Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '19

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
31
 

Beyaz Zambaklar Ülkesi'nde

Uzun bir aradan sonra yeniden başlama gücünü kendimde bulmam neticesinde blog sayfamı hatırladım ve hali hazırda içinde bulunduğum zaman dilimini sizlere anlatmaya ve tecrübelerimi paylaşmaya karar verdim. Umarım sürekli ve faydalı olur. Bu ilk yazımda yolculuk deneyimimiz ve yaşamsal düzenimizi nasıl oturtuğumuzdan söz edeceğim. 

Aralık 2018'de başvurduğum Tubitak 2219 Doktara sonrası araştırma bursunu kazanarak 15 Ağustos 2019'da bir yıl kalmak üzere Finlandiya'nın Turku kentine gelmek üzere yola çıktım. Ankara'dan İstanbul aktarmalı uzun bir uçuş deneyiminden sonra Helsinki'ye ulaştım. Helsinki Vantaa Havalimanı'ndan çıktığınızda Turku'ya giden otobüslere binerek buraya kolayca ulaşmanız mümkün. Hiç zorluk yaşamadık diyebilirim. Bu arada biz dediğim küçük kızım, ben annem ve babam... Hepimiz için ilkleri barındıran bu deneyimimiz oldukça güzeldi. 

Evimizi gelmeden önce tutmuştum. Sevgili danışmanım ve arkadaşım bizi karşıladığında anahtarı çoktan bizim için almıştı. Gerçekten dostluk ve misafirperverlik konusunda harikalar diyebilirim. Herkes ingilizce bildiğinden dolayı da hiç bir zorluk yaşamadım. Evi TYS olarak kısaltılan student village foundation'dan tuttum. Hiç umudum yoktu ama oldukça uygun bir fiyata 2 odalı bir yer kiraladım. Gelmeden önce dolduracağınız bir form ile bunu kolaylıkla yapmanız mümkün.

Eve yerleştikten sonra  herşey bizim için daha kolay gelişmeye başladı. İlk günler sizin için zor geçiyor kabul ediyorum ama 10 günü geçirdikten sonra her yer tanıdık geliyor. Gelmeden önce oturum izni başvurusu yapmıştık. O ayrı bir postun konusu olabilecek kadar uzun detayları içeren bir işlem. O yüzden detaylara girmeyeceğim. Kızıma ve bana 1 yıl süre ile oturum izni verdiler, ancak annem ve babam 3 ay sonra geri dönecekler, onlar gittiğinde de sanırım yeni maceralarımız olacak küçük kızımla,  ama hepsi yaşanmaya değer duruyor. 

Eşya işlerimizi hallettikten sonra ikametgahımızı Turku'ya taşımak için bizdeki karşılığı Nüfus Müdürlüğü olan Maıstraattı 'ye gittik ve işlemlerimizi yaptırdık. Sonra kızım için günlük bakım servisine başvurmak üzere Turku Belediye'sine gittim. Biraz farklı geldi bu kısım. Çünkü oyun okulları ve günlük bakım servisi için gitmeden 4 ay öncesinde başvuru yapmanız gerekiyor. Sağlık ocağından kayıt işlemlerimizi de yaptırarak 3 Ekim günü için randevu aldık, neredeyse 2 ay sonraya gün verdiler. Bu adı Neuvola olan bir sistem. Turku'da yaşayan bütün çocukların sağlık takibi bu sistem sayesinde yapılıyor. 

Geldikten 4 gün sonra da post-doktoramı yapacağım University of Turku'daki yeni odamda çalışmalarıma başladım. Sonraki yazılarımda da üniversiteden, 25 gündür yaşadığım Turku'dan ve burada kısa sürede edindiğim alışkanlıklardan bahsedeceğim. Şimdi düşündüm de unutmadan yazmak lazım, çok hızlı geçiyor şimdilerde hayat..

 

Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birçok insanın hayal ettiği ama çok azanın sahip olduğu bir şansı yakalamışsınız. Tebrik ederim. Adınıza sevindim. Kolay gelsin. Bundan sonraki tecrübelerinizi de bekliyoruz. Mutlu çalışmalar dilerim.

Dr Atanur Yıldız 
 08.09.2019 13:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 778
Kayıt tarihi
: 13.10.08
 
 

2007 yılında Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı'ndan mezun oldum. Kendimi bildim bileli okuyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster