Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
309
 

Bestekarım Srlahaddin İçli

Bestekarım Srlahaddin İçli
 

hep kalbimizde


Aziz dostum bestekarım Selahaddin İçli'yi ve eşi Pınar.'ı 1976 da evimizde yapılan bir müzik toplantısında yakinen tanıma fırsatı buldum. Eşimi kaybettikten sonra en yakın dostlarım oldular. 1980 yılında eşime yazdığım Güneşin battığı yerde isimli şiirimi okuyup beğenmiş ve haberim olmadan bestelemişti. O an ki duygularımı nasıl anlatabilirim ki.. O büyük bestekar, güzel insan beni ve şiirlerimi sizlere taşıyan, paylaştıran ve ölümsüzleştirendir.

Beni sanatın güzelliğiyle tanıştıran ilk insan babam. Çok güzel şiir yazardı. Askerlik arkadaşı Büyük şair Orhan Veli, Nihal Atsız ve bir çok yazar, çocukluğumun güzel resimleri ve sesleri. Sonra musikiyi çok iyi bilen, çok güzel keman çalan sevglim, eşim VURAL Çok değerli bestekarları güzel insanları onunla tanıma mutluluğuna erdim. Ve Doktorcuğum, Selahaddin içli. Şiirsel bir dünyayı en mutsuz ve acı günlerim de bana sundu kapıları açtı. Bu gün çocuklarım, sevgilerim ve sanat olmasa, yaşayabilirmiydim acaba.

Sanata ve musikiye hizmet etmiş, bütün bestekarlarımızın, şaiirlerimizin yorumcuların hepsine sonsuz sevgilerimi ve minnetlerimi yolluyorum. Ne mutlu bana ki onları tanıma fırsatını ve mutluluğunu tattım.

Sevgili doktorum biliyorum ki nurlar için de yatıyorsun ..

Ama yaşıyorsun...


Sevgili şaireme

Sanatkarlık Tanrının insana lütfettiği yaratıcı yeteneğin geliştirilmesi sonucu
ulaşılan yüksek seviyelerdir. Bir sanat eserin de aranılması gereken asıl değerler, kuralların ve doğruların ötesin de teşekkül eder kanaatindeyim.
İşte, Cansın Erol hanımefendi, şiir alanın da bu sırrı yakalamış ve bir sanatkar için en önemli olan, hür ufuklar da gezinerek, en güzel eserlerini vermiştir. Cesur, cüretkar, alışılmış kalıplara bir nevi isyan için de bambaşka kendine özel bir pencereden şiiriyete dalmıştır.

Ben Cansın Erol un birçok şiirini besteledim. Zannederim, beste alanın da benim düşünce tarzımla, tam bir uyum için de olan şiirler bu cazibeyi yarattı.
Duyguları, nezih yeni söyleyişlerle, nüktelerle, derinlik taşıyan, süprizlerle ifade gücü, Cansın hanımın en derin uslubudur.

Başarılarının ve ilhamının hep engin olmasını candan diliyorum, sevgilerle
Ekim 2000
PROF.DR ELAHADDİN İÇLİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

komşumuz , aile doktorumuz çok değerli bir insandı Selahattin İçli, her gece piyanosunda eşsiz namelerini dinlerdim kulağımı duvara dayayıp. Selahattin Bey, eşi Pınar Hanım ve oğlu Murat. Çok eski bir zamana döndürdünüz beni. Saygılar. Nilgün

nilgun 
 16.01.2008 20:14
 

Bendeniz,Türk Sanat Müziği hayranı ve amatör korolarda icracı olarak sizin buradaki varlığınızdan onurlandım.Hoş geldiniz.Şeref verdiniz.Selahattin İçli hayranı olarak da MB'de çok şeyleri paylaşacağımızı umar,en derin sevgilerimizi...Saygılarımızı sunarız...(Mesut Selek-Eğitimci,yazar)

Mesut Selek 
 16.01.2008 18:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 757
Toplam mesaj
: 156
Ort. okunma sayısı
: 599
Kayıt tarihi
: 15.01.08
 
 

Öğretmen olan anne ve babam. Ankara'da geçen cocukluk ve gençlik yıllarım. Evimize sık,sık gelen bab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster