Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '20

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
219
 

Betül Demir Röportajı

2000'li yıllara başarılı hitler kazandıran Betül Demir'le yeni albümü 'Akustika'yı, özel hayatını ve gelecek projelerini konuştuk. Taze albümünde şarkılarını söylediği Sezen Aksu için; elimizi tutan, ayna olan bir hayat tamircisidir diyor.
 
Öncelikle pandemi süreci sizin açınızdan nasıl geçti?
 
Motivasyonumu kaybetmemek adına kendi içime döndüm ve bu dönemde, üretmeye ne şekilde devam ederim diyerek kafa yordum.Dijital ortamda şarkılarımı paylaşmaya ve çalışmaya devam ettim. Çok da şanslıydım çünkü aranjörüm Emirhan Cengiz’le komşuyuz ve onun home stüdyosu bu dönemde mabedimiz oldu.
 
Zorlu dönemlerde Sezen Aksu şarkılarından oluşan 'Akustika' adında albüm yaptınız. Bu fikir nasıl doğdu?
 
Fikir tamamen Sude Bilge Demir’indi (kardeşi). Kaydettiğimiz şarkıları videolarıyla youtube kanalımda yayınladığımızda gördük ki tepkiler çok iyi. O da girişimci ruhu ve ön görüsüyle dijital platformlarda bir albümle yayınlayıp daha geniş kitlelerle paylaşmalıyız dedi. Çünkü müzik en büyük şifadır. İyi,kaliteli ve içtenlikle yapılan şarkılar illa ki  bizlere şifa olur. Bu albüm Samsun Demir’inde desteğiyle doğum günümde çıktı.
 
 
Sezen Aksu sizin için ne ifade ediyor, bu albümü dinleyenler neler bulacak?
 
Sezen Aksu şarkılarıyla hep yüreğimizin ellerinden tutmuş, bize ayna olmuştur. Benim içinse yolun başından beri hep desteğini gördüğüm, büyük hayranlık duyduğum eşsiz bir yürek ve hayat tamircisi. Sezen Aksu özellikle bu dönemde her zaman olduğu gibi bizlerden şarkılarını esirgemedi. Henüz konuşmadık ama eminim benim ya da başka sanatçı arkadaşlarım aracılığıyla şarkılarının bizlere şifa olmasına yürekten seviniyordur.
 
 
 
Bir önceki albümünüz 'Esas Duruş'ta besteleriniz daha ön plandaydı, şarkı yapmak sizin ne ifade ediyor?
 
Aşık olunca şarkılara sarılıyorum.Ben duygularımı en iyi şarkı söyleyerek ifade edebiliyorum. Ayrıca yazıp bestelemek de benim bir başka hayat hediyem. Beste yapmaya devam ediyorum. Şartlar ve koşullar elverdiğinde onlarıda yayınlayacağım tabiki.
 
 
Şarkılarınızın sözlerini genellikle kardeşiniz Sude Bilge Demir'le yazıyorsunuz. Hem özel hayatı hem de işi birlikte yürütürken zorlandığınız oluyor mu?
 
Biz çocukluğumuzdan beri böyleyiz ve ikimizde müzik okuduk.Biz evcilikten çok konsercilik oynuoduk çocukken.
 
Sude şarkılar yazar ben de söylerdim.Birbirini çok iyi anlayan,hayalleri hep bir olan iki kardeş iki yoldaşız.Bu yüzden mevzu iş olduğunda iki profosyonel olarak bu günlere getirdik. Bizim hayallerimizin önüne özelimize dayalı hiç bir negatif olgu düşenez.Zaten iki kardeş olarak da çok sevgi dolu bir ailede büyüdüğümüzden,aramızdaki saygı ve sevgi bağı hiç hasar almadı.
 
 
Şarkı yazmak için bir ayrılık şart demişsiniz. Neden?
 
Ayrılık şart değil elbetteOrada demrk istediğim yaşanmışlıklar.kaldı ki bu cümleyi bir önceki albümümdeki şarkılarım için söylemiştim. Çok aşık olup malesef devam edemediğim aşklarım var orda.
 
 
Zaman içinde şöhret ve popülarite kavramı sizin için değişti mi?
 
Benim için her zaman farklı bu kavram. Ben saygın bir şöhreti tercih ettim he rzaman ve buna göre yol aldım. Yoksa çok popülersiniz ama değersizsiniz. Bu zaten günümüzdeki şöhret algısı. Fakat bu insanların değersiz olduklarını en çok kendileri farkında ki sürekli bu oyunun içinde kalarak tatmin olmaya çalışıyorlar. Ben her zaman dinleyicime ,müzikal anlayışıma yaraşır işler şarkılar sunmak çabasındayım.
 
 
Yıllardır bu sektörün içinde olmanın, kalmanın sırrı nedir?
 
Üretmekten vazgeçmemek ve kim olduğunu asla unutmadan yola devam etmek.
 
 
Müzik dışında bir oyuncu kimliğinizde eklendi. Bu serüven nasıl başladı?
 
Bu serüvene başlamak benim büyük hayalimdi. Ben Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitim gördüm. Yıllar sonra Müjdat Gezen hocamızın tiyatro kadrosunda başrol oyuncusu olarak yer aldım. Sevgi Müzikali ve Artiz Mektebi gibi iki büyük oyunda büyük ustalarla tiyatro yapmak beni hayata daha çok bağladı. Her iki oyunun müziklerini de Emirhan Cengiz’le birlikte yaptık. İlk oyun günü Müjdat Hoca yanıma gelip; 'Betül’cüğüm tiyatro artık hayatındır, hapı yuttun' demişti. Oyunculuk onun koluma taktığı 2.altın bileziğimdir, her zaman minnettarım. Kasım sonunda sürpriz bir kadroyla yeni sezon için bir müzikal daha hazırlıyoruz.
 
 
Bundan sonraki projeleriniz neler olacak?
 
Akustika albümümün devamı gelecek, şimdiden başladık ikincisi için.Bunun dışında 2 ayrı tribute albümde söylediğim iki şarkı yayınlanacak, sanırım bir de single var bu dönemde çıkaracağımız.Müzikal de cabası. Çok yoğun ve keyifle üretmeye devam ettiğim günler yani.
 
 
furkancanhazar@gmail.com
Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 141
Kayıt tarihi
: 20.08.16
 
 

Popular Culture ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster