Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1064
 

Beyaz Saçlara Çözüm mü?

Beyaz Saçlara Çözüm mü?
 

Kendin olunca güneş gibi parlarsın


 Yaklaşık yedi, sekiz yıldır saçlarımı boyuyorum. Son iki yıldır da neden boyadığımı sorguluyorum. Kendim için mi? Toplum için mi? Genç gözükmek için mi?Aslında hiç biri. Kadın çoğu insan ve toplumların gözünde seks objesi. Kadın yaşlanamaz ,kadın osuramaz, kadın tuvalet ihtiyacını rahatlıkla kullanamaz. Kadın makyaj budalası olmalı toplumun gözünde. Evet makyaj budalası değilim bir göz kalemi kullanırım parlar gözlerim. Fakat saç boyamakta makyajdı ve ben bu gereksiz makyajı bugün hayatımdan çıkarmaya karar verdim. Üstelik her ay aldığım yirmi beş liralık boyamla hem birine destek olabilir, hemde sıfır atık projesine bir atık eksiltme ile başlayabilirdim. Bir de bunun için güzellik salonlarında milyarlarca paralar harcayanları düşünseniz ya. Benim gibi düşünüp sorgulayanlar var mı derken grombre ile tanıştım. Bunu anlayan sorgulayan insanların olması çok hoşuma gitti. Yalnız değildim.

Kendim olmayı hep sevdim, fakat şimdi gerçek dış görüntüm için harakete geçtim. Beyaz saçın tek çözümü kabullenmek. Marlo Morgan'ın hikayesini okuyanlar bilirler. Aborjinlerle yaşamaya karar verdiğinde onu boyalı saçlarıyla kabul etmezler. Saçlar kesilir ve dipten kendi saç rengi çıkmaya başladığında onu aralarına kabul ederler. Artık gerçek bir insan olmuştur. Kitapta beni en çok bu kısmı ve kadınların özel gün kanamalarından ilaç yapmaları etkilemişti. Neyse konuyu dağıtmayalım. Gerçek insan olma yolunda ilk adım bugün atılmıştır. Kimyasaldan uzak, denizde kum tanesi kadar bile sayılmayacak atığı aza indirme çabalarımla bu yola girmiş bulunmaktayım. Toplumu boşverin o bilinçsizce hep var olacak. Eski toplumlarda ise beyaz saç kutsallık ve bilgeliğin simgesi kabul edilirmiş. Boşverin bilgeliği kutsallığı da öze dönün öze. Kendinizle yarışın, kendinizle yüzleşin. Ruhunu doyurmanın yollarından biri de bu. Yalan dolan dünyada gerçek olmaya devam edebilir misin? 

Kendin olmak iyidir birde kendin gibi görünmek var onuda başarmaya ne dersin?

Not: Parfüm dahil olmak üzere hiç bir makyaj malzemesi kullanmayan bana inan bu çok kolay olacak . Bu yüzden katalokçu arkadaşlarım bana hep gıcık olur.

Jale Kasap

Okur yazarım, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan kendi olarak da güzeldir...

Kerim Korkut 
 22.12.2018 8:05
Cevap :
kesinlikle....teşekkürler  22.12.2018 22:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 452
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 268
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster