Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '13

 
Kategori
Futbol
 

Beşiktaş, “Bittirdim” derken ne duruma düştü?

Beşiktaş, “Bittirdim” derken ne duruma düştü?
 

Beşiktaş, 58. dakika 2-0 öne geçti; iki dakika sonra Karabük, bir eksik kaldı.

Bu durumda maçın havası nasıl olur?

İnsan, maçın bittiği havasına kapılır. Böylece, bu sezon, deplasmanlarda “Büyükler”e geçit vermeyen Karabük’e “Dur!” dendiği ağır basar. Ama hiç de öyle olmadı. Eksik Karabük, art arda gelenler gollerle, umutların yittiği bir anda maça ortak olamaya başladı, sonun da oldu da...

Bu haftayı da sayarsak Beşiktaş üç haftadır umduğunu bulamıyor. Hele dün, yakaladığı üstünlüğü koruyamadı; büyük bir fırsat tepmiş oldu. Oysa Beşiktaş, ikinci yarıya “lider” olma umuduyla başlamıştı. Gel gör ki, iki kez yakaladığı fırsat, umuda dönüşmedi.

Sakatlıktan çıkan Almeida, Karabük karşısında sahadaydı. Ne yazık ki daha maçın başında sakatlandı; onun yerini alan Sinan Kurumuş, maçı alıp götürecek fırsatları harcadı gitti. Oysa o fırsatlar golle sonuçlansaydı, deyiş yerindeyse, Karabük çoktan “kurumuş”tu.

Beşiktaş’ta bir dirilme, etkili oynamaya hevesi vardı. Fernandes de toparlanmıştı; ama Samet Aybaba, onu kenara aldı. Çünkü Aybaba’ya göre Fernandes, “kötü gününde”ydi.

Beşiktaş, 3 puana yakınken bir puanla yetinmek zorunda kaldı. Oysa son anda 3 puana yakınken bir anda yeşeren umutlar, soldu gitti. Çünkü ağlarla buluşan top, dışarıdan çevrildiği kararıyla "gol" değil, "aut" olmuştu.

*****

Karabük’e gelince...

Rahat, rahat olduğu kadar da etkili bir oyun anlayışı var. Mücadele desen üst düzeyde. Böyle olunca, Beşiktaş alanına gelmek de kolaylaşıyor.

Karabük, “Büyükler”den üçüne kendi sahalarında “3-1‘lik tarife”yi uygulamıştı. Sırada Beşiktaş vardı. Ama Beşiktaş, öbürlerine göre, 3 puana daha yakın oldu. Tam da Karabük’e “Dur” diyecek üstünlüğü yakalamışken bunu koruyamadı.

Karabük’te Ahmet İlhan, İlhan Parlak, ikinci yarıda oyuna giren  Lua Lua, Beşiktaş savunmasını çok zorladı. Karabük, orta alanı çok çabuk geçen  üstelik mücadele gücü yüksek futbolculara sahip.

Karabük bu, isteyince oynuyor. O “Büyükler”, yarın Karabük’te, bakalım, karşılarında nasıl bir Karabük bulacaklar?

*****

Beşiktaş’ın gençleri ateşli, aynı zamanda telaşlı...

Gençler, zamanla oturacak, daha verimli olacaklardır. Öyle de, zaman akıp gittiğine göre, “duraklama devri” gibi bir durumun olması da söz konusu olabilir. Hiç kuşku olmasın, “duraklama”nın ardından “gerileme” başlayabilir.

Beşiktaş, çok atmasına karşın, çok gol de yiyor. Savunma zaten “sinyal” veriyordu; ileridekilerin de ne yapacakları belli değil. Samet Aybaba, gençleri kazanıyor, ama onları tam kazanmak için Beşiktaş’ın o kadar zamanı, taraftarı o kadar sabrı var mı?

Zaman daralıyor!

Niang, daha çok atmada, Beşiktaş’a nasıl bir ilaç olur?

Son soru:

Beşiktaş’ta asıl sorun savunmada değil mi?

 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutc@ttmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

40 senedir maç izlerim...Kırmızı-Laci ilk göz ağrımız ve öyle kalacak...Ve Çubuklu sonra gelir...de bu sezon başından şimdiye kadar kestim filmi baktım "Kartal,Fener'den başarılı,bence...Ligde tabii ki...kupa ve uefa'yı katmadan yani"...bu çocuklarla,"helal olsun",Kartala...saygıyla...

nedim üstün 
 02.02.2013 13:52
Cevap :
Nedim Bey... Beşiktaş'ın gençleri yetenekli futbolcular, daha pişecek. Ama zaman geçerse... Fenerbahçe'ye gelince... Galatasaray da puan yitirdi. Fenerbahçe kazanır, kendine gelirse, taraftarını memnun eder. Yoksa... Ha, 10 Ocak Pazar günü Fenerbahçe Mersin'de... Saygılar, selamlar.  02.02.2013 22:03
 

E-Posta ile başlıkta yanlış var diye uyarılar aldım. "Bittirdim" bilinçli olarak öyle yazılmıştır.

TURGUT ÇELİK 
 02.02.2013 13:27
 

2-0 galipsin, 10 kişiye karşı maç 2-2 oluyor.Beşiktaş tan bir şey olmaz.

Kerim Korkut 
 02.02.2013 11:09
Cevap :
Kerim Bey... Beşiktaş taraftarı kızmasın de ne yapsın? 2-0 öne geç, rakibin bir eksilsin, ardından 2 gol ye... "Futbolun içinde her şey vardır"a sığınmakla sorumluluktan kaçmak kolay. Saygılar, selamlar.  02.02.2013 13:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2383
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster