Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '07

 
Kategori
Dünya Şehirleri
Okunma Sayısı
1122
 

Beyaz ölüm

Beyaz ölüm
 

Avrupalı olmak, Avrupa da yaşamak bir çoklarının düşlerini süsler.Özellikle özgürlükler ülkesi diye bilinen ülkelerde...

Özgürlük –tartışmasız- insanın, hava kadar, su kadar gereksinim duyduğu kazanımlardandır.

Ama nasıl ki günde 8-10 litre su insana fazla geliyor, özgürlüğünde fazlası insan için, toplum için yarar yerine zarar getiriyor.

Dün akşam trt int de “Kırılma noktası” nın konusuydu Hollanda. Ve Hollanda’nın olduğu kadar birçok ülkenin de baş derdi olan sorunu uyuşturucu.

Program sunucusundan edindiğim bilgiye göre 16 milyon nüfuslu Hollanda’da “hafif uyuşturucu” serbest bırakılmış, eroin, kokain gibi ağır uyuşturucular için ceza uygulanıyormuş.

“Cafe shop” denilen dükkanlarda 5 gr a kadar uyuşturucu alınabiliyormuş. Amsterdam’da yüzlerle ifade edilen sayıda cafe shoplar varmış. Güya devlet 5 gr la sınırlandırmış. Bir dükkandan alan kişinin diğer dükkanlardan da aynı ölçüde zehiri toplamasının mümkün olduğunu devlet bilmiyor mu?

Bu durumdan dolayı Amerika, Belçika, Fransa gibi ülkeler Hollanda hükümetine kızıyorlarmış. Kendi vatandaşları da turist olarak oraya gidip kolayca uyuşturucu bulabildikleri için.

Satanlar da günlük yarım kg kadar bulundurabileceklermiş! Ama sunucunun dediği gibi satıcıların uyuşturucuyu nereden aldıkları bir soru işaretiymiş. Yani devlet; satıcıya “Al da nereden alırsan al, ben seni izliyorum ama görmüyorum” demeye geliyormuş bu durum.

Evlerde de bitkisi 3 kök yetiştirilmeye izin veriliyormuş. Halbuki –güya gizli olarak- evlerde özel hazırlanmış odalarda ev ortamında bitkisinin yetiştirilmesinin çok yaygın olduğu belirtiliyor.

Devletin savunması da şöyle; Yasak olunca, bağımlılar mafyanın eline, kadınlar uyuşturucu alabilmek için kötü yola düşüyorlar. Serbest olunca denetleme imkanına sahip olabiliyoruz.

Ekranda manken gibi güzel bakımlı kızların, gençlerin uyuşturucu kullandıklarını görünce, neden diye sordum. Böyle bir şeye neden ihtiyaç duyulur? Avrupa’nın “Laleler ülkesi” nin parasal sorunları olmayan, savaştan uzak, özgür, güzel insanı neyi eksik de onu, uyuşturucuda arıyor? Eşimin cevabı ki sanırım doğru cevap..."Hiçbirşeyin eksik olmaması, eksik olan" yani doyumsuzluk. Bizde de zengin çocukları aynı nedenden esiri olmuyorlar mı bu zehirin?

Her şey var. Ulaşmak isteyip de ulaşamadığı hiçbirşey yok. Tabii maddesel anlamda. Yaşamını kısıtlayan da yok, istediği her şeyi yapıyor. Ama sanırım eksik olan en önemli şey; sıcak bir aile ortamının, sorunlarla dolu olsa bile aynı sofrada aile fertlerinin toplanıp yemek yediği bir yuvanın içinde geçmemiş bir çocukluk dönemi.

Bizim toplumumuzda çocuk; çatışmalar, küskünlükler hatta dayak olayları içinde bile büyüse, anne-baba–kardeşlerinin kendisini sevdiğini, zor anlarında her zaman yanında olacaklarını bilir. Ailesi onun fırtınalı zamanlarda sığınacağı en güvenli limandır.

Ama sanırım bu söylediğim “parasının, malının hesabını bilmeyecek kadar zengin” olanlar için geçerli değil... Çünkü onlar, paranın; sıcak bir gülüşün, öpüşün yerini alabileceğini sanan bahtsızlar. "Face book" da şu günlerde gündemde olan; içkinin, rezilliğin son noktasına getirdiği kızların çoğunluğu sanırım, bu zümreden.

Hollanda’yı anlatan programı izledikten sonra bir kez daha “memleketim” dedim. Memleketim, Türkiye’m sen başkasın...

Bizi de kendilerine benzetmek isteyenler var. Ama başaramayacaklar. Bizim mayamız Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş’larla yoğrulmuştur...

ASLA BAŞARAMAYACAKLAR...

Sevgi ve selamlarımla....

basak_33 bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben yazınıza öyle gezerken tesadüfen rastladım ve yorum yapmak için üye oldum. Birde yazımın karmaşık olduğunu kabul ediyorum ama yinede çok anlaşılmaz değil bence. Ben hem sizde eksik bulduğum şeyleri belirtmek istedim hem de hollandanın yanlışlarını neyse son tahlilde bence bütün devletlerin insana bakışı kusurlu ve insanlığın sorunuda bu siz kral midas örneğini vermişsiniz yine olmamış benim demek istediğim insanlar ev araba yazlık ya da lcd tv bilmmemkaç megapiksel cep telefonu için çok çaba sarf etmekten sıyrılıp maddesel refahı edindiklerinde gerçek anlamda kendi içlerine kendi yüce benliklerine yönelebilecekler.insanlığın anlamsız hırslardan sıyrılabilmesi için herkes önce cennet gibi bir dünyada(maddi refah anlamında)yaşayacak sonra bunun amaçlanan şey olmadığını görecek ve maddiyatı içeren ama maddiyatın esiri olunmayan manevi düzeyi yüksek bir medeniyet doğacak.

celal pir 
 01.12.2008 11:28
 

uyuşturucuda kullanacak intiharda edecek derken bunların benim insanlık için temennilerim olduğunu sanmadınız umarım. yazınızı yorumlayış biçimim karmaşık geldiysede üzgünüm ayrıca ben daha yolumuz var derken aslında hem yurttaş hem de devlet adamları olarak yani bütün bütün bütün türkler olarak işimiz var dedim avrupa insanı sınıf savaşıda verdi mezhep savaşıda verdi devlet ve tanrıylada savaştı türk insanıyla karşılaştırıldığında inanılmaz bir deneyimi var ve yine söylüyorum kendimizle böbürlenmek için sebebimiz yok ayrıca insanın her istediğine kolayca ulaşması sorunu ne demek bir insan maddesel şeyler peşinde bir ömür geçirince ya da karşı cinsten biriyle belli bir birliktelik yaşamak için ekstra çaba sarfedince aziz mi oluyoruz size neden yazmamamı istediniz onu da anlamadım istersen mail adresimi vereyim konuşalım insan istediğine kolay ulaşmamalı ki mutsuz olmasın formül bombaymış insanlık çağ atladı sayenizde tebrikler!

celal pir 
 30.11.2008 17:47
Cevap :
Bu yorumlarınızı ,3. ŞAHISLARDA okusunlar onlar karar versin .Herşeyi olan insan , hayattan ne bekler .Midas gibi, her elini attığı altın olursa ekmeği elle yemenin değerini anlar ama iş işten geçer.Bu arada , sizin yazılarınızı göremedim.Sadece yorum yazmak için mi buradasınız?  01.12.2008 0:01
 

ayrıca her ulusun harcında kendi manevi yanı güçlü bizde ki yunus emre gibi kişiler varolagelmiştir ve olacaktır avrupa hümanistlerini hatırlayın... avrupalı olmak kendini insanla imtihan etmek olmuştur türk olmak ise kendini kendi gücüyle imtihan etmek olmuştur taa ki geçtiğim yüzyılın sonuna kadar türkiye cumhuriyeti kurulduğundan bu yana artık bizde kendimizi insanla imtihan etmeyi öğreniyoruz ve yazdıklarınızdan ve yazdıklarınıza yazılan yorumdan anlıyoruz ki daha çok yolumuz var bence hollandanın yanlışı insana kendi varoluşunun anlamını sorgulatacak bir eğitim biçimine sahip olmadan ve toplumu gerçek anlamda varetmeden insan iradesine saygı gösterme savıyla bir takım özgürlükleri hayata geçirmeye çalışmasıdır insan iradesine elbette saygı göstermeliyiz ama önce o iradenin anlamını önemini kullanımını insana öğrettikten sonra şimdi düşünebiliyormusunuz bütün dünyada her türlü uyuşturucu kullanımı yasal olsa ve çok kolay ulaşılabilse bütün dünyada ne büyük nüfus

celal pir 
 30.11.2008 13:31
Cevap :
Bir seneden fazla olmuş bu yazıyı yazalı ;acaba yanlış bir şey mi yazmışım dedim tekrar okudum.Özür dilerim ama sizin anlayışınız biraz kıt galiba..".Hiç bir şeyin eksik olmaması eksik olan" sözünü nasıl anlıyorsunuz...Orada ;doyum noktasında olan, her isteğine kolayca kavuşan insanın ,bir şeye ulaşmak için bir çabası olmadığından ,mutsuz olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu anlatmak istedim.Siz "uyuşturucuda kullanacak intihar da edecek" sözleri ile ve bir dolu çelişkili ifadelerinizle kendinizin nasıl bir kafa yapısına sahip olduğunuzu göstermişsiniz.Evet asıl sizin gibilerle daha çok yolumuz olduğu kanısındayım ,lütfen bana bir daha yorum yazmayın...  30.11.2008 16:14
 

eşinizin yaptığı "hiçbirşeyin eksik olmaması eksik" yorumu pekçoklarının yaptığı basit bir yorum olmuş bence bu yorumu yapan eşinizin ve aynı düşüncede diğer kişiler demek ki devlet görevlisi olsalar insanları bir takım şeylerden mahrum bırakmanın çözüm olduğuna inanarak insanın olgunlaşmasında bir durak olan bunalımları yaşmasını engelleyecekler demek ki bence bir kısım hollandalı insanın içinde bulunduğu boşluk insan olmanın boşluğudur ve bu boşluklar bence milli benlik,din,tanrı,sevgi dolu aile,geleneksel değerler ile dolmaz ancak felsefeyle dolar insan kendi varlığının anlamı ve görevi üstüne aşkla düşünüp bu görevide aşkla uygulayarak yaşamını doldurmadıkça uyuşturucuda kullanacak alkolikte olacak intiharda edecek ve faşizm benzeri rejimlerin peşinden de gidecek biz belki yoksuluz bir takım şeylerden yoksunuz ama manevi açıdan başka uluslardan üstünüz savı bence geçersiz bizde hollandanın ya da benzeri bir ülkenin yaşam koşullarına ulaşınca aynı bunalımlara düşeriz

celal pir 
 30.11.2008 13:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 307
Toplam yorum
: 767
Toplam mesaj
: 88
Ort. okunma sayısı
: 1364
Kayıt tarihi
: 08.08.07
 
 

Emekli Türkçe öğretmeniyim.Şimdi Marmara Üniversitesi bünyesinde bulunan, Atatürk Eğitim Enstitüsü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster