Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
427
 

Beyaz adamın Turuva atı; Obama!

Beyaz adamın Turuva atı; Obama!
 

Obama...


ABD baba ve oğul Bush döneminde çapından büyük işlere kalkışınca malum sıkıntılı bir sürece girdi.

Kendini heyula gibi gören kapitalist aç gözlülük emperyal hedeflerine doğru koştu koşmasına da, ABD’de bile olağanüstü tepki çeken aç gözlülük ve tüm dünyada yeniden hortlayan düşmanlık sonucudur ki Obama dünyaya pazarlanacak yeni ABD imajıdır. Durumu kurtarır mı derseniz baştan söyleyeyim kapitalizm yarattığı krizden bir şekilde yakayı sıyıracaktır fakat en azından bedelini dünyanın emekçilerine (zencilerine) ödetmek için de her türlü dalavereye, ortaoyununa kalkışacaktır.

Obama bu işte bu orta oyununun adıdır.

Görünüşe bakılırsa daha koltuğa yerleşmeden buralarda Egenekon, Gazze’ye de katliam olarak yansıyan yeni kurtuluş reçetesi emperyalist ABD’nin Obama ile yeni bir sayfa açma çabasının sonucudur.

Bahtsız memleketimde de bu süreci seyrederek devrimcilik oynadığını sananların yanında bir şekilde bu projenin işbirlikçilerine de tarih gerekli dersi verecektir kuşkusuz.

Nacizhane tespitim odur ki ABD’nin kaymak tabakası sayılacak popüler sanatçılarının da geniş desteğiyle koltuğa oturan ve adına balolar düzenlenen Obama; Lincoln’un öptüğü İncil’i yeni bir başlangıç naziresi olarak öpüp başına koyması ile de bir şey değiştiremeyecek. Çünkü dünyayı cehenneme çeviren emeperyalist aç gözlülüğün kanattığı yaraları sarmanın yolu kapitalizmin bulduğu çözümlere odaklanmak veya teslim olmaktan ziyade mağdurlarının yumruğunu masaya koymasını gerektiriyor.

Ve fakat bu yumruk koyma meselesi Türk İş’in gönülsüz; KESK ve DİSK’in ise sonuç almaya odaklı olmayan duruşu ile gerçekleşemez.

Krizin oluşumunda payı olmayan kesimlere bedel ödetilirken; önümüzdeki dönemin daha da vahim yansımalarına tanık olacağız. İşsizlik, sağlık harcamalarının yükünün çalışanlara yıkılması, eğitimin kangren olan sorunları büyüyerek devam edecek. Yoksulluk can yakıcı gerçekliği ile sadaka ekonomisi ile perdelenemeyecek boyutta hissedilecek.

Obama umut olarak; hem küresel açgözlülüğe, hem de dünyaya, zenci kökenine vurgu yapılarak sunuluyor. Oysa Türkiye’de yaşanmış örnekten yola çıkarak, ister rengi hesabıyla, isterse dışlanmışlık anlamında düzenin “zencileri”nin iktidarının(!) yeni zenciler yaratmaktan öte sonuçları olmadığını da biliyoruz.Binnaz Toprak'ın iki gündür Milliyet'te yayınlanan eleştirilere yanıtlarının da dikkatle okunmasında yarar var. Blog okuyucusunun "liboş"kim sorusuna yanıt Toprak'ın yazı dizisinde net bir şekilde yer alıyor.

Sonuç; ABD, dünyada yaşadığı irtifa kaybından kurtulmak için Obama'yı seçmiştir.. Üstelik “kimsesizlerin kimsesi, sessiz yığınların sesi” olması konusunda aldığı nasihat da Türkiye Başbakanından.

Ankara, 21Ocak 2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşamı savunmada payım olsun diye sözü yazılara bıraktım demişsiniz!İddalı bir soz tuttum bu sözü ! Obama abd nin zenginlerinden aldığı maddi güçle geldi umarım gideni aratmadan dünya liderleri ile diyalog kurarak bu işi götürür savaşsız ortak bir paylaşımla ya daha iyiye doğru koşarız yada 3cü dünya savaşı çıkar ve dünyanın sonu gelir nokta saygıyla.

ŞERMİN ÇIKRIKÇI 
 23.01.2009 1:53
Cevap :
Dünyanın daha yaşanılır olması, savaşsız eşit ve özgür bir dünya ile mümkün. Teşekkür ederim...  23.01.2009 15:58
 

dikkat ederseniz obama'nin cevresi yani asil yonetim kadrosu beyaz anglosaksonlar.Us halkinin cebi kendi tanrisi gibidir.Dokunani affetmez.Bu olaydada secim tamamen ekonomik kaynakli.Bushu'un tahribati kolay kolay silenecek turden degil.Politikalarda cok koklu degisim olmaz gibi gorunuyor.Sistem ve carklari ayni sadece boyayi degistirdiler.Degisen dunyada beyin acilimlarinin tum ulkelerce benimsenmesi dilegiyle. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 21.01.2009 18:55
Cevap :
Katkın için teşekkür ederim.Konu daha anlaşılır oldu yorumunuzla...Saygı ve sevgilerimle...  21.01.2009 21:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 825
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster