Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3787
 

Beş Şehir - Ahmet Hamdi Tanpınar - Dergâh Yayınları

Beş Şehir - Ahmet Hamdi Tanpınar - Dergâh Yayınları
 

Beş Şehir - Ahmet Hamdi Tanpınar - Dergâh Yayınları


Yeni bir kitap incelemesinde daha siz değerli okurlar ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bilindiği üzere önceki incelemem, roman kategorisinden olan Everest yayınları tarafından neşredilen "Umut", yani veda isimli romanın devamı niteliğinde olan kitaptı. Önceki incelememi yazılarım arasında bulabilirsiniz.

Şimdi ise Ahmet Hamdi Tanpınar'ın eserlerinden olan "Beş Şehir" isimli kitabını tanıtmak istiyorum.Bu eser yeni neşredilen bir yayın olmasa da, okunmasını tavsiye edebileceğim kitaplar arasındadır.Kitap hakkında ana bilgilere yer vererek ve en sonunda ise teknik bilgilerle yazıma son vereceğim.

Şimdiden iyi okumalar, dileğim ile...

Kitabın ismi;

BEŞ ŞEHİR - AHMET HAMDİ TANPINAR - DERGAH YAYINLARI

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yazmış olduğu bu eser, isminden de anlaşılacağı üzere beş şehiri konu almaktadır.Şimdi bu şehirleri inceleyelim.

-İstanbul
-Ankara
-Konya
-Bursa
-Erzurum

Yazarın önemli yazarlarımızdan olan Yaşar Kemal'e ithafıda kitabın 5.sayfasında yer almaktadır.Kitabın sahifesi ise 228 sayfadır.Kitapta yazarın önsözünün ardından, Ankara 25 Eylül 1960 tarihli yazılmış bir yazısını buluyoruz. Burada genel olarak önceki baskıları ele alıp yeni baskı hakkında detaylı olarak bilgi de verilmiş.

Kitabın içinden bir bölüm;

-Yemen Türküsü'nden bir kuple...

Mızıka çalındı düğün mü sandın?
Al beyaz bayrağı gelin mi sandın?
Yemen'e gideni gelir mi sandın?

İşte yukarıdaki yazdığım bölüm, kitaptaki yemen türküsünden bir bölümdür. Diğer nakaratlarını ve bölümlerini okumak isteyenler ve merak edenler kitabı satın alabilirler.

Yayın Yılı: 2000
208 sayfa
3. Hm. Kağıt
14x20 cm
Karton Kapak
ISBN:9759951061
Dili: Türkçe

yayın yılı olarak 2000 yılındaki baskısı olduğunu varsayarsak, 18. baskısının Kasım 2004 yılında yapıldığını da siz kitap sever dostarımla paylaşmak istedim.

BEŞ ŞEHİR - AHMET HAMDİ TANPINAR


Beş Şehir'in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. Bu itibarla onların arkasında kendi insanımıza ve hayatımızı, vatanın manevi çehresi olan kültürümüzü görmek daha da doğru olur.


Bu sözlerimle yazıma son vermekle beraber, yeni bir kitap incelemesinde sizlerle birlikte olmayı, Rabbim nasip ettiği sürece ümit ediyorum.

Yeni bir kitapta bu yolculuğa çıkıncaya kadar, şimdilik sağlıcakla kalmanızı ümit ediyorum.

Sevgilerimle...
Selman Güleç
Konya

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1280
Kayıt tarihi
: 05.11.08
 
 

Aslında kendimden nasıl bahsediyim , çok mütevazi bir insanım; kolay kolay hiç sinirlenmem. Bu durum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster