Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
172
 

Beyin suyu Potansiyeli

Beyin suyu Potansiyeli
 

becerili ve mesleki egitim


Bir dünya tatlısı olmazların olası nerde nasıl davranması bilinci olmayan sesi kulağa müzik gibi gelen her evin neşesi melekler çocuklar. Çevresinde olup biteni izleyen, dinleyen, duyan,  anlayan, bir o kadar da istenç doyumsuzudur. Sorumlu davranılmadığı zaman, adeta freni patlamış tehlike yumağı topaç şekerleri çocuklarımız. Allah der ki hiç bir sevgi benim sevgimden daha üstün olamaz. Çocuğumuzu severken bu bilinç ile sevmeliyiz.

Gelecegimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimleri ülkemizde henüz tam anlamıyla oturmamış bir sistemle devam edilmektedir.

Belli analizler yapılmadan yanlış eğitimin sonucu başarısızlık kaçınılmazdır.

Çocuk okula gönderilmeden önce, anne babanın çocuk egitimine verdikleri ve beklentileriyle orantılıdr .(Büyüklermizin dediği gibi ne ekersen onu biçersin) Verimli bir eğitim için muhakak çocuğun kabilyeti analiz edimiş olmalıdır. İsteksiz yapılan iş kişiyi yıpratır başarı beklenmez. 

Sorumluluk bilinci gelişen çocuk çevresine arkadaşlarına büyüklerine nasıl davranılması gerektiği hususları bilir. Temel aile eğitimi olarak sayabiliriz. Okula başlarken beş yaşı baz aldığımızda on sekiz yaşına kadar geçen egitim hayatıdır. Diyer bir söylemle devlete teslim ediyoruz. Onüç yıllık süreç az bir zaman dilimi olmayan hayatımızın meslek edinme evresi şekilenme, yön verme aşamasıdır. Üniversite hayatı buna eklendiğinde yirmi yıldır. 

Okul süreci boyunca, ilkokul da başlanılarak çocuğun becerisine kabilyetine göre ayırmak lazımdır.

Sosyoloğ ve Pedagoglar denetiminde mesleki becerisine göre pragmatik çözümler üreterek üniversite bitirdikten sonra boşta kalma korkusu, iş bulamama psikolojisi sorunu olmamalıdır. Devlet işsizliği önlemek için alan tercihleri ihtiyaç çerçevesinde yapmalıdır.

Bu sorun kesin çözüm bekleyen temel sorunlarımız arasındadır. Düşünün beş yaşında biri gelip kapımızı çalıp yirmi yıla kadar çocuğumuzu kim isterse vermeyiz.

Devlete teslim etiğimiz çocuklarımızın iş bulmama gibi korkuları olmamalıdır. Üniversiteli bir öğrencinin temel ihtiyaçlarına cevap verecek imkanlar yaratılmalıdır.

Ögrenciye verilen burs veya katkı kredisi her yıl alınan kayıt parası adı altında kişiden tekrar geri alınmamalı. Her ailenin  nufus saysına göre eğitim yardımı yapmalıdır. 

Burada kiminiz bakabildiği kadar çocuk yapsın diyenleri duyuyorum. Etkin denetimsizlik sonucu aile planlaması bilinci verilmeyen vatadaştan bunu istemek hisli yaklaşımlardır. Temenim özgür birey, sağlıklı bir nesil, hep beraber elele mutlu gelecekte buluşmak umuduyla .                

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 453
Kayıt tarihi
: 19.12.11
 
 

Haci Nazli. Celal Bayar Üniversitesi VARLIĞIMLA KİYMETİMİ BİLMEYENLERİ YOKLUĞUMLA TERBİYE EDERİM...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster