Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '20

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
100
 

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

Mustafa Kemal Atatürk’ün ordu mensuplarına tavsiye ettiği, o dönemlerde öğretmen okullarından mezun olan öğretmenlere birer tane hediye edilen meşhur kitap Grigori Petrov ‘un yazdığı Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi tekrar okuma fırsatım oldu. Henüz okumayanlar yada benim gibi uzun süre önce okuyanlar için kısaca özet geçeyim.

Finlandiya iki güçlü ülke (İsveç ve Rusya)arasında kalan bataklıklarla ormanlarla kaplı fakir bir ülkedir. Sürekli olarak iki devletten biri işgal etmekte, acımasız doğa koşullarına ilave olarak halk acılar içinde boğuşmaktadır. Johan Wilhelm Snelman (1806-1881)isimli bilim ve siyaset adamı bir kültür hareketi başlatarak ülkedeki aydınları verdiği seri konferanslarla bu harekete davet eder. Aydınlara  ‘’ sizi bu ülke var etti, o yüzden borçlusunuz. Bildiklerinizi halkımıza anlatacaksınız ‘’ der. Öğretmenler, doktorlar, din adamları ilk hamlede harekete katılanlardandı. Önce içki ve futbola karşı tavır alınarak işe başlanıyor. Bilindiği gibi insanları oyalamak için başvurulan bu türlü uyuşturuculara karşı halkı bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Bilim insanları daha ucuza mal olan ve daha sağlıklı olan evler geliştirip örnek köyler oluşturuluyor. Ordu bir araç olarak kullanılarak askeri eğitimlerin yanında örnek ahlaklı ve atılımcı gençler yetiştirmek için kullanılıyor. Sonra Robenson Crusoe konferansları başlatılıyor. Bildiğiniz gibi deniz kazası sonucu ıssız bir adaya düşen Robensonun bıkıp usanmadan yaptığı çalışmaları anlatan Daniel Defoe’nun eserinden uyarlanarak her türlü olumsuz şartlara rağmen yapılan çalışmaların sonuçsuz kalmayacağı anlatılıyor. Bu arada bu meşhur eserin İbn Tufeyl’in   ‘’Hay bin Yakzan’’ (Ruhun Uyanışı) isimli eserinden uyarlama olduğunu öğrenmek benim için sürpriz oldu. Örnek olarak bu konferanslara sırf meraktan katılan üç arkadaşın öyküsü anlatılıyor. Bu üç kahramanın biri küçük bir kunduracı, biri pazarlarda yumurta satan yumurtacı diğeri ise şekerlemecidir. Konferanstan sonra biz ne yapabiliriz? diye düşünürler. Kunduracı biraz para biriktirerek Paris’e giderek ünlü bir imalatçının yanında üç yıl çalışarak ülkesine döner. Finlandiya’nın bütün şehirlerinde şubeler açarak ayakkabı kralı olur. Yumurtacı köy öğretmenleri ile mektuplaşarak basit bir sistem kurar. Her öğrenci okula gelirken kendi ve komşularının yumurtalarını getirip öğretmene teslim eder. Öğretmen aynı gün yumurtaları merkeze gönderir. Böylece kısa zamanda ülkesinin yumurta kıralı olur. Üçüncüsü ise iflas etmek üzere olan bir meyve suyu fabrikasını satın alır. Banka da bir miktar destek olunca ikinci yılın sonunda beş fabrika sahibi olur. Köylülere ormandan yaban çileği toplatır. Karşılığında kaliteli fidanlar ve tarım araçları verir. Kısa zamanda ülkesinin reçel kıralı olur. Öyle ki Finlandiya hammadde için yetmeyince Rusya ve Almanya’dan bile meyve almaya başlar. Bu şekilde halkın aydını ile buluşması sonucunda yirmi yılda ülkenin görüntüsü değiştirilir.

Kitabı okurken bir öğretmen olarak kendimden utandım. Bildiğiniz gibi bizdeki zenginler köylümüzün malını değerlendirenler arasından değil, hep devletle iş yapanlar arasından çıkmıştır. Köyden başlayan ve köylüyü hedef alan bir kalkınmayı hala başaramadık. Aydınlarımızı halkımızın kalkınma amacı etrafında tam olarak birleştiremedik. Elbette çok güzel şeyler yapıldı, yokluklardan varlıklara geçildi. Ama ben insanımızı esas alan bir eğitimle ellerinden tutup yükselterek ülkemize olan borcumuzu ödeyen aydınlardan olabildik mi emin değilim. Ülkemizin hala Snelman’lara ihtiyacı olduğuna inanıyorum.

Nil ALAZ, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 40
Kayıt tarihi
: 25.07.20
 
 

herkese iyi günler dilerim,Isparta doğumluyum,  emekli öğretmenim.TDF Dağcılık eğitimi aldım.Doğayı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster