Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '21

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
34
 

Beşiktaş'ın 10 Yetmezliği

Beşiktaş’ taki 10 numara özellikli bir oyuncu eksikliği, kronik bir yara haline geldi. Sergen’ den sonra bu mevki hep boş kaldı ve yeri bir türlü doldurulamadı. Artık beceriksizlik mi dersiniz, yetersizlik mi dersiniz bilemiyorum ama Beşiktaş gibi bir camianın yıllardır bu açığını kapatamaması inanılır gibi değil.

Futbol, iyi futbolcuyla oynanır. Futbolda başarılı olabilmek için iyi futbolculardan oluşmuş, birbirini tamamlayan geniş bir kadronuz olmalı. Bunu da sene başında oturup, eksik bölgeleri belirleyip, ona göre ince eleyip, sık dokuyarak yapabilirsiniz. Aynı özellikteki bir sürü oyuncuya milyonları verirseniz, hiçbirinden faydalanamaz, neticede elinizden çıkarmak için kırk takla atarsınız. Aynen Beşiktaş transfer komitesinin yıllardır yaptığı gibi.

Beşiktaş’ ta resim şu: Defansif yönden son yılların en güçlü orta sahası kuruldu ama bunu ofansif yönde tamamlayacak oyuncu eksiği var. Beşiktaş orta sahasında ince işçilik yapacak yani asist yapacak, duran top-frikik kullanacak sol ayaklı futbolcu yok. Sol ayak üzerinde, altını çize çize, üstüne basa basa durmak istiyorum. Sol ayaklı oyuncular özel oyunculardır. Göze hitap ederler, ince işçilerdir, futbola güzellik katarlar, taraftarı sahaya çekerler. Bir Beşiktaş taraftarı olarak yıllardır bu zevkten mahrumuz. Bu kadar mı zor bu gerçekleri görmek Allah aşkına?

Takımdaki en yaratıcı oyuncu sol ayaklı Ghezzal’ ın asist kralı olması tesadüf değil. Ancak sağ kanatta oynayan Ghezzal’ la birlikte mutlaka gerçek mevkisi 10 numara olan sol ayaklı tecrübeli bir oyuncuya daha ihtiyaç var.

Atiba, Joseph, Dorukhan, Mensah ince işçilikten uzak, benzer özellikleri olan oyuncular. Oğuzhan ve Lajic yeterince yaratıcı değil, (Lajic zaten gidici) geriye bir tek Hasic kalıyor. Onu da kontenjanı açmak ve tecrübe kazanmasını sağlamak için herhalde kiralık verecekler. Hasic geleceği olan, gelişime açık bir oyuncu, ben olsam Hasic’ i eğer bir 10 numara alınmayacaksa kadroda tutarım ve Mensah’ ın yerine kendisinde ısrar ederim.

Gündemdeki Transfer Söylentileri:

Mandzukic yaşı 34 olmasına rağmen iyi bir transfer olabilir. Ama öncelik 34 yaşındaki Mandzukic olmamalı. Daha genç ve geleceği olan isimlere yönelmeli. Öncelikle bir 10 numara alınmalı demiştik. Zira en son Hatay maçında bu eksiğimiz bir kez daha ortaya çıktı. Ghezzal da oyundan çıkınca forvetleri çalıştıracak oyuncu kalmadı.

Futbolcu tavsiyesi: İlk olarak 10 numara mevkiisine Schalkeli sol ayak Nabil Bentaleb, orta sahaya Göztepeli sol ayak Yalçın Kayan, Başakşehirli sol ayak İrfan Can Kahveci, forvete sol ayaklı Hataysporlu Boupendza.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 123
Kayıt tarihi
: 07.04.16
 
 

Şair, araştırmacı-yazar. 1980 İstanbul doğumlu. İ.Ü İşletme Fakültesi, Anadolu Üniversitesi Spor Yö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster