Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '07

 
Kategori
Ekolojik Yaşam
Okunma Sayısı
3164
 

Besin canlı ilişkisi

Besin canlı ilişkisi
 

Doğada besinin canlı populasyonuna etkisi ve insan...

Farelerin nüfusu ile besin arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması için yapılan deneyde besin(buğday) arttırıldıkça doğurganlık oranının artıp, fare sayısında hızlı bir artış olduğu gözlenmiş, besin azaltıkça doğurganlık oranı azalalmış ve durma noktasına gelmiştir. Hiç besin verilmemeye başlandığında ise birbirine saldırmalar başlamıştır. Bu deneyde fare üreme miktarı ile besin arasındaki doğrudan ilişki olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Doğada canlılar besin miktarına göre çoğalıp, azalmaktadırlar. Bitkisel örtünün artması otçulların da çoğalmasına etki etmektedir. Otçulların artışı etcil hayvanların artışını getirmemesi ilginçtir. Etçillerin beslenmesi protein ve yağ ağırlıklı olması nedeniyle tekrar besine ihtiyaç duymaları gereken sürenin uzaması ve besini elde edebilmek için belli bir mücadele ve çabanın gerektirmesi, rakiplerin çokluğu gibi nedenlerle olabilir.

Bitkiler su ve güneş ışığını kullanarak topraktaki kimyasal maddeleri alarak kendi büyüme ve gelişimini sürdürüler. Bitkilerle beslenen otçullar ve otçullarla beslenen etçiller. Son halkayı tamamlayan leşçiler ve virüs, bakteri gibi küçük ayrıştırıcılardır. Beslenme zincirinde bir döngünün olduğu görülüyor.

Besin çeşidi sırasıyla, bir canlı (bitki) cansız maddeleri(kimyasal) toplayarak kendi canlılığını sürdürmektedir. Başka bir canlı (otçul) başka bir canlıyı yemekle kendi canlılığını sürdürmekte, üçüncü aşamadaki bir canlı(etçil) ikinci aşamadaki canlıyla beslenmektedir. Ve insan hem otçul hem de etçil beslenme biçimiyle en üst sırada bulunmakta, beslenme çeşidini ve kalitesini geliştirmeye çalışmaktadır.

Vücudun ihtiyacı olduğu kimyasal maddeleri belli yöntemlerle hazırlayıp kullanıma hazır hale getirmeyle sonuçlanacak gelişmeler var. Bitki ve hayvanların hızlı bir biçimde tüketilmeye hazır hale getirme çabaları insanın topraktaki kimyasalları dönüştürüp kullanma noktasına getirme ve hayvan, bitki beslenme zincirini terketme isteğinin bilinçaltına yansımasımıdır?

Topraksız ortamda bitki yetiştirme çalışmalarıyla ilerliyen besinlerin tablete dönüşme yolu. Bu başarılırsa, aradaki bitki ve hayvan nesli ile beslenme zinciri kaldırılmış olacak. O zaman dünyada açlık sorunun da biteceği de görülür. Bu beslenme biçimini başarıbilir mi ? Şimdiden vücudun tepkisi bunu kabul etmemek şeklinde görülüyor. Acaba kabul edecek mi ? Burada basit bir beslenme değil tümüyle organların boyut ve çalışma biçiminin değişimini gerektiren bir süreç. Kısa sürede insan vücudunu değişeme zorlamak, dna zincirini bozma tehlikesi(kanser) ile karşılaşma anlamına geliyor. Peki bunları kabul eden kuşak gönüllü denek olmayı kabul etmiş olmuyor mu ? Organik tarım bunun için önemlidir.

Bilim insanlarına göre dünya 150 milyar insan nüfusunu beslemeye yetecek kadar kapasiteye sahipmiş. Şu an açlığın giderilmesi tamamlanmadan, (organizasyon sorunu) gıda sorunları yaşadığımız 6 milyar nüfusun büyük boyutlara ulaşmasının sonuçlarını hayal etmek şimdilik zor. Nüfusun artışı değil, korunması, eğitilmesi ve transferinin bir çok sorunun çözümü olacağı gerçeği uygulamaya hazır halde beklemektedir.

resim http://galeri.milliyet.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bundan da anladığımız, canlıların besinle iligili ve dünya nufusunun beslenmesi ile ilgili ve kapasitesi ile ilgili şu dönemde özellikle küresel ısnmanın, buna paralel kuraklığın,susuzluğun ülkemizde baş göstermesi, dikkat edilecek ve cözülmesi gerekn en önemli sorunlar diye düşünüyorum..ekolojik dengeler değişti, alt üst oldu saygılarımla..

Mehmet EREN 
 04.08.2007 0:51
Cevap :
Haklısınız. Nüfus ve beslenme şekli kısa sürede çözülemeyecek konular içinde yeralıyor. İlgi ve yorumunuz için teşekkür ederim.  04.08.2007 18:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 168
Toplam mesaj
: 72
Ort. okunma sayısı
: 1021
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

"Yazıyorum o halde düşünüyorum" diyen, güncel gelişim ve değişimleri takip ederken anlam ve kavramla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster