Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '18

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
145
 

Beyaz Saçlı Kadın

Beyaz Saçlı Kadın
 

"niye böyle kabarmıştı durup dururken yüreği?"


Onun beyaz sakallarına doyumsuzluğundan, ne zamandır boyatmadı kar beyaz saçlarını. Aşk da beyazdı ona göre. Tarifi tamtamına yapılamayan aşk… Çoğu kadın böyle bir aşkı yüreğinin acısıyla kenara iter, yaşamaya cesaret etmezdi. Ama o farklıydı… Okuduğu kitaba dalmış bunları düşünüyordu. Ne eksikti, ne de fazla okuduğu kitaplardan yaşadıkları. Doğuştan beyaz olan saçlarına gitti eli… Doğruldu yerinden aynada uzun uzun saçlarına baktı. Boyatmalı mıydı saçlarını… Kararsızdı. Telefonuna düşen mesaja baktı, ah, deli bu adam… Biliyordu, ne ikinci baharıydı bu, ne de… Belki de geç kalmışlardı birbirlerine. Bir ömre kaç aşk sığdırabilir insan diye düşündü.

  Eski kocasının kendini başka kadınlara tercih ettiği sonu gelmez gecelere sızdı aklı… Oysa acının daha çoğu hep aldananaydı. Anlattıklarının sahibi olduğunu, anlatıcının kendi sesi olduğunu unuttu…

   Hâlbuki ne çok severek evlenmişlerdi, iş hayatı, çocuklar, kayınvalide dırdırı, yetişememişti kocasının sevdiği renkli hayata. Dayanamamıştı çapkınlıklarına. Kendi kendini özlediği, kendi bedeninden kopup gittiğini fark ettiği bir dönemde çocukları aldığı gibi dönmüştü ailesinin evine. Sonraları çok düşünmüştü yaşadıklarını, hiçbiri evliliğe dair kurguladıkları değildi. Öylece bitmişti. Boşanma sürecini kendini acındırmadan, kendine acımadan çözümlemişti. Manevi destek ailesinden her daim vardı, maddi özgürlük ise hayatını kolaylaştırmıştı… Annesinin yıllardır söyledikleri, kulağına henüz yeni takılmış küpeydi. “Kız evladının bileğine bilezik değil, meslek takacaksın ki gerçek altın gibi parlasın.” 

   Mesaja yanıt vermediği geldi aklına. Tabii ki buluşacaktı, hafta boyunca yorulan bedeni seviştikçe yeniden doğuruyordu onu. Her cumartesi gecesi… Buluşabildikleri tek gece, ikisine ait… Hiç suçluluk duymamıştı, sekiz aydır süren bu ilişkiden. Hatta bir seferinde eski kocası ile birlikte olan kadınlardan birinin, hayatının tekrarını mı yaşıyorum diye düşünmüştü. Düşüncesini öteleyip, ben aramadım onu, tesadüf, o gelip hayatıma dâhil oldu diye kendi kendini avutmuştu. Nihayetinde evli bir adama âşık olmak, zehirli bir gece, zehirlenmiş bir kış gecesi değildi. Hem aşk sebepsiz demişti, orta sonda ilk kalp atışlarını paylaştığı büyükannesi. Bir sebebi olduğu andan itibaren kaybolur, solar.

   Peki, niye böyle kabarmıştı durup dururken yüreği? Evet, evliydi sevdiği adam. Karısıyla mutsuz… Buna rağmen hiçbir zaman uzun vadeli birliktelikler konuşmamıştı. Boşanıp seninle bir hayatım olsun istiyorum diyen sevgilisini yanıtlamamıştı bile. Şimdi durup dururken yasak aşk, süpürgenin ucuna dolanmış çalı dalı gibi bir orasını, bir burasını tırmıklayamazdı, buna aklı müsaade etmezdi. Çıkmaz bir sokakta olduğunda sokağın sonunda kendine bir hayat kur diyen büyükannesi geldi gözlerinin önüne.  Çıkmaz olan sokaktan çıkmaya çalışmak, mızmızlanmak hayatı öteleyenlerin işiydi. “Başka tercihi olmadığından değil, olan tercihlerine rağmen yaşamaktı yakışan insana.” şehri çabuk 

   Kalktı duvardaki büyükannesinin kara kalem resmini öptü, pencereleri kapattı, gece sessizdi, ay kayıp, telefonuna tekrar bir mesaj düştü. Harfleri yan yana dizdi. Yarın geceyi sabırsızlıkla bekleyecekti. İçinde sevgi varsa yenilsen dahi oyun senindir demişti büyükannesi. Kazanmak veya kaybetmek değildi aslıolan, bahşedilen hayatı doya doya yaşamaktı. Saçlarını taradı elleriyle, yarın saçlarını boyatmak için kuaförü aramanın iyi fikir olacağını düşündü. Birden sevdiği adamın karısını hiç merak etmediği düştü aklına. Saçları ne renkti, boyu uzun muydu, kısa mı? Gözleri ne renk… Huyu nasıldı, bunun önemi olmadığını hissetti. Elleri, asıl elleri onunkinden güzel miydi? Dudaklarının ucuyla mırıldandı, bilmediğim kadın “kocanı seviyorum.” Kayıp gitti düşünceleri. Her sabahı birlikte selamlayacak kadar değil, fakat hayatın götürdüğü yere kadar, “kocanı seviyorum.”           

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 173
Kayıt tarihi
: 15.04.16
 
 

Eğitim: Uluslar Arası Halkla İlişkiler Meslek: Modelist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster