Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
35
 

Besin zehirlenmesi

Besin zehirlenmelerinde daha çok yumurta, tavuk, balık, et, kıyma, süt ve süt ürünleri, dondurma gibi protein yapıda olan gıdalar sorumludur. Yemeği yedikten 8 ya da 24 saat sonra ishal ortaya çıkabilir. Hastada önce bulantı, sonra kusma olur. Ateş ve kramp şeklinde karın ağrısı da olabilir. Bazı gıda zehirlenmelerinde olay yemeği yedikten 3 saat sonra da ortaya çıkabilir.

Korunmak için

Besin zehirlenmesinden gıdalar içinde üreyen bakteriler ve toksinleri sorumludur. Sıcak yaz günlerini yaşadığımız bugünlerde dışarda bırakılan besinler çok çabuk bozulabilir. Bunun için daha sonra tüketeceğimiz yemekleri dışarda bekletmeden buzdolabına koymalıyız.

Tedavi

Besin zehirlenmesi çoğunlukla 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer. Bu süre zarfında yeterli sıvı (su, ayran ve maden suyu gibi) tüketilmelidir. Çoğu kez herhangi bir ilaç almaya gerek yoktur. Ama bazen gerekli olabilir. Buna doktor karar vermelidir. Bulantı ve kusma nedeniyle ağızdan sıvı alınamıyorsa hastanede damar yoluyla sıvı verilebilir. Ayrıca şikayetler 1-2 günde kendiliğinden geçmiyorsa, yüksek ateş, kanlı ishal ve uykuya eğilim varsa hemen hastaneye gidilmelidir. Kronik hastalığı olanların daha baştan bir sağlık kuruluşuna başvurmalarında yarar vardır.

*

Corona ile karışabilir! 

Corona virüs hastalığında yaz aylarında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtilerdir. Bu yönden yaz aylarında görülen yaz ishali ve besin zehirlenmeleri ile karışabilir. Ancak Corona'da bunlara ilaveten öksürük ve yüksek ateş de bulunur. Bu bilgi de aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

3 Tem. 20

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 536
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster