Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
276
 

Beslenme - Zayıflama - Antiaging - Detoks -Dolaşım ve Kişisel Gelişim Profesyoneliği

Bilgelik Çağı

Çağımız artık bilgelik çağı… sanayi ve endüstri çağını ardından teknoloji çağını aşıp yeni bir çağa adım attık… bilgelik çağı.. bilgiyi de aşıp bilgelik çağına girmek demek bilginin doğru yerde doğru zamanda doğru kişiye ustaca sunulması demek…

Kişilerin yanlış enerji kalıpları, sınırları, korkuyla bağlantıları, kurbanolojide kayboluşları, depresyon içinde yüzüşleri, ilerleyiş ve kişisel gelişime ket vuran çok daha derinde yatan nedenlerinin olduğu bir zaman diliminde “bilgelik”ten bahsetmek tuhaf. Kronik ve ciddi hatalı davranışların insanları savurduğu, bir şeylere maddi manevi takılınıp kaldığı bir zamanda ileri aşama bir durumdan söz etmek tuhaflıktan öte komik gibi..

Bence esas böyle zamanlar için bilgelik gerekiyor.. bilginin ve farkındalığın damıtılmış hali.. hayat çarkındaki yaşanan dar alandan kendini sıyırıp yenilenip çıkmanın yolu buradan geçiyor..

Kendine özgü bir sürü içsel özellik veya ideallerle dolu insan benliği nerelerde tıkanıp kendi kendini yok oluşa sürüklüyor? Bunu bir hekim olarak yıllardır sormuşumdur kendime.. bu kadar çok antidepresan kullanımı, hem de her seviyeden insanda nedendir? Kendini ruhsal olarak bırakış fizik ve bedensel bırakışı da getirirken bu kadar ipucu bizi nereye götürür? Hayatta ki boşluklar nasıl dolar? Buzdolapları önünde mi, sigara dumanında mı, alkol ya da uyuşturucu yollarında mı, şiddette ya da bayağılıklarda mı tatmin olur? Yoksa her gün sırtımızda taşıdığımız, giderek çoğalan ağırlığıyla bir yüke ve katlanışa mı dönüşür hayat? Hiçbir tutunacak dal bulamayan zihinsel kendini bırakışın sonu çökkün yüzler, ağrılı dizler, kocaman göbekler, yükselen tansiyonlar, inmeyen şekerler mi getirir? Belki de tam tersi kara kuru tatsız tuzsuz aksi biri olmaya yol açar..kim bilir.. Neyi nerede nasıl tutacağız? Yoğun bakım uzmanı olan kimliğim bu sorulara beslenmesini, toksinlerden arınmasını sağla, ağrılarını sızılarını dindir diye yanıt veriyor.. Yaşam koçu yanım diyor ki “ruhsal ve zihinsel çıkmazlarını” çözmeye yardım et.. mutlaka bir çıkış yolu vardır, kendine gelmesi için ona nedenler ver.. Estetiği bilen yanımsa önce diyor öz bakımına vücuduna değer verdirt.. onar.. güzel ve bakımlı olursa kendine değer verir..

İnsanız.bir çok çıkmazın içinde yolculuk yapıyoruz.. Bizim yolumuzu gözlüyor gibiler.. yaşamak ise umutlu olunca güzel.. bir kişi düzelir dünya düzelir gibi büyük laflar etmeden gizliden gizliye buna inanmak idealist yanımla örtüşüyor.. Varoluşu bir armağan gibi kabul edip kendini her gün bir üst basamağa bilinçle taşıyan; zihinsel, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığını sağlam tutan, her aynaya bakışta da hızla olmak istediği insana dönüşen bir birey.. Kendine güvenen, kendine yeten, sağlıklı, becerikli, güçlü ve hayattan zevk alan bireylere doğru giden bu yolda insanlara eşlik etmekte bütünsel hekimliğe inanan bizlerin görevi…

İnsanı bütün görmek.. kerameti olan bir şey gibi geliyor kulağa… yani “içini detoksla, dışına özen, ruhunu sağlam tut”.. Sonuç olarak bu bilgelik çağında; beslenmesinden davranış kalıplarına kadar, troid sorunlarından saç dökülmesine kadar, kansızlığından damar tıkanıklığına kadar, yüzündeki kırışıklıktan kilo kontrolüne kadar bir insana sahip çıkan, sağlık ve imaj maker - yaşam koçluğu içeren gerçek bir hekimliğin tüm kalbimle ve beynimle yanında ve arkasındayım.

 

 

                                                   Uzm. Dr Sevda Tan

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1230
Kayıt tarihi
: 25.12.09
 
 

1968 Erzurum doğumluyum. Tıp öğrenimi ile Anestezi-Reanimasyon-Algoloji (ağrı bilimi) ihtisasımı U.Ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster