Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '21

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
17
 

beyaz bastonlular geliyor

Açın yolları beyaz bastonlular geliyor.“1921 Yılında  James Biggstrafikte rahat hareket edebilmek için bastonunu beyaza boyamış.1931 yılında Fransız körler örgütü beyaz bastonun beyaza boyanarak toplumda yer edinmesi için kampanyalar başlatmış.

Beyaz baston nedir.

Beyaz baston görmeyenin yollarda özgür ve güvenli bir şekilde yürümesini sağlayan bir araçtır. Görmeyenin eli ayağıdır görmeyen çocuklar küçük yaşta bastonla tanışmalı. Görmeyen çocuklar küçük yaşlarda beyaz bastonla tanıştırılmalı ve oyunlarla sevdirilerek hayatının vazgeçilmez bir yoldaşı haline getirilmeli.

Beyaz baston eğitimleri artırılmalı.

Bazı körler okullarında rehabilitasyon merkezleri ve derneklerin açtığı kurslarda eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler yaygınlaştırılmalı. Tanıtım kampanyaları beyaz baston toplumda yeterince tanınmıyor tanınması için basında makaleler yayınlanmalı nereden mi anlıyoruz tanınmadığını. Görmeyenler yolda giderken gerekli eğitimleri aldıysa rahatlıkla kendi başlarına yolculuk yapabilirler. Bastondan tutma kendilerine göre sağa sola git gibi uzaktan sesli yönlendirmeler yapılmamalıdır. Bazen arabalar ve insanlar bastonu çiğniyor ve görmeyenler yolda kalabiliyor. Kısa film kamu spotları ve yaygın medyada beyaz baston ve işlevi tanıtılmalı.

Trafikte beyaz baston.

Hatırlarsınız Antalya’da karı koca karşıdan karşıya beyaz bastonla geçmeye çalışırken trafik kazası geçirmişlerdi. Bir arkadaşımız ölmüş ve diğeri yaralanmıştı. Bilirkişi görmeyenin bastonu yanlış kullandığına hükmetmişti. Hâlbuki beyaz bastonu gören sürücülerin bu arkadaşların görmeyen biri olduğunu bilerek yavaşlaması gerekiyor. Sürücü kurslarında beyaz bastonla ilgili bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Yaya geçitlerine araç Parkı.

Görmeyenler karşıdan karşıya sesli sinyalizasyonlardan faydalanarak karşıdan karşıya geçmeye çalışmaktadır. Ancak yaya geçitlerine araba Park ediliyor arabanın altı boşsa görmeyen arabaya hızla çarpabilir. İç işleri bakanlığı ve belediyeler beyaz bastonlularla ilgili eğitimler vererek kazaları aza indirmelidir.

Açın yolları beyaz bastonlular geliyor.

Yollarda yürümek oldukça zorlaşmıştır. Kaldırımlar masalar arabalar sandalyeler ve bili mum eşyalarla doldurulmuştur. Belediyeler işgaliye almakta ve gerekli denetimleri yapmamaktadır. Görmeyenler kaldırımlardan değil de yoldan yürüyerek hem trafiği hem de kendilerini tehlikeye atmaktadır. O yüzden açın yolları beyaz bastonlular özgür ve güvenli bir şekilde kaldırımlarda yürüsün kaldırımlar hepimizindir. Türkiye Beyazay Derneği İzmir şube Başkanı; Salih Arıkan, Tel.0506 514 96 93

1 İkizler Evrensel Tüketici Haklarını Öğreniyor

https://www.youtube.com/watch?v=VMfpjjcFGK4

2 İkizler Ayıplı Mal İle İlgili Haklarını Öğreniyor

https://www.youtube.com/watch?v=tyeAYAkoIxQ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1141
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster