Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '15

 
Kategori
Futbol
 

Beşiktaş, 16 Nisan'ı göremedi, ama “kâhin”ler suçluyu gördüler!.

Beşiktaş, 16 Nisan'ı göremedi, ama “kâhin”ler suçluyu gördüler!.
 

Beşiktaş elendi ya, suçlu hazır!.

“Niye şu var da, o yok?”, “Maça niye çift santraforla başladı?” türünden sorularla yüklenme zamanıdır. Çünkü yüklenme, kesin konuşmalara yönelik, “Hani, ne demiştin, ne oldu?” yollu soruların yolunu kesmedir. Zaten amaç, üzgün, ama başlangıçta umutla, "kupa hayali"yle doldurulan taraftarın, maçı başka yönleriyle düşünmesini sağlama, “hedef”e birilerini koymadır.

Taraftar, bir yerden sonra, her top gelişte Tolga Zengin’i ıslıkladığına göre, medyada da, kesin konuşanların yükleneceklerinin başında Bilic yer alacaktı.

Unutulan neydi?

Bir maç, bir öncekinin ölçütü değildir.

*****

İlk gol, Beşiktaş’tan geldi yine.

Beşiktaş, İlk maçta olduğu gibi, ikinci yarının başında bulduğu golün üstüne yatabilseydi ve maç 1-0 bitseydi, skora göre ahkam kesmeler sürecekti. Bilic, göklere çıkarılacaktı. Kimse, Demba Ba ve Mustafa Pektemek’in çift santrafor oynamasını eleştirmeyecek, "Zaten, bunun provası Kayseri Erciyes maçında yapılmış, verim alınmıştı." denecekti.

Medyamız, belki de,"övgücü"lere TSE’den “kâhinlik patenti” verilmesini sağlayacaktı.

Oysa, yine görüldü ki, Kayseri Erciyes maçı başka, Brugge maçı başka...

İyi de, şu soruya ve yanıtına ne demeli?

“Brugge’ün Kayseri Erciyes’ten çok farklı tarafı var mı? “

“Esasında yok. Renkleri ve formaları bile aynı. Sadece kaliteleri biraz olsun Erciyes’in önünde.”

Mehmet Aslan’la Mustafa Denizli söyleşiyorlar. Yukarıdaki soru ve yanıt, söyleşinin “kalitesi”ni, futbol adına nasıl yorumlar/ değerlendirmeler yapıldığını göstermesi bakımından ilginç ve düşündürücü.

"Brugg’ün Kayseri Erciyes’ten farkı yok" demeye getirme, bir talihsizlik olsa gerek.

Başka?

En iyisi, Brugge'ü küçümseyenlerin önüne, Kayseri Erciyes’ten Rizespor maçı için yapılan, parti mitinglerine adam toplama yöntemine benzer şu açıklamayı koymak:

“Yönetim olarak stada ilk gelecek bin kişiye takım formamız ücretsiz dağıtılacaktır. Maçımıza gelecek herkese bugünden başlamak üzere Passolig bedava dağıtılacaktır. Herkese maç bileti ücretsiz yüklenecektir. Kayseri Erciyesspor taraftarına sucuk- ekmek ve meyve suyu ücretsiz dağıtılacaktır."

*****

İlk golü Beşiktaş atsa da, asıl fırsatları kaçıran Brugge oldu.

Çoktandır sahalardan uzak kalan Tolga Zengin, özellikle ikinci yarıda hiç güven vermedi.

Bütün toplar, akınları başlatmalar, Gökhan Töre'ye teslim edilmiş/ti. Gökhan Töre, o bildik “topsever”di. O, ancak, skora razı durumlarda işe yarayacak oyun anlayışına sahip... Al topu, topa “hasret” kalmış gibi, gezdir dur!

Her iki maçta da öne geçen Beşiktaş,16 Nisan'ı göremedi.

Yazık oldu Beşiktaş'a.

Beşiktaş'ı yine de kutlamak gerekir. Çünkü kendi açısından “tarih yazdı”, Avrupa Ligi'nde ilk kez 16’ya kaldı.

Son söz:

Söyledikleri olmadı diye, futbolculara, teknik direktörlere yüklenenler, iyi ya da kötü bir maçı sonraki için vazgeçilmez ölçüt alanlar, “Dün dündür, bugün bugündür” anlayışıyla yine akıl dağıtacaklar, el üstünde tutulacaklardır.
 

ttp://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutce@yandex.com 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Turgut Çelik; Hocam, Beşiktaş hiç de iyi oynamadı, Çantada keklik var sandılar,meğer çantadan tavşan çıktı. Keklik yüksekten pek uçamaz,meşelikte saklanmayı sever.Tavşan uçmaz ama yerden hızla kaçar.Gerçekten Beşiktaş'ı kutlamak gerek Türk futbolunun gücü buraya kadardır.Daha ileriye gitmesi için ekran başındaki spor yorumcularımızın,medyanın ve TFF un kendilerini sınamaları, sorgulamaları gerekir diye düşünüyorum.Bakalım pazar kime olur nazar.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 20.03.2015 8:33
Cevap :
Mehmet Bey... "Keklik", "tavşan" örnekleri güzel, düşündürücü; örnekleme yatkın. Beşiktaş, kendi çapında iyi işler yaptı. Gücü bu kadar demek gerekiyor. Bence ilginç olan, hava basmalar. İşin uzmanı sayılanlar, ne yazık ki, "kahve ağzı"yla yaklaşıyorlar bazen konuya. Dedikleri olmayınca, kendilerini kurtarmak için suçlu arıyor, kıvırıyorlar. Futbolcu, her zaman çok iyi oynayacak diye bir kural yok. Kötü bir gününde yakalanınca, olan oluyor. Beşiktaş, golü atınca bir umut verdi. Hepsi o kadar. Artık, Lig'e döneceklerdir. Lig'de, öyle ahkam kesenlerin dediği gibi her şey bitmiş, belli değil. Daha neler olur neler. Saygılar, selamlar.  20.03.2015 8:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2268
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster