Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '14

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
1945
 

Beyaz Müslümanlar ve Siyah Müslümanlar kime denir?

Beyaz Müslümanlar ve Siyah Müslümanlar kime denir?
 

Şimdiye kadar "Beyaz Türkler" kavramını çok duyduk. Beyaz Müslümanları tanımlamadan önce "Beyaz Türklerin" tanımını tekrar hatırlayalım.

Kimdir Beyaz Türkler?

Beyaz Türkler genellikle merkez üssü İzmir'in Karşıyaka semtinde oturanlar, Ankara Çankaya'da, İstanbul'da Boğaz kıyısında zengin, elitist oylarını genelde solcu sandıkları CHP'ye, sonradan Beyazlaşıp şehirde parayı bulan çakma şehirli olanlar içinden (içinde İslami söylemi çok az olan ama daha çok Kemalist milliyetçi düşünenlerden) MHP'ye verenlere Beyaz Türkler diyebiliyoruz. Bunlar genelde iyi eğitim almış, az da olsa yabancı dil bilen, yurt dışına gitmiş, Batı kültrünü tanıyan ve hayran, yakın tarihsel geçmişte İttihat ve Terakki'yi Abdülhamit'e karşı destekleyen, Arap dünyasından nefret eden, İsrail'i ve Batı'yı kendine yakın görürken İran'dan da hoşlanmayan bir kitledir.

Siyah Türkler Kimlerdir?

Köy kökenli, şehire yerleşmiş, parayı bir türlü bulamamış, az miktarda ailecek çalışıp kazandıkları asgari ücretlerle karnını zor doyuran ayın sonunun zor getiren, siyasal, sosyal, kültürel etkinliklerden habersiz sefil, pek fazla ideolojik takılmayan kesimlerdir. Yoksul Alevi ve yoksul sünni kesimleri bu grupta sayabliriz. Hatta büyük şehirlere yerleşmiş emekçi gariban şehirde tutunma çabası içindeki göçmen Doğu ve Güney doğulu Kürt, Zaza, Arap, Roman kökenli kesimleride bu kitlenin içinde varsayabiliriz.

Beyaz Müslümanlar diye kime diyebiliriz?

İki kısımdır...

I- Bu sınıf "Beyaz Müslüman"lar, eskiden Beyaz Türk yada Siyah Türk veya Siyah Müslümanlardan olup son 35 yılda sağ partilerin içerisinden nemalanan, bir tarikatın içine girip sosyal refahtan pay alan yada alma çabası içinde olan, cemaat okullarına ve üniversitelerine gidip, soruların cevapları ellerine verilen ve kolayca yüksek ve orta memur olarak bir yerlere atanan kimselerdir. Batıyla son derece uyumludur. Bu cemaat ve tarikatların liderleri İsrail'e, Britanya'ya asla laf söylediğini duyamazsınız. 1985'te dönemin ABD yönetiminden tam 600 milyon dolar destek alarak güçlendirildiler. Bunun karşılığında bu tip Beyaz Müslmanlarda Batı ile müttefikliği destekleycekler ve DOĞU'ya küfredeceklerdir. Bunu yaparkende Mezhepsel dayanaklar bulup Mezhebi Din anlayışının önüne çıkartacaklardır.

II-İkinci tip Beyaz Müslüman eskiden radikal olan ve Afganistan, Bosna, Filistin, Çeçenistan savaşlarında göz yaşı dökmüş, 28 Şubat cenderesinde hem Birinci tip Beyaz Müslümanlardan hemde Beyaz Türklerden darbe yemiş kitlelerdir. Zamanla bu kitleler yıllarca süren İslamı referans edinmş olan Belediyelerde işe girmişler, belediyelerin, Toki'lerin kendilerine sunduğu imkanlardan bolca faydalanmışladır. Altlarında son model lüks arabalarla gezerken kendilerinin ve cahil SÜSLÜMAN eşlerinin kibirli tavırlarının paçalarından aktığını rahatça görebilirsiniz. Özendikleri Batılı yaşamda köy kökenli oluşlarını ve Üniversiteyi bitirselerde alttan alttan genel kültürsüzlüklerini örtme çabasında olduklarını farkedersiniz hemen.

Siyah Müslüman Kimdir?

Siyah Müslümanlar yıllar geçsede kimliklerinden asla taviz vermeyen, paranın makamın asla zarar vermediği veremediği kişiliklerdir. Bunlar tam bir "kefen giyici" takımıdır. 28 Şubat sürecinde yaşananlarıda unutmamıştır ama etrafında zenginlşen davasını paraya, makama, hayata satanları gördükçe üzülen kahrolan ve hayattan yaşamaktan asla zevk almayan alamayan ama yinde de umudunu tüketmeyen ve elinden geldiğince genç kuşakları yetiştirme gayreti içinde bulunan kitlelerdir. Her savaşta en çok bunlar kayıp vermiştir. Afganistan'a, Bosna'ya, Karabağ'a, Ogadin'e, Çeçenya'ya, Irak'a hep bunlar koşmuş şehit düşmüş ve aileleri, çocukları orada burada sefil düşmüş kitlelerdir. 

Bu kitlelerin derileri beyaz olsada yürekleri bazen zenci, bazen, bosnalı, bazen kafkasyalı bazen kürt, bazen azeri olan dualarında ilk önce ezilenleri düşünen en son kendi için dua eden Malcolm X, Alija İzzetbegoviç, Ali Şeriati, Roger Graudy gibi entellektüel SİYAH Müslümanların izini cesurca takip etme çabası ve gayreti içindedirler.

Selam olsun Siyah Türklere ve Siyah Müslümanlara.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3681
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster