Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '10

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
2170
 

Beşiktaş nasıl 'küme' düşürüldü?

Beşiktaş nasıl 'küme' düşürüldü?
 

Bu yazının en fazla okunanlar kapsamına gireceğinden eminim.

Evet, Beşiktaş nasıl küme düştü.

İnternet sitelerine, gazetelerin ekonomi sayfalarına düşen haberlere göre, Beşiktaş “Küme” düşmüş!

Sakın nasıl olur demeyin.

Borç dert içinde en iyi transferleri yapmak isteyen ve başkanın adeta kendi şirketi gibi yönettiği Beşiktaş Borsa’da işlem gören kâğıtlarda “Küme” düşmüş!

Bildiğiniz gibi geçen yıl ligi 4. sırada bitiren Beşiktaş, yeni sezon için yaptığı flaş transferlerle göz kamaştırmayı amaçlamıştı. Ancak değirmenin suyunu hiç kimse merak etmiyordu.

Evet, Beşiktaş borsada bir kademe düşürülerek İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi’nden çıkarılmış…

Ekonomiden biraz anlayan ve hele birde Beşiktaş taraftarı olanların bu konuya özel önem vermeleri gerekiyor. Bu gün borsa’da “Kümle” düşen Beşiktaş, yarın UEFA kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Süper Ligden de düşürülürse kimse şaşırmasın.

Dışarıdan birisi olarak Beşiktaş’a baktığımda; Yıldırım Demirören’in finansörlüğünde geleceğini ipotek altına almış, her şey başkanın iki dudağı arasında, adeta başkanın kendi şirketi gibi…

Beşiktaş Futbol Yatırımları’nın bilânçosuna göre şirketin zararı; yılın ilk üç ayında yüzde 131 artarak 11 milyon liradan 27 milyon liraya çıkmış. Üç aylık zararı 27 milyona çıkması, Beşiktaş’ın yıllık zararının da önemli ölçüde artacağı anlamını taşıyor. Bir hesaplamaya göre; şirketin yıllık zararı 221 milyon liraya kadar yükselebilirmiş!

Şimdi normal bir şirketin işleyişini veya ticarethanenin çalışma şekline bakalım. Şirket veya ticarethane devamlı zararın artmasına rağmen yeni atılımlar yapabilir mi? Yeni atılımlar yaparken, yapabileceği, şirketin hisselerinin çoğunluğunu elden çıkarmak olabilir! İşte Beşiktaş’ta tıpkı müflis tüccar misali, borçlandıkça, daha fazla borçlanmak için çırpınıyor. Borçlar; yapılan transferlerle birlikte gittikçe yükseliyor.

Beşiktaş borçlanıp, borsada “Küme “ düşmesine neden olan transferlerine bir göz atalım. Bildiğiniz gibi Beşiktaş önce Portekizli oyuncu Ricardo Quaresma’yı aldı. Bu transfer için İnter’e bonservis bedeli olarak 7.3 milyon ödedi. Querizma’ya ilk yıl için 3.5 sonraki 2 yıl için yıllık 3.7 milyon dolar ödeyecek. Sonra Mustafa Denizli Beşiktaş’tan koparıldı! Onun yerine teknik direktör olarak Alman Bernhard Schuster ile yıllık 2.6 milyon Auro ücret karşılığı anlaşıldı.

Şu sıralar birbiri ardına ünlü isimler basına sızdırılıyor. Guti, Raul, Robinho, Krasiç… Tabi bu arada bir de Alman futbolcu transfer etti. (Robert Hilbert)

Bu futbolcular Beşiktaş’ı küme düşmekten kurtarır mı? Belki kurtarır, ancak batmış bir kulüp olarak bir sonraki yıl küme düşebilir!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anladığım bir konu değil fakat şunu merak ediyorum: Batıda büyük takımlaın başkanları da büyük iş adamlarından mı seçiliyor? Ben Yıldırım Demirörenin yerinde olsam, göstermelik klüp başkanı gibi davranır fakat profesyonel bir yöneticiyi klubün başına koyardım. Tıpkı işletmelerin başına koyduğu müdürler gibi:-) İnanın o zaman bütün klüpler daha iyi yönetilir. Hatta Hükümetin bakanları da aynı şeyi yapsalar... Memleket de daha iyi yönetilir. Saygılar selamlar:-)

yeşilsoğan 
 08.07.2010 15:26
Cevap :
Bir çok olayda olduğu gibi herkes kendi reklamının peşinde. Tabi bu arada bilgi kirliliğide son safhada... Selamlar...  10.07.2010 17:07
 

İnşallah ön görünüz doğru çıkmaz. Beşiktaşın olmayacağı bir ligin pek tadı olacağını sanmıyorum. Saygı ve selamlarr...

izmirli doksanyedi 
 06.07.2010 15:26
Cevap :
Merhaba Osman Bey. UEFA kriterlerine uymak zorunda kalındığında ne yapacaklar onu merak ediyorum. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  07.07.2010 17:58
 

Yerli kulüplerimiz bir tuhaf... Sermayeyi kediye yüklemişler, elin futbolcusuna milyonları vermeye devam ediyorlar. Bunların küme düşmesi meheldir. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 04.07.2010 13:03
Cevap :
Merhaba İsmail Hakkı. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  07.07.2010 18:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3039
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster