Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3927
 

Beşinci Dağ- Paulo Coelho

Beşinci Dağ- Paulo Coelho
 

"Bir çocuğun bir erişkine her zaman öğreteceği üç şey vardır:
Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak ve elde etmek istediği şeyi var gücüyle dayatmak." (S.196)

Ülkemizde çok tanınan ve sevilen Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun (Rio de Janerio-1947) başta Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Pedro Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım isimli kitaplarını severek okudumuştum. Simyacı beni müthiş etkilemişti. Birçok kişi okumuştur sanırım. Beşinci Dağ'ı daha felsefi olduğu için seçtim. Güzel bir kitap, mistik konular ve öğütler içeriyor, akıcı bir dille anlatılmış.Öğretici bilgiler de bulabilirsiniz. Önerilir.

Kitaptan Alıntılar:

"Mutluluğa ve erince ulaşmanın gizi, hiçbir zaman vazgeçmemek."

"Tanrı ufuktaki palmiye ağaçlarını gösterip beni çölün ortasında susuzluktan öldürecek kadar acımasız olabilir mi?" (S.10)

"Ve İsa dedi ki; Hiçbir peygamber kendi ülkesinde makbul değildir." (Luka-4)(S.12)

"Dereler ve bitkiler gibi, ruhlarda bir başka yağmura gerek duyarlar, umut, inanç ve yaşam amacı. Bunlar olmazsa, beden yaşamayı sürdürse bile ruh ölür." (S.34)

"İnsan yazgısına ihanet etmek için doğar. Tanrı yüreklerimize gerçekleştirilmesi olanaksız istekler koyar, yalnızca..." (S.35)

"Bir düşmanı denetim altına alıp yok etmenin en iyi yolu, onunla dost olmuş gibi görünmektir." (S.49)

"Gururun parıltısı en büyük bilgeliği bile kör eder." (S.130)

"Dualarımızda hep nerede yanıldığımızı, başımıza nelerin gelmesinden hoşlanmayacağımızı dile getiriyoruz. Tanrı bütün bunları zaten biliyor ve kimi zaman bizden yalnızca Evrenin Sesine kulak vermemizi ve sabırlı olmamızı istiyor." (S.131)

"Doruktan aşağıya baktığımızda, herşeyi küçüçük görebiliyoruz. Zaferlerimiz ve üzüntülerimiz anlamını yitiriyor. Kazandıklarımız ve yitirdiklerimiz aşağıda kalıyor. Dağın doruğundan, dünyanın ne kadar büyük olduğunu, ufkun ne kadar uzaklara uzandığını görebilirsin." (S.231)

"İnsanın yaşamının bir aşamasının ne zaman bittiğini her zaman bilmesi gerekir. Bir yerde gerekli olan zamandan daha uzun kalmakta diretirsen, sevincini ve huzurunu yitirirsin. Ve doğru yola Tanrı tarafından döndürülme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsın." (S.230)

Okuduğum tarih:23 Nisan 14Mayıs 2002
Beşinci Dağ(O Monte Cinco)-Paulo Coelho
Çeviren:Aykut Derman
Can yayınları-5.BasımHaziran-98

Yayınevi Notu:

İlyas Peygamber'in romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada, Tanrının İsrail'e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, ona kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki, Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde, sevdiği ve hiçbir zaman açıklamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas, sevgisinin gücüyle, ona verdiği sözü yerine getirmek için, Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar. Tanrının çağrısı üzerine, sevdiği kadının, sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail'e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda, başımıza gelen felaketlerin birer ceza değil, aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho'ya göre, yaşamımızda karşılaştığımız engellerin, acıların, hüzünlerin hepsi, erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın giziyse, 'hiçbir zaman vazgeçmemek'. Yazdığı kitaplarla bugüne kadar dünyada yirmi milyondan fazla okurla buluşan Paulo Coelho, sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor okurlarını.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kitap yorumların çok güzel oluyor. ELİNE SAĞLIK.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 07.06.2007 20:54
Cevap :
Teşekkür ederim...bu gidişle adım "kitapçı kadın "kalacak...ya da "futbol yorumcusu"...sevgilerimle...  08.06.2007 10:40
 

Benim de en sevdiğim cümle şu oldu..."hüzünlerin hepsi erince mutluluğa açılan bir kapı....süper.. hüzünlere bile sevinmek gerek..) thaks gülo

Halide 
 06.06.2007 7:06
Cevap :
Tabi ki her fırtınanın ardından bir güneş doğar,diye boşuna dememişler.Üzülelim ki,sonra en ufak şeyle mutlu olmayı öğrenelim..sevgiler benden gülüşüm..  06.06.2007 10:18
 

ben şu gururun parıltısına takıldım, ne kadar anlamlı bir söz. teşekkürler.

erol aslan 
 05.06.2007 16:25
Cevap :
Teşekkürler...parıltılı şeyler dikkat çeksin diye yapılır zaten,Erol Bey! Ama fazlası gözleri kör etse de,yine biraz gururlu olmalı insan diyorum ben...güzellikler dilerim...  05.06.2007 16:34
 

Simyacı güzel bir kurguydu, ancak o kadar. Geleceğe kalabilecek bir eser için yeterince güçlü olmayan bir üslubu ve anlatım tekniği vardı. İlgi çekmesindeki sır da günümüz insanının içindeki arayışa seslenmesiydi. Ancak daha sonraki eserleri ile Coelho güçlü üslubu olmayan her yazar gibi kendini tekrarlamaya başladı. Bir yazardan çok bir misyoner görüntüsü çizdi. Hala da çiziyor. Bu kitap çok hoşunuza gitmiş olabilir ama bilin ki daha ne edebi eserler var insanlığın yarattığı. Saygılar sunuyorum size...

Mehmet Erkan 
 05.06.2007 16:07
Cevap :
Teşekkürler Mehmet Bey.Eleştirilerinize katılıyorum.Ama ben çeviri eserlere Edebiyet açısından hiç bakmadım.Çünkü eseri Çevireni incelemiş olurum düşüncesindeyim.Orjinal dilinde okuduktan sonra kitap ve yazar hakkında ancak hüküm verebiliriz.Didaktik açıdan bakıyorum ve anlaşılırlık açısından.Tabi ki zor anlaşılır olsaydı, çok okunan yazar olmazdı .Bu konular her zaman görecelidir.Saygı duyuyorum.Esenkalın!  05.06.2007 16:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2007
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster