Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
513
 

Berlin'de eğitim reformu

Berlin'de eğitim reformu
 

ALEXANDER MEYDANI BERLİN


Berlin beş yıllık bir planlama sürecinden sonra önümüzdeki öğretim yılından itibaren köklü bir eğitim reformuna adım atıyor. Henüz planlama aşamasından sonra tanıtıcı seminerlerin yoğun bir şekilde devam ettiği bu yeni eğiitim reformu Berlin de en kalabalık yabancı nüfüsü temsil eden Türkleri yakından ilgilendiriyor. Bu konuda Berlin Eğitim ateşeleliği yapılan tanıtım çalışmalarına destek vermekte halı hazırda görevde bulunan Eğitim Ateşesi Ali Can bey öncülüğünde Berlinde görevli Türk Kültürü ve Türkçe dersi öğretmenleride düzenlenen seminer çalışmalarına katılmaktadır.

Eğitim reformlarına eyalet olarak öncülük eden Berlin farklı okul tiplerini bir çatıda toplayarak Gymnasium ve Sekundar Schule olarak lise öğrenim alanını çok farklı okul tiplerinden arındırıp daha fonksiyonel hale getirecektir.

Bunun sonucunda eskiden öğrenim hayatına genellikle kısa sürede ara verip mesleki eğitim alanına kayarak yüksek öğrenim fırsatından yoksun kalan öğrencilere her iki okul tipinde Abitur yapma (Lise Bitirme Sınavı) hakkı verilmektedir.

Buda Türk öğrenciler için çok önem arzetmektedir. Dolayısıyla bu eğitim reformu doğru algılanır ve uygulanabilirse Yüksek Öğrenim yapan gençlerimizin sayısı artacaktır.

Bu eğitim reformunun başarıya ulaşmasıda Almanya'daki diğer eyatlerin eğitim reformu yapmalarına öncülük edeceğinden oldukça önemlidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önemli bir karar. hatırlıyorum bir zamanlar oraya giden tanıdık gençler sadece teknik okula girebileceklerinden bahisle biraz da üzgündüler. selamlar

Ezgi Umut 
 05.03.2010 2:48
Cevap :
Artık burdaki aileler çocuklarının eğitimine daha çok önem vermeye başladılar.Gençler açısındanda iyimser olmamızı sağlayan ,yüksek öğrenim görenlerin sayısının artması.  07.03.2010 23:50
 

yazınızı görünce sevindim..meğer daha önce de yazmışsınız Berlin'den..şimdi onları da okuyacağım..sağlıcakla kalın..

Gülden Işık 
 28.02.2010 16:43
Cevap :
Evet artık Berlin'den yazmaya başladım .Teşekkürler yorumlarınız ve selamlarınız için.Burdanda içten selamlar. Sağlıcakla kalınız  01.03.2010 13:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1492
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

Yabancı diller okudum. Eğitimle ilgili yazılar yazmayı, deneyimlerimi paylaşmayı paylaşmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster