Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
357
 

Beş ilde, on parmak balık yeme organizasyonu!

Beş ilde, on parmak balık yeme organizasyonu!
 

Şeker gibiler!


“Balıkta bol miktarda fosfor bulunur. Fosfor erkeğin cinsel gücünü arttırır, Çin nüfusunun bir milyarı aşmasının nedenlerinden biri de Çinlilerin balığa düşkün olmalarıdır. Fosfor, öte yandan, kadın cildini de güzelleştirir. Fosforla beslenen kadın aşk elektriği yayar. Bilimsel incelemelere göre, kadının bedeninde erkeği çeken büyüleyen bir aşk ışığı yayılır. Pervane ateşin yöresinde nasıl dönerse erkek de bu ışığın cazibesine kapılır. Fen, kadın bedeninden yayılan aşk elektriğini ve ışığını inceleyip özel feir fotoğraf camına geçirmiş ve ona (N) ya da Charpantier ışığı adını vermiştir. Fosforla beslenen kadınlar daha çok aşk elektriği yayarlar. Balıkta bulunan D vitamini ayrıca kadına döl bereketi sağlar ve onun doğum gücünü arttırır.

Balık Gözün Cilasıdır:

Balık etinde bulunan A vitamini gözlere kuvvet verir. Çok balık yiyenler yaşlılıklarında bile görme rahatsızlığı çekmezler.”

Tabi bunları ben söylemiyorum bu yazı Tan Su Ürünleri San. Web sayfasından alıntıdır. Kendilerine bu açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederiz.

Benim buradaki amacım; alıntı-daki incelikler (!) değil elbet. Esasen Milliyet Blog yazarı arkadaşlarımızın dikkatini; Ülkemiz balıkçılığına çekmektir. Yani üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde üretilen balık miktarı ve deniz ürünleri çeşitleri nelerdir ve bunların avcılığı nasıl yapılır vs.

Birbirimizle bu konu üzerinde fikir alışverişi yaparken mangal veya tavada çıtır çıtır beyaz soğanla birlikte balıkta yiyebiliriz. Bu vesile ile kuralcılığı bir tarafa bırakıp balık yemek, balık ile alakalı konuları konuşup Türkiye gündemine birlikteliğimiz esnasında oluşan fikirlerimizi oturtalım. Bu aynı zamanda bizim konuya olan duyarlılığımızı gösterecektir. Üstümüze balık sinmesini mesele etmeyecek (!) gerçek balık severleri ve balık yemenin tadını merak edenleri böyle anlamlı bir organizasyonda buluşmayı teklif ediyorum. Kolonya ve kolonyalı mendillerinizi getirmeyi unutmayın.

Bu organizasyonlarda (siyaset ve futbol fanatizmi dâhil) toplum değerlerine ters düşen her konuyu tartışmayı yasaklıyorum!  Bu organizasyonlar sadece ülkemizin unutulmuş geleneksel değerlerini ortaya çıkarmak ve on parmak balık yemek maksadı ile yapılacaktır! Bu toplantıda konumuz balık ve balıkla alakalı anıların, hikâyelerin (Temel ve Dursun dâhil) gündeme yansıması olacaktır.

Öncelikle şimdilik seçtiğim ve bir aksilik olmazsa bu organizasyonların demir başı olacağım pilot bölgeler:

(Detaylar daha sonra duyurulacaktır.)

İSTANBUL:  ŞUBAT

İZMİR:          MART

ANTALYA:    NİSAN

ADANA:       NİSAN

ANKARA:      MAYIS

Her türlü öneriye açığım.

Ankara hariç Tüm organizasyonları denizde tekne ile yapma taraftarıyım (Çok ilginç olacaktır, balık'ta tutarız)  Ankara’da ise Ankaralı arkadaşlarımızın yardımı ile bir göl kenarı bulabiliriz sanırım.

Yakın illerden veya kendi programına uygun gelen arkadaşımız bu organizasyona davetlidir.

İstisnai durumları özelden haberleşiriz.

Değerli fikirlerinizi ve katkılarınızı bekliyorum.

M.Talip Girgin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şunun şurasında Nisan ayına çok bir zaman kalmadı Talip Bey. Antalya'daki organizasyona olağanüstü herhangi bir sorun olmadığı taktirde mutlaka katılırım. Manavgat veya Alanya olması tekne açısından sorun olabilir ama Antalya merkezde olursa tekne açısından hiç bir sorun yaşamayız. Haftada üç gün balık yiyen ben gibi birisi için bu orgaznizasyon bir hayli keyifli olacaktır. Bu arada Ümit Hoca'yada bir çift sözüm var. Ümit Hocam ne dersen de, rakı-balık, gerisi hikâye. Selamlar Saygılar

Yıldız Nihat 
 08.02.2013 9:50
Cevap :
Antalya'daki organizasyon konusunda haklı olabilirsiniz Nihat Bey. Bunu değerlendirmeye alacağım. Alanya ve Manavgat tarafını daha çok bildiğim için öyle düşünmüştüm. Tabi bunu tekrar değerlendirebiliriz. Yaklaşık beş yıl sonra tekrar görüşmek nasip olur inşallah. Selamlar...   11.02.2013 15:24
 

Hiiiiiç boşuna yorulmayın Talip Usta... Bizim millet balık sevmeeeeeeez ve balıktan anlamaaaaaaz! Anlasa "rakı/balık" deyip durmaz zira balık (Birkaç istisna dışında) şarapla yenilir. Hani yani ille de alkol olacaksa işin içinde. Balık fiyatları da et fiyatlarıyla omuz omuza maaşallah. Ama sizin organizasyonunuz enteresan... Başarılı olursunuz inşallah. Selamlar:)

Ümit Culduz  
 07.02.2013 20:32
Cevap :
Ümit Bey, Benim organizasyonum bir anlamı da, bir ülke gerçeğini ortaya koymak! Türkiye’de kişi başına balık tüketimi; Avrupa’ya göre%25, Japonya’ya göre %10 seviyesinde. Bu organizasyonun bir amacı da eli kalem tutan arkadaşlarımızla birlikte bu konuyu konuşup tartışıp Türkiye gündeminde tutmaktır. Bu organizasyonu bir sempozyum gibi düşünelim! Türkiye’deki geleneksel balıkçılığı tanıtalım ve bunu yaşatalım istiyorum. Balık elbette bahane bu bir hizmettir. Halkımızı bilinçlendirerek denizlerde reform yapmak istiyoruz. Lafı dolandırmadan eli kalem tutan herkese ihtiyacımız var. İçki muhabbetine gelince tekne organizasyonları her şey dahil içki hariç genellikle 50 TL. :) Benim için fark etmez ben suyla da götürürüm. :) Detayları daha sonra yazarım. Tabi bu arada sizi de bu beş ilden en az birine bekliyorum. Ölmeden dünya gözü ile görüşelim gayri :) Selamlar…   07.02.2013 21:30
 

Oldukça zor bir organizasyon olacak gibi... Ankara için o tarihte bir aksilik olmadığı takdirde elimden geleni yaparım. Kolay gelsin.

DurmuşGüler 
 07.02.2013 14:39
Cevap :
Sayın DG öyle gibi görünüyor ama tam bir karnaval havasında geçeceği kesin. Bu konuda bana destek verecek arkadaşlarım bana güven veriyor. :) Bu organizasyonlar bir çok arkadaşımıza yazı ilhamı vereceği gibi müthiş bir ortamda bulunmanın ayrıcalığını yaşayacaklarına inanıyorum. Üstelik Mayıs ayı çok güzel bir ay. Turnası bol olan bir göl kenarında balık tutmanın ve geri salmanın güzelliğini hep birlikte yaşamak isteriz değil mi? :) Selam ve saygılarımla...   07.02.2013 15:05
 

Balık yakalayamam...Pişirmeye yardımcı olurum...Yeme işini(on parmak) iyi yaparım...Böyle biri lazım olursa Mart avında İzmirdeyim Talip bey.:)..Selamlarımla

ali açıköz 
 07.02.2013 13:02
Cevap :
Sevgili Ali Bey, İzmir'de balık tutma işinde size yardımcı olacağıma söz veriyorum. :)   07.02.2013 15:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 438
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 816
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster