Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '08

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
47555
 

Beşli mucize bitki ve biberiye

Beşli mucize bitki ve biberiye
 

Bitkiler sırasıyla; Biberiye, mate, kekik, yeşil çay ve funda yaprağı


Son bir haftadır oğlumla birlikte diyete başladık. Kalori kısıtlaması yanısıra bitki çaylarından da yararlanmak istedik ve televizyondan duyduğumuz bitki karşımı çayını içmeye başladık. Şekersiz içebildiğim için hem kalorisiz olma avantajı hem de özelliklerine göre sağlık için yararları olduğu için bitki çaylarını içmek benim için zevkli bir alışkanlık olmuştu zaten .

Olumlu özelliğini duyduğumuz bu bitki çay karışımı beş farklı bitkinin demlenmesi ile yapılıyor. Bitkiler; Funda, mate, kekik, biberiye ve yeşil çay.

İlk olarak biberiye ve yeşil çayı alabildim, bu karışımı demlediğimde nefis bir koku ve tatla karşılaştım. Koku ve hoş tad biberiye bitkisinin etkisinden diye düşündüm. Daha sonra diğer bitkileri de alıp, karıştırıp demlemeye başladım ama açıkcası yeşil çay ve biberiye karışımı bence çok daha hoş içilebiliyor. Özellikle bolca limon da eklediğiniz de çok daha rahat içebiliyorsunuz bu çay karışımını.

Tüm bu karışımın içilmesi önerilirken her bir bitkinin farklı özelliklerinden yararlanılması hedeflenmiş.

    Yeşil çay; Metabolizma artırıcı ve antioksidan etkileri var. Mate yaprağı; Mate'nin etken maddesi olan "matein", kafein benzeri özelliklere sahip olmasına karşın, kafein gibi sinirlilik hali yaratmadan vücut üzerinde canlandırıcı ve iştah azaltıcı etki yapıyor. Kekik; Sindirimi kolaylaştırıcı ve idrar artırıcı etkileri yanısıra metabolizma düzenleyici etkisi var. Biberiye; Sindirim düzenleyici ve karaciğer fonksiyonları üzerine olumlu etkisi ile yağ eritici özelliği var. Funda yaprağı; İdrar söktürücü etkisi ile ödem çözücü etkisi var.

Bu bitki karışımı sayesinde metabolizması iyi çalışan, vucüttan fazla suyu atılan, sindirimi rahatlayan, toksik metabolitlerini atan ve iştahı azalan kişiler diyet yaparken daha güçlü olabiliyorlar. Yalnız bu tür bitki karışımlarının fazla tüketilmemesi ve herhangi bir hastalık varlığında da doktor kontrolü olmadan içilmemesi de önemlidir.

Hazırlanışı esnasında da her birinden birer kaşık, bir litre kaynamış suya eklenmesi ve 5-10 dk demlendikten sonra içilmesi gerçek etkilerini gösterebilir.

Bu bitkilerden özellikle kekik benim vazgeçilmez çayım olmuştu, ama artık biberiyeyi de böyle tüketmeyi düşünüyorum. Televizyon programında bu konuda haber çıktığından beri şifalı bitki satan dükkanlarda bu beşli karışım hazır halde satılıyor. Yani almak isteyenler beşli karışımdan söz ettikleri takdirde kolaylıkla satın alabilirler. Bu karışım için ciddi vaatler veren haberlerde var aslında, haftada bir kilo garanti verirsiniz vs .. gibi. Ama benim düşünceme göre, normal diyet ve egzersiz yanısıra olumlu etkileri için her gün tüketildikleri takdirde kilo vermeye yardımcı etkileri olur. Yoksa kalori kısıtlaması ve harcama yöntemleri olmazsızın bol miktarda bu çaylardan içerek zayıflamaya çalışmak ciddi bir yanılgı ve sağlık sorunu yaratan bir durum olur. Kilo sorunu olmayan kişilerde sözünü ettiğimiz bitkilerden değişik zamanlarda içtikleri takdirde daha sağlıklı bedenler taşıyacaklardır.

Sağlıklı kilolar ve keyifli bitki çayı saatleri hepimizin olsun, sevgilerimle

Kaynaklar

http://www.sifavi.com/Bitkiler/YESIL%20%C3%87AY.html

http://www.sifavi.com/Bitkiler/BIBERIYE.html

http://www.doga.com/tr/pro_1_7.asp

http://www.awecemre.com/images/biberiye3.jpg

http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=56294

Resimler kaynak
http://www.awecemre.com/images/biberiye3.jpg
http://www.bahcevan.com/images/erica2.jpg
http://www.dkimages.com/discover/previews/826/50076130.JPG
http://content.answers.com/main/content/wp/en-commons/thumb/f/ff/257px-Koeh-074.jpg
http://www.rizede.com/Rize/cay/sifa1.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir karisim da bana verseydin . Ben de Bodrum pazarindan isirgan otunun kurusundan aldim . Sevgilerimle .

Nursen 
 30.03.2008 18:18
Cevap :
:) En kısa zamanda paketle yollarım sana:) sevgilerimle  31.03.2008 13:08
 

Ben bunu on gündür yapıyorum.Bu bitkileeri tek tek zaten içiyordum.Şİmdi beşi biryerde demliyorum.Bakalım sonularını yazarı.Teşekkürler .Bu arada,biberiye,bahçelerde çit bitkisi olarak ekilir ince kısa ve sık yaprakları vardır.sevgiyle kalın.

ay.şe 
 02.03.2008 21:20
 

Ben lavantayı biliyorum, evin önünde var ancak biberiye bitkisini canlı olarak görmedim. Birbirine karıştıryormuyum yoksa aynı bitki mi? mutluluk ve sağlık dileklerimle.

Nariçi 
 02.03.2008 20:32
Cevap :
Aynı lavanta gibi görünüyor, ama lavanta gibi kokmuyor, ben kurutulmuşunu demlediğimde duydum kokusunu. Ama bahçelerde çok kolay yetişirmiş. Sevgilerimle  02.03.2008 20:40
 

Dün okuduğum gazetede de aynı şifalı otlardan bahsediliyordu."acaba" dedim kendimce.Ama şimdi senin okeyinle bu karışımdan hergün içeceğim.sabah yürüyüşlerim işe yarasın değil mi?sigarayı bıraktıktan sonra dört kilo fazlalığım var.inşallah bu karışım sayesınde o kilolar gider.Ne mutluyum bilsen herşey yolunda ve sen yine aramızdasın...sevgimle nergizlerim kucağında...sağlıklı mutlu günler diliyorum...

Yaşam Çiçeklerim 
 02.03.2008 9:26
Cevap :
Ne güzel vurgulamışsın..ne mutlu herşey yolunda diyerek, evet güzel arkadaşım, iyi ki herşey yolunda ve birlikteyiz:) sevgilerimle  02.03.2008 12:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6359
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster