Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

29 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
467
 

Bestseller 2012 Türkiye

Bestseller 2012 Türkiye
 

Güzel sanatlar bir toplumun, bir milletin ve insanlığın vaz geçemediği alanlardır. Genelde yedi daldan oluşan bu sanatlara “Yedinci güç” de denmektedir.

İşte yedi güzel sanat dalından birisi olan “edebiyat” dalı da toplumda çok etkili olmuş bir daldır.

Edebiyat dalının içersinde halk tarafından çok konuşulan iz bırakan kitaplar dizisi olarak anılan “Bestseller” yayınları vardır. Bu seride yayınlanan kitaplar günlerce, aylarca ve yıllarca konuşulur, iz bırakır.

 2012 yılının siyasi olaylarında ise öyle bestseller gibi olaylar yaşanmıştır ki yıllarca unutulmayacak, zihinlerde yer edecektir. Yaşanan siyasi olayların içersinde “yedinci güç olarak anılan Güzel sanatların hemen hemen her dalına rastlamak mümkündür.

Sinema vardır, tiyatro vardır, müzik vardır, edebiyat vardır, velhasıl ne ararsan vardır bizim 2012 de yaşadığımız olaylarda.

2012 yılının hemen başları “trajik komik bir tiyatro oyunuyla başlamıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin 26. Genel Kurmay Başkanı Ersan Başbuğ “silahlı çete örgütü kurmak, çete liderliği yapmak, halkı hükümete karşı ayaklandırmak” iddiası ile tutuklanmış ve içeri tıkılmıştır.

10 Ocak 2012 tarihinde ise bu kez yine Türkiye sahneye konulan yeni bir tiyatro oyunuyla karşı karşıya kalmıştır.

12 Eylül darbesini yapan iki emekli General  hakkında “darbe yapmak” suçlamasıyla dava açılmasına ve yargılanmasına karar verilmiştir.

Darbe suçlamasıyla yargılanan iki komutanın bu suçlarının zaman aşımına uğrayacak olması bilinmesine rağmen “insanlık suçu işlemekten” dava açılamamış ve bu kez de yine bir tiyatro sahneye konmuştur.

Türkiye Şubat ayı içersinde ise vizyona giren bir film izlemiştir.

PKK ile görüşme yapmadıklarını, ne PKK liderleriyle, ne Kandil’le görüşmelerinin söz konusu olmadığını söyleyen hükümet bu savını halka inandırmak için:

“Biz Oslo’da kimseyle görüşmedik, görüştüğümüzü iddia edenler şerefsizdir” demesine rağmen sonradan öğrenildi ki Başbakanın MİT Müsteşarı ve yardımcıları Oslo’da PKK ile “bal gibi” görüşmüş ve tutanaklar düzenlemiştir. Bu olayın ortaya çıkması üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı dört MİT mensubu hakkında soruşturma başlatmış, MİT mensuplarını ise ifadeye çağırmıştır.

“Pabucun pahalı” olduğunu gören Başbakan ise alel acele meclise bir yasa teklifi sunarak “soruşturma yapılabilmesi için Başbakanın iznine tabi tutulması” kararını çıkarmıştır.

Kürt açılımı, Demokratik Açılım, PKK, Kandil, Oslo gibi filmler 2009 yılından bu tarafa matine ve suarede oynamakta iken bu kez bu tür filmler finali “Oslo Gazilerini Yedirtmemle” bitirilmiştir.

2012 yılının bir diğer bestselleri ise çeşitli bahanelerle önceki yıl içeri tıkılan ve Güzel sanatların en görsel ve yazılı edebiyatını oluşturan gazetecilerimiz “henüz daha yayımlanmamış taslak halinde ki kitaplarında suç unsuru bulunan” başta Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Nedim Şener, Ahmet Şık ve daha birçok gazeteci Silivri ceza evinde “çile çekmeye” devam etmişler, nihayet 13 Mart 2012 de Nedim Şener, Ahmet Şık ve diğer iki gazetecimiz serbest bırakılmışlardır.2012 Aralık ayının son günlerine gelindiğinde ise bu kez de Soner Yalçın “tahliye” edilmiştir.

30 Mart 2012 de ise eğitim, öğretim hayatımızı yakından ilgilendiren ve birçok tartışmayı ve sorunları da peşinden getiren 4+4+4 zorunlu eğitim hayatımıza “monte” edilmiştir.

2012 de yine zihinlere kazınan bir olay ise Türkiye’nin Suriye ile yaşadığı sıkıntılardır. Esat rejiminin halkına zulüm etmesine daha fazla dayanamayan ve    ABD ni kırmak istemeyen iktidarımız bu bölgede Başrol oynamaya çalışmış, Suriye’nin muhaliflerini silahlandırma da, barındırmada ve askeri malzeme ve eğitim vermede “geri durmamış”, on binlerce Suriyeli göçmeni ise “insanlık adına” sınırlarımızdan içeri alarak yardımlarını esirgememiştir.

Türkiye Suriye gerginliği Suriye’nin bizim bir keşif uçağımızı düşürmesiyle daha da tırmanmıştır.

2012 yılı güvenlik güçlerimiz ve askerlerimiz açısından da pekiyi geçmemiş, bir taraftan bölücü terörle boğuşan güçlerimiz, bir taraftan da “akıl almaz ihmallerin” kurbanları olmuş, Afyondaki silah deposu patlamasında 25 askerimiz şehit olmuş,  Helikopter kazasında ve Şırnak’ta askeri aracın yaptığı kazada birçok askerimiz şehit olmuştur.

2012 de bestseller olan o kadar çok olay var ki bunların tamamını yazmak için sayfalar kâfi gelmeyecektir.

 Hangisini verelim, okullardan Atatürk Köşelerinin Kaldırılmasını mı?

19 Mayıs gösterilerinin stadlarda yapılmasının yasaklanmasını mı?

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yasaklanmasını mı?

Atatürk’ün “Gençliğe hitabesinin –ırkçılığa neden olduğu-  gerekçesiyle yasaklanmasını mı?

Temennimiz milletimizin her birinin bestseller dizisi haline gelen ve yaşanan bu olayları unutmaması, bir kenara not düşmesi  ve “hafıza-i beşer nisyan ile malul” e (İnsan hafızası unutmasıyla ünlüdür) takılmaması ve ders çıkarmasıdır.

2013 yılının öncelikle insanlığa, ülkemize, ve milletimize huzur, refah, sağlık ve güven vermesini diliyorum.

Sonsuzluk (Osman Özeker)  30.12.2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 286
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3036
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster