Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1510
 

Beş Sevgi Dili

Beş Sevgi Dili
 

Eşiniz ve siz aynı dili mi konuşuyorsunuz? Ya da çocuğunuzla, arkadaşınızla aynı dilleri mi konuşuyorsunuz? İşte bu soruların cevabını bulabileceğiniz, bu kitapta insanların sevgiyi farklı şekilde ifade ettikleri ve algıladıkları anlatılıyor.

Sevginizi, sevdiğiniz insanın anladığı bir dilde ifade ediyorsanız, ona sevgi gösterdiğinizi hiç fark etmeyecektir.Sevginin anlamı, karşındakinin mutluluğu için birşeyler yapmak demek değil midir?

Bu yüzden ikili ilişkilerde problem yaşayanların, ''Beni anlamıyor!'' diye yakınan insanların okuması gereken (her iki kişinin de) bir kitap. Çünkü anlatılan hikayeler bire bir başımıza gelmiş olaylardan alıntılar gibi.

Yaşamın en derin anlamının başarılarda değil, ilişkilerde bulunduğunun anlatıldığı kitapta evlilikte sevgiyi en üst noktaya çıkarmanın ve mutlu olmanın yolları öğretiliyor. ( Hiç sıkmadan. Çünkü kişilerin problemlerini çözerek ilerliyor.)

Evliliğin tanımını yaparak başlayan kitap, beş farklı sevgi dilini açıklayarak devam ediyor.
''İnsan kalbinde başka biriyle yakınlaşmak ve onun tarafından sevilmek arzusu yatar. Evlilik yakınlaşma ve sevgiye duyulan gereksinimi karşılamak için tasarlanmıştır.''

İşte kitapta anlatılan beş sevgi dili:
1)Onay Sözleri
2)Nitelikli Beraberlik
3)Armağan Alma
4)Hizmet Davranışları
5)Fiziksel Temas

Ben kendi sevgi dilimi buldum. Eşiminkini de farkettim ve gerçekten onun beni anlamasına, benim onu anlamama yardımcı oldu.

Peki ya sizin sevgi diliniz hangisi?

Size tavsiyem önce kendi sevgi dilinizi öğrenin, sonra eşiniz ya da sevdiğiniz herhangi birinin. Daha sonra kitabı ona hediye edin. Ve sadece bekleyin.

''Sevgi depo''nuzun hep dolu olması dileğiyle......

Yazar:Gary Chapman (Sistem Yayıncılık)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Öğretmenim, ''Sevgiyi söylemek yetmiyor; göstermek de gerekiyor...''Armağanlar da çok önemli...tabi... Benim de ''Sevgi''konusunda bir yazım çıkmıştı okursanız sevinirim. Yeni Öğretim Yılınızın başarılarla dolu olması dileklerimle saygılarımı sunarım.

Mesut Selek 
 09.09.2007 20:37
Cevap :
merhaba, Yorumunuz için teşekür ederim öğretmenim. Yazınızı okudu. Sevgiyi öldürmemek gerekiyor. İnsan kaybettiğinde anlar ya elindekilerinin değerini. Bu kitap sevgiyi anlatabilmenin yollarından bahsediyordu.Saygılarla.  10.09.2007 18:52
 

Bizim toplumumuzda başarının anlamı çok farklıdır.Kimisi maddiyata dayanan şeyleri elde ettikçe çok başarılı olduğuna inanır.Bence yaşayacak kadar para ama asıl önemlisi huzurlu bir yuva, güzel paylaşımlar, aynı yöne bakma, aynı dili konuşma ve aynı duyguları paylaşma olmalıdır. Aynan yoksa güzelliğin kıymeti varmıdır?

Gülsüm Tiknaz 
 08.09.2007 11:49
Cevap :
slm, Aynen senin dediğn gibi! Paylaşacak birileri yoksa, başarının anlamı ne? saygılar.  10.09.2007 18:37
 

yaşamın derin anlamının başarı da değilde, ilişkilerde olduğuna inanmak zor. Başarısız biri, mesela aylak aylak gezen, çalışmayan, hayatı küsmüş birinin, yani hayatta başarısız olmuş birinn insanlarla çok iyi ilişkilerde bulunabilmesinin ne kadar önemi olur ki. Bence hem başarı hem ilişkilerimiz hayatımızda önemlidir.

stilwater 
 05.09.2007 19:29
Cevap :
Tabiki her ikisi aynı anda olmalı! Ama mutluluk olmanın hayatta hiçbir şeyin anlamı olmadığına inananlardanım. Ne kadar başarılı olursak olalım, bunu paylaşacak birisi yoksa bir noktada mutluluk da yok demektir.  06.09.2007 13:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4459
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

2003 Marmara Üniv. mezunuyum. Okuyan, gezen, hayatı seven biriyim. İstanbul'da sınıf öğretmenliği ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster