Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '11

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
1038
 

Beyaz ten bize Neanderthallerden mi kaldı?

Beyaz ten bize Neanderthallerden mi kaldı?
 

İncelenen 5 insan ırkı. Biri Avrupalı, ikisi Asyalı, ikisi Afrikalı


Modern insanın (Homo Sapiens Sapiens) dünya üzerinde ilk göründüğü zaman 200 bin yıl önceye gider. Neanderthal insanı (Homo Neandertalis Sapiens) modern insandan 200 bin yıl daha eskidirler. Modern insan dünyaya yayılmadan önce onlar yayılmıştır. Kemikleri ve mezarları Orta Doğu’da, Avrupa’da ve Çin’de bulunmuştur. İnsanlar 130 bin yıl önce dünyaya yayılmaya başladığında Neandertaller oradaydı ve iki tür karşılaştılar. Aynı mitokondriyel Havva’dan geliyorlardı ve çiftleşebildiler. 

Modern insanla Neanderthal insanının fizyolojileri çok farklıdır. Neanderthal insanı, modern insana göre daha kısa boylu, soğuk havaya, doğa şartlarına daha dirençli idi. Fakat doğurma yeteneği daha azdı. Neanderthaller 3-4 yılda bir doğum yapıyordu, insanlar ise 9 ay 10 günde bir. Bu farklılık Neanderthallerin yaşam alanlarını daraltmaya başladı. İnsanlar ilerledikçe Neanderthaller çekildi. Neanderthallerin kemikleri son olarak 24 bin yıl önce İber yarımadasında, yani İspanya’da görülmüştür. İnsanların İber yarımadasına girişi de aynı zamana denk düşer. 

Araştırmalar insan genlerinde Neanderthal genlerinin bulunduğunu göstermiştir. İnsan ve Neanderthal genleri %99, 7 oranında aynıdır. Günümüz insanları arasında da %0, 5 oranında fark vardır. Yaratılışçılar Neanderthalleri de modern insan (homo sapiens sapiens) olarak kabul ederler. Buna göre bazı gerçekleri göz ardı ederek Neanderthallere insan demek mümkündür. Halbuki aradaki fark çok belirgindir. İki iskeletten hangisinin ne tarafa ait olduğu hemen anlaşılır. Başka bir veri daha var. Siyah derili Afrikalılarda Neanderthal geni görülmemiştir. Demek ki bu genler modern insanda onların var oluşundan beri yoktu. Bu veriye dayanarak insanların Neanderthallerle Orta Doğu’da, Asya’da ve Avrupa’da çiftleştiği artık biliniyor. Bu şekilde soğuk iklim şartlarına daha uyumlu hale geldikleri de düşünülebilir. 

Acaba bu yüzden mi Afrikalılar daha çevik ve sportmen oluyorlar? Avrupalı, Asyalı olanlar da beyaz tenli ve daha az çevik? 

Basketbolda siyah Amerikalıların ‘Beyaz adam sıçrayamaz’ diye bir sözleri var. Açık ten ve açık renk gözler, düz saç dünyada ekvatordan kuzeye gittikçe daha çok görülür. Acaba nedeni bu mudur? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selam,bilim bal gibide ruhu kabul eder etmese psikoloji diye bir bilim dali olmazdi.Ruhu izah edmeyen bir bilim ayni zamanda duygularida kabul etmiyor anlamina gelirki buda buyuk bir gaf tir.Bircok davranisimiz ruhaliyetimizle iliskilidirki buda esittir RUH var demektir..Yani bir onceki bloktaki paylasiminiz icinde bu cevap gecerlidir,3,5 kazi ile elde edilen verileri insan yasi olarak kabul edemeyiz,insan ruhu ile bir butundur,ve bu butunlugun gercek yasini olusumunuda bilim degil bilim i yaratan yuce allah bilir.Selamlar

Mehmet Cetintas 
 28.11.2012 15:34
Cevap :
Selam. Psikoloji insanla ilgilidir ve diğer yazıda söylediğim gibi, hayvanların da psikolojisi vardır ama kimse hayvanların ruhlarından söz etmez. Duygular elbette vardır ama ruhla ilgisi yoktur. Vicdan vardır. Ağlamak, üzülmek, kızmak, sevinmek hepsi vardır ama bunlar ruhla değil, insanla ilgilidir. Ben burada bir gaf filan göremiyorum. Ama sizin gaf olarak görmenizin sebebi, baştan geçerli olmayan bir ön kabul yapmış olmanızdır. Bilim, bilimsel olmayan hiçbir şeyle ilgilenmez. Ön kabullerle hareket etmez. Etseydi bilim olmazdı. İnanç inançtır. İnanmak için bir şart gerek değildir. Bir ispata da gerek yoktur. Sadece inanmak istediğiniz için inanırsınız. Ama bilim öyle davranamaz. Davransaydı bilim değil, inanç olurdu. Bu bakımdan aynı şeyleri tekrar tekrar söylemenin bir anlamı yok. Bakın, okuyun bu konuda da başka yazılar var. Sizin düşüncenizi değiştirmez ama boşuna nefes tüketmemiş oluruz. Ayrıca burada genetik bir bağdan söz ediyorum. Neden yine konu dine geldi anlamıyorum.  28.11.2012 21:58
 

Mehmet Çetintaş isimli kişiye aşağıdaki cevabı verdikten sonra bir yanlış yaptığımı fark ettim. (Aşağıdaki diyorum, çünkü isim her an değişebilir). Bilim ruhu kabul etmez diye bir şey yok. Bu yanlış. Bilim ruh konusunda tek satır söz etmez. Doğru olan bu. Arada büyük fark var. Bilim ruha karşı değildir. Yalnızca onun hakkında konuşması, reddetmesi bile yanlış olur. Çünkü bilimin bir şeyi reddetmesi, çürütmesi için bir takım veriler gereklidir. Ruh bir inançtır ve bilimin kapsamı dışındadır.

Hasbihalci 
 27.11.2012 18:46
 

Bilim gelinen noktadir,gelinebilen en son nokta olsaydi bir kac yuzyil once bilim dunyanin yuvarlak oldugundan habersizdi..Inanc ve bilim tarih boyunca celismistir nedeni ise inanc ruhsal bir durtu iken bilim ise somut veriler isiginda degerlendirmeler yapar,bu mantik dogrultusunda RUH denen gercegide bilimin kabul etmemesi gerekir degilmi...

Mehmet Cetintas 
 27.11.2012 14:35
Cevap :
Doğrudur. Bilim ruhu kabul etmiyor. Bilimsel bir veri yok o konuda... da bunu neden buraya yazdınız onu anlamadım. Burada ruhtan söz etmemişim. Açıklayıcı olun lüften ve yazdıklarınızın iyi anlaşılabilmesi için cümlelere de dikkat etmenizi rica edeceğim. Bu yazıda sizi ve okuyanları düşünmeye, soruşturmaya ve araştırmaya yöneltmeye çalışıyorum.   27.11.2012 16:49
 

Bu yazıyı yazdıktan sonra beyaz insanlarla siyah insanlar gözüme daha farklı görünmeye başladı. Bütün ırkçı hareketlerin sebebi bu olabilir mi? Düşünecek olursak Neanderthaller Sapiens insanlardan daha gelişmiş durumdaydılar. Beyin hacimleri de daha büyüktü. Belki daha akıllıydılar. Ama çeviklik karşısında yeterli olmadı. Bulgular iki tür arasında bir katliamın yaşanmadığını söylüyor. Sapiens ilerledikçe Neanderthal gerilemiş. Ama başka bir şey de olmuş olabilir. Aynı kurtla köpeğin çiftleşmesinden Alman kurt köpeğinin olması gibi Sapiens ve Neanderthal'in ortak ürünü günümüz beyaz ırkı ortaya çıktı. Bu söz yazı içindeki görüşü tekrarlıyormuş gibi görünebilir. Tekrarlamıyor, biraz daha ileriye taşıyor... Bu sadece bir varsayımdır. Zekeriya Sitchin 12. Gezegen adlı kitabında uzaylılarla dünyada onlar tarafından çalıştırılmak için yetiştirilmiş köle insan ırkından ve daha sonra bunların çiftleştiklerinden söz ediyordu.

Hasbihalci 
 25.02.2011 23:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 6441
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

İstanbul 1980 doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. İstanbul'da oturuyorum. Dünya ve çevre hakkında düşü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster