Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '17

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
214
 

Betonlaşma Artınca Geliştik mi?

Betonlaşma Artınca Geliştik mi?
 

Betonlaşma Artınca Geliştik mi?


Üretmeyen, üretemeyen, gelişmekte olan ülkelerin olayı inşaat sektöründen ibarettir, bu da uzun vadede ekonomik krize zemin hazırlar. Son yıllarda Türkiye Avrupa için iyi bir pazar konumunda, üreten ülkeden tüketen ülke durumuna döndük çünkü.
 
Önce uzun aylar vade, sonra senetle satış, tutmazsa fiyatlarda indirim. Talep olursa fiyat artar, kar etmek için reklam yaparlar. Satılamayan mal ve ürünün reklamı en çok yayınlanan reklamdır, satışları iyi giden ürün için hiçbir aklı başında tüccar reklam verip durmaz, zaten satışlardan memnundur buna gerek duymaz. 
 
Kentsel dönüşümle ortaya çıkan yeni orta sınıfın yakaladığı rant fırsatını sürdürecek iktisadi yetiye sahip olmadığı öngörüsüne sahip olmayan firmalar yüzünden konut fazlası oluşuyor. Diğer taraftan Arap televizyonlarına verilen reklamlara bakmak gerekiyor ki, konut şatışı onlara yönelik yapılıyor uzun zamandır.
 
Sürekli betonlaşmaya yatırım yapılıyor çünkü para oradan geliyor. Nakit sorunu ve risk faktörleri yüzünden banka kredisi almak zorlaştı. Ayrıca faizi de yüksek, uzun vadede evin ederinin neredeyse iki katı faiz ödeniyor. Hal böyleyken ev de alamıyor orta sınıf, bu durumda sorunun temelini de bankacılık sektörü oluşturuyor. 
 
Üretimin olmadığı, bacanın tütmediği, sanayinin, ağır sanayinin olmadığı ülkelerde ekonomi cam gibidir. Bizdeki gibi inşaat, harç ekonomisi ve sıcak katar parası ile bu cam en ince seviyededir. Uçak yaptık, gemi yaptık, ihraç edip sattık diyebilsek keşke ama bunun için altyapı yok, öyle bir altyapı için bir çeyrek asır daha gerekir o zamanda iş işten geçer. Peki ne yapacağız? Sanayiyi güçlendirip ilk önce ağır sanayisi olan ülkelerin ürettiği mamullerin parça yapımını yükleneceğiz, çünkü onlar artık bu işi yapmıyor yaptırıyorlar. Bunları alırsak zaten altyapı yavaş yavaş oluşmaya başlar ama öncelikle dış politikayı götürecek insanlar ve betona parayı gömmeyen bir üst akıl gerekiyor. 
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 742
Toplam yorum
: 250
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 564
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster