece de o kişinin varlığını asla kanıtlayamam."

"Ne evhamlı adamsın yaa!! Galiba rahat batıyor sana. İş yerindeki dalgınlığın da dikkat çekiyor, bak haberin olsun. Ayrıca, benim tanıdığım Ceyda asla senden başkasını sevemez."

"Evet; ama ya içindeki Ceyda?"

 

http://blog.milliyet.com.tr/Askin_C_Sikki_diyeyim_dedim___/Blog/?BlogNo=270131

http://blog.milliyet.com.tr/Bu_sevdanin_hakki__Askin_C_Sikki__/Blog/?BlogNo=255888

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BOI ve şimdi BOV okudukca içinde hep aşkın çok eksik kaldığını düşündüm. Daha romantik anları daha soluksuz okurmuşum gibi geldi. Aşkın C şıkkı sanırım böyle bir kitap olacak. Heyecanlanıdırıyor beni. Safi aşk, Berke, Ali Ceyda 3 lüsü. Ceyda güçlü bir karakter Berke aslında herşeyin farkında. Ama sonuçta bir erkek. Şüphelerinin peşinden mi gidecek, yoksa Ceydaya mı bırakacak tüm yönetimi. Bilmek mi istemeyecek farkında olduğu şeylerin. Kitabınızı merakla ve heyecanla bekliyorum.

Nilay Yıldırım 
 16.05.2011 16:38
Cevap :
Çünkü BOI ve BOV aşk kitapları değiller. Onlar psikoloji yönü ağırlıkta olan kitaplar. Şu anda BOV'yı okuyorsunuz ve BOI'ya göre daha romantik olduğunu itiraf edin lütfen:) ACŞ bambaşka bir kitap. Ceyda da fenomen oldu, kitabın önüne geçti:) Sizce Berke, birer güç simgesi olan Ceyda-Ali çiftine müdahele edebilir mi? Ceyda'yı tamamen kaybetmeyi göze alabilir mi? Öte yandan, Ceyda da sakin bir liman olan Berke'den vazgeçer mi? Bence Berke, F1 yarışlarındaki pitstop gibi:) Teşekkürler, sevgiler.  17.05.2011 8:48
 

Berkenin işi zor. Ok yaydan çıkmış gibi görünüyor.selamlar.

Kapadokyalı 
 28.12.2010 16:37
Cevap :
Evet, çok zor günler bekliyor onu. Tanrı onlar için ne yazdı, göreceğiz. Teşekkürler Adnan'cım, sevgiler.  28.12.2010 16:52
 

Bu kez de ucu açık kalmış öykünün:) Kitabı okumamız şart oldu artık:) Karşımızdakinin baktığı yeri görmeye çalışmak içimizi ne kadar çok acıtır. Belki de sadece kuruntudur ama, dalgınlığı sezdiğimizde gerçekten bir başkası var sanırız. Sence çok sağlıklı bir ruhu bile olsa, her insanın içinde ikinci bir BEN yok mudur? Sırları, hasletleri, coşkuları, umutsuzlukları vardır her insanın ve bunları başkalarıyla paylaş(a)mayabilir. Merak ettim doğrusu sonunu:) Sevgiyle...

Tülin Aksoy 
 26.12.2010 23:46
Cevap :
Ali de yayınlandı aslında. Amacım kitabımın üç önemli karakterini tanıtmaktı ama Ceyda'yı yazıp yazmayı düşünüyorum henüz. Kesinlikle herkesin bir iç BEN'i var. Ben az mı didişiyorum? Aşkın C Şıkkı benim şımarıklığım. BOI, BOV ve BOS'dan sonraki ufuk değişikliğim. Ali daha bir ben gibi ama Berke'de çok zorlandım. Ceyda muhteşem bir kadın. Her erkeğin taşıyamayacağı bir karakter. Gözlerinde şimşekler çakan, Sparta'lı gibi yürüyen bir Amazon o. Teşekkürler Tülin, sevgiler.  27.12.2010 5:44
 

Ne yalan söyleyeyim, ilk bakışta yazınızı kitap kategorisinde görünce size ait olmayan bir kitap tanıtımı yaptığınızı sanmıştım. Karakterler arasında Murat olmadığı gibi, bu blogunuz öykü kategorisinde de değildi. Yine sürükleyici ve duygusal bir öyküye imza atmışsınız. Yeni kitabınızın hayırlı olmasını dilerim. Saygı ve selamlarımla.

Erol Özışık 
 26.12.2010 10:46
Cevap :
Evet, Aşkın C Şıkkı alışıldık tarzımın çok dışında bir kitap oldu ama BOI, BOV, BOS serisinden sonra ruhumun da böylesine güzel bir aşk hikayesine ihtiyacı vardı. Teşekkür ederim Erol Bey, sevgiler.  26.12.2010 10:55
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8319
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1138
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster